*

şükela:  tümü | bugün
 • copy protection yöntemleri

  bazı örnekler:

  1-disketlerde bozuk bölümler bulunması (ya da okunabilen fakat değiştirilemeyen)
  2-formatlarken aynı trackte karşılıklı iki sektöre aynı sector id'yi vermek

  bunların her türlüsü crackerlar tarafından çözülebilmektedir
 • (bkz: dungle)
 • disketler için bir yöntem
  disketler de sektörlere ayrılır. pc formatlı disketlerde (hd dd) bir trackte 9 sektör bulunur. her sektörde ise 512 byte yer alır. normal formatlı bir trackte 9 * 512 = 4608 byte yer alır. trackleri formatlarken sektör adedi değiştirilebilir. (özel uygulamalar için). bu trackler dos tarafından normal şartlarda okunamaz. sektör başına byte miktarı da değiştirilebilir (defauılt: 512 byte). 8192 bytelık tek bir sektör ile de format atılabilir. ancak track kapasitesi yaklaşık 7100 byte olduğu için (brüt) bu sektör format esnasında taşma yapar ve bir tur sonra kendi sector id'sinin üzerine yazıp siler. bunu önlemek için disket döndürme motorunun zamanlaması takip edilerek sector id'nin yazımından sonraki zaman ölçülerek kendi id'si silinmeden hemen önce yazma sinyali kapatılabilir. tam olarak bitmemiş (incomplete) bir sektör oluşur. motorun dönmesi de saniyenin belirli bir kesiri boyunca kapatılıp açılabilir. bu durumdaki geçici yavaşlama bitlerin normalden daha sıkışık düzende yazılmasına neden olur ki, dijital kopyalayıcılar yarattıkları kopyada aynı sıkışmayı simüle edemezler. bu durumda normal hızda yazılan bilgi sector id'yi örtecektir. yani kopya disketteki bilgi orijinalinden daha çok yer işgal edeceği için özel formatlı sektöre sığamayacaktır (bkz: bekslock)
 • - defterleri, kitapları kaldırtmak, hatta tamamını kürsüde toplamak.
  - kopya çeken öğrencinin yerini değiştirmek, en öne almak, gerekirse öğretmen masasına oturtmak.
  - kopya çeken öğrenci grubundaki genel verici nitelikli öğrenciyi aradan çekip almak, kalanların sefil hallerini izlemek.
  - silgi alışverişine izin vermemek.
  - cep telefonlarını kapattırmak.
  - son raddede, asmak kesmek kelle uçurmak.
 • valla bu saatten sonra, ileri duzey kopya cekme yontemleri ba$ligini okumak yetecektir kanaatindeyim.
 • çin, bu konuda oldukça fantastik yöntemler deneyen bi ülke. misâl,

  öğrencilerin baş çevresine at gözlüğü şeklinde aparat takma: http://i.imgur.com/xhoex.jpg

  veya öğrencileri sınıfta değil de, okul bahçesinde sınav yapma: http://i.imgur.com/zyfw9.jpg
 • sınavdan önce cep telefonları toplanır. oturma düzenine göre yerleşim ayarlanır. öğrencilerin eşyalarını kaldırmaları söylenir.