şükela:  tümü | bugün
  • yakalanmak veya buruşturulan kopya kağıtlarını sırayla bacaklarınızın arasına sıkıştırıp bacaklarınızı dizden kırarak ayaklarınızı sıranın altında kenetlemek ve 5 dk. boyunca başınızdaki öğretmene renk vermeden o halde kasmak suretiyle yakalanmamak...
    işte bütün mesele bu:)
  • neredeyse %90 lara varan oranda, öğretmen denilen, sınav bekçisinin kopya çeken öğrenciyi, yaptıgı garip hareketler sonucu farketmemesinin imkansız olmasından dolayı, tölerans sahibi olmayan örtmene sahip olan öğrencilerin başına gelebilecek olay.

kopya çeken öğrenci ne kadar "dogal olucam", "çaktırmıcam", "tereyagından kıl çekicem" desede, her hareketi ile koyun sürüsü arasındaki zürafa gibi sırıtmaktadır. duyurulur...

"var ya geçen bi kopya çektim, bi kopya çektim hocanın ruhu duymadı"/(bkz: sen öyle san)
  • yakalayan kişi din hocasıysa, "hocam şeytana uydum nolur affedin" cümlesinin sarfedilebileceği durum...
    (yaşanmıştır)
  • bu öğrenciyi yakalayan azimli öğretmen için
    (bkz: orgazmdan daha zevkli anlar)
  • yaraticilik ile gerzeklik arasindaki ince cizginin belli olacagi yerdir.
    lakin elinizde kopya yaziyosa ve yakalandiysaniz hoca "ne lan bu?" dediginde calisma kagidi derseniz gerzek tarafiniz agir basiyodur. fakat gider de "hocam o sizden onceki fizik sinavindan kalma." derseniz yaratici yonunuz agir basmis olucak ve bi ihtimal de olsa hocanin yuzundeki gulumseme size "bole gel canimi ye" ya da "yemis bulunuyorum" gibi gelecek ve sinav gote girmemis olacaktir.
  • geri dağıtılan sınav kağıtlar üzerinde oynama yapıp, "hocam yanlış kontrol etmişsiniz" demekte bir yakalanma sebebidir. eski biyoloji hocam gibi sınav kağıtlarını fotokopi çektirenlerde olmuyor değil.
  • kopya çektiğini farkettiği öğrencisinin yerini değiştirmek suretiyle ihtarda bulunan öğretmeni salak yerine koyup, pişkin pişkin sıranın altına yapıştırılan post-it leri de toplayıp iki yandaki sıraya taşınan öğrencinin yakalanması buna bir örnektir. o öğrenci o almanca sınavından 0 almakla kalmamış, müdüriyet tarafından dünyanın en ezik disiplin cezası olan kınama ile kınanmıştır. * ama kader bu zavallı öğrencinin peşini bırakmamış, ağlarını örmüş, o en çok nefret ettiği ders olan almancanın hayatının sonuna kadar beynine zikredilmesine sebep olmuştur.

uzun lafın kısası, kopya çekmek çok kötü bir şeydir. çekmeyiniz, çektirtmeyiniz.
  • universitede yapılmışsa altı ay uzaklaştırılma ile sonuçlacak olan eylem.
  • sonuçları hocasına göre değişen durumdur:

(hoca çocuğa doğru yaklaşır... sırasının altındaki kitabın açık olduğunu farkeder.)
    -hımmms...
    -hocam hocam ya bakmıyordum ya gerçekten... açık unutmuşum!..ya...
    -ehem...şimdiii...ben pencereden dışarı bakıyorum kaldır sen o kitabı en iyisi... bak az kaldı zaten sınavın bitmesine. çabuk ol yetiştiremessin sonra.
    -ha tamam... şey... öhö...
  • lise 1'de biyoloji dersi sürekli kaynatılmaktadır, en bomba espriler, günün yorumları bu derste en ateşli şekilde yapılmaktadır. iyi niyetli ve uysal biyoloji hocası ise sınıfın raydan çıkmış olmasına hiç aldanmadan dersini anlatmaktadır. hatta ve hatta işlenen konu * ile ilgili bir yaprak kağıt bile dağıtmıştır.

sınıfa sinirlenen hoca dersin sonunda o gün anlatılan konuyla ilgili ufak bir sınav yapmaya karar verir. x kişisi ise çakal olduğundan sınav kağıdının altına dağıtılan kağıdı koyar bir güzel yazmaya başlar. bir anda en önde çatır çatır kopya çeken x'in yanında biten hoca, oğlum bu ne der ve kendisini yakalar. aynı anda ise zil çalar ve hoca "durun çocuklar kağıtları vermeden kalkmayın" derken arkasını döner, işte o kısacık zaman diliminde bahtsız bedevi x'in isyanı duyulur:

-hasssssikttiiiiir beeee!!!

kopya çekerken yakalanmak fenadır ama son saniyelerde yakalanmak insanın daha bir gözlerini doldurur. görüldüğü gibi isyanın boyutları geniştir.