şükela:  tümü | bugün
 • türklerin orta asya da iken kullandığı çok eski bir telli çalgı... erkan ogur tarafından eski metinlerden araştırılarak yeniden yapılıp, müzik dünyasına kazandırmıştır. erkan ogur son yaptığı albumler hic ve gulun kokusu vardı da bol miktarda kullanmaktadır.
 • bizim burdaki bakkallardan birinin adi.. kopuz gida..
 • dedem korkut kopuzu olarak ta bildiğimiz primitif çalgı, orta asya şama kültürünün bir numaralı çalıgıs, şair enstrümanıdır.
 • (bkz: bbg 2)
  (bkz: kedi)
 • çok eski bir türk halk çalgısı. şamanlar törenlerde bu çalgıyı kullanırlardı. yüzlerce yıldır kullanılan bu çalgı, günümüzde de kullanılmakta, anadolu, kafkaslar ve orta asya'da varlığını sürdürmektedir.

  bu çalgı hakkında bilgiler ve ses örneği http://www.kultur.gov.tr/…ltur_tr.asp?belgeno=29383 adresinden elde edilebilir.
 • kopuzla ilgili yardimci fiiller uzerine:

  (kaynak: ulkelerde kopuz ve tezeneli sazlarimiz. mahmut r. gazimihal. kultur bakanligi yayinlari. azicik degistirerek alintiliyorum, insallah yanlis degildir yaptigim degisiklikler.)

  eski fransizca'da flut calmaya "fluter", trompet calmaya
  "tromper" dedikleri halde zamanla bu fiiller cesitliligi teklige
  indirilerek butun sazlari calmaya "jouer" demekle yetinilmistir.
  bizde de eskiden cesitli yardimci fiiller vardi da zamanla mi
  "calmak" tekligine ulasildi?

  [...]

  kasgarli mahmut'un turkce lugatlar divani'ndan
  (bkz: divan i lugat it turk) alintilayalim:

  kopzalmak: kopuz calinmak. kobuzlamak da denir. "kobuz
  kobuzladi: kopuz calindi. diger soylenisleri "kobsalmak",
  "kobsalmak", kop[sh]almak".

  kopzamak: kopuz calmak.

  kopza[sh]mak: kobuz calmakta yarismak. "kizlar kopza[sh]ti":
  kizlar kobuz calmakta yaristilar.

  kopzatmak: kopuz caldirmak.
 • bugun populer olarak bilinen kopuz mizrapla calinmasina karsin, halen kafkaslar ve orta asya'da calinmakta olan kopuz yayli bir calgidir. karsilastirmak acisindan:

  http://www.gs.kunitachi.ac.jp/…ndb/dbpc/ppc0899.jpg
  http://img215.imageshack.us/…puzeskikarakter2hw.gif
 • telli ve yaylı türlerinin yanı sıra ağız kopuzu da vardır. bir yandan üflenirken bir yandan el yardımıyla farklı sesler çıkması sağlanır,metalden yapılır.
 • lisede edebiyat dersinde alp er tunga sagusu'nu okuduktan sonra bir süre geyiklerimizi süslemiş enstrüman. elektro kopuz icat edip saguyu coverlama fikri epeyce ilgi görmüştü o zamanlar. gençlik işte...
 • fethi tevetoğlu'nun 1940'larda samsun'da yayımladığı türkçü dergi.
  zafer toprak'ın sözlerine bir kulak veriverirsek:

  "kopuz, türk köyünün durumundan aydınları sorumlu tutar. türk aydını gürbüz, uygar gözükmesine karşın kof, çürüktür; türk kültürünü bozmuş, türk ruhunu zayıflatmıştır. oysa çelimsiz görünen cahil türk köylüsü pektir, sağlamdır. türk kültürünü koruyan, değişmeyen gelenek, görenekleriyle türk ruhunu saklayan türk köylüsüdür. bu nedenle sözde aydın kentlimizin köylüye oranla türklüğe yararı çok daha sınırlıdır. kopuz, türklüğe en büyük katkıyı "sömürmüş türk aydınıyla sömürülmüş türk köylüsü" arasındaki derin uçurumu kaldırmakta görür."

  http://www.obarsiv.com/cts_zafer_toprak.html
hesabın var mı? giriş yap