şükela:  tümü | bugün
 • utanç verici olması gereken bir şeydir. üniversite yıllarında hem öğretim üyelerinin kitaplarını okumak zorunda bırakılmamızdan hem de yabancı akademisyenlerin kitaplarını okumaktan dolayı her öğrenci tarafından gözlenebilecek ve tespit edilebilecek bir durumdur.

  kesin bir kanıt adına, bu sabah okuduğum uykusuz dergisinin "bişeyler duydum" kısmındaki yazıdan alıntılar yapacağım:

  *ösym başkanı profesör ali demir'in 1990 yılında peter latzke'nin makalelerini kendininmiş gibi gösterişi.

  *ali demir'in profesörlük başvurusu sırasında 5 akademisyenden 4ü tarafından reddedilmesi ve dosyasına şu tarz bir bir not düşülmesi: "demir'in talip olduğu tekstil bilimleri anabilim dalı'nın gerektirdiği ve bu alanda teknisyen seviyesinde çalışanların dahi bilmesi gereken temel bilgileri edinmediği anlaşılmaktadır."

  bu başlık açıklamasının altında "kopyala, yapıştır" sözleri yabancı bir akademisyenden ilham almaya, alıntı yapmaya kesinlikle karşı değildir.

  bahsi geçen çalışmadaki parçaları türkçe'ye çevirip onları doğrudan kullanmak ve başkasının emeğinden çalmaktır.

  internetteki yazı ve paylaşımlarda her geçen gün bunu görmekteyken, akademik alanda lider ve öncü olacak insanların bu tarz aktarımların yapılması ülkenin büyük bir sorunudur.
 • (bkz: intihal)
 • sanıldığı gibi internetin bu işi kolaylaştırdığı sanılsa da, bunu anlamayı da kolaylaştırdığı düşünülünce eskiye gitmek daha manidar. nasılsa bilen, duyan yoktur diye ecnebi makaleleri bul çevir ve seninmiş gibi sat. yok canım, yemezler! hepsinin foyası çıkacak ortaya. ama maalesef yaygın bir şekilde akademik iş bu yolda devam etmekte. işin daha kötü yanı kopyala yapıştırın masumiyetine inanlar bile var. yani tez yazmak böyle bir şey işte. sonra da ünvanlar havada uçuşuyor sayın hocam.

  bununla ilgili de bir anımı aktarmak isterim; malum zamanında böyle yöntemlerle prof hatta dekan olmuş biri akademik bir toplantıda moderatörlük yapıyor. sunuş yapan genç bir akademisyen doktora tezinde yaptığı bir karşılaştırmadan, ingiltere-türkiye karşılaştırmasından bahsediyor. prof olan kişi sunuş yapanın sürekli sözünü kesip; "ben ingiltere'de bulundum yok öyle bir şey" deyip duruyor. düşünün; ortam akademik bir forum ve düzeye bakın. kopyala yapıştır profları bunlar, tezsiz ve boş konuşan. taşra üniversite yöneticileri. tanrı bizi korusun bunlardan. amen
 • tez yazdığım için kıçımdan ter gözümden uyku akan şu günlerde, yapmadığım için kendimi huzurlu hissettiren eylem.
 • türk tipi akademisyenliğin olmazsa olmazıdır. bazı akademisyenler buna o kadar alışmışlardır ki intihal yaptıklarının bile farkında olmazlar. neler gördü bu gözler, 10 sayfaık bir akademik makalenin 8 sayfası kopyala yapıştırlar mı dersin, 80 sayfalık bitime tezinin 60 sayfası kopyala yapıştır olup 10 sayfası kaynakça olanlar mı. türkiye'de bulunan akademisyenlerin %90'nını rahat kapsayacak bu tipler, akademik kadroları doldurmuş vaziyette, türkiye'nin üniversite çöplüğü olmasına şaşırmamak lazım.
 • doktoramın tez aşamasında, danışman`:kendisi beni zorla seçmişti benim seçimim o değildi` ve konu içime sinmediği için bırakıp sıfırdan doktoraya başladım. tanıdığım herkes bırakmamamı söyledi. 3 yıllık emeği çöpe attım resmen. çok zordu o süreç, çok yıpratıcı idi. ama olması gereken oydu.
  bazen saçma sapan üniversitelerden saçma sapan tezlerle ünvan alıp gelen arkadaşlar görüyorum.
  akademik camiada böyle arkadaşların olması bir akademisyen olarak şahsen beni telaşlandırmıyor. yapsın gelsin. her yer aslında vasıfsız ama ünvanlı insan dolsun. banane. benim işimi etkilemez. yerime geçemez.
  sadece memleket adına üzülürüm.
  bir vatandaş olarak kaygı duyarım.
  yoksa iş bilmeyen insan hiçbir zaman bilene rakip olamaz. bin kişi de doldursanız o işe, yine de işi bilen bir adama muhtaç olursunuz.
  akademisyenlik bilim uzmanlığı demektir.
  uzman ünvanı almakla uzman olunmuyor maalesef. ve bunu da bir oryantasyonla ya da 1-2 yıllık eğitimle sağlayamazsınız. en az 6 yıl başarılı lisansüstü eğitim almış tez(ler) yazmış birinin yerini doldurmak kolay değil o kadar.
  ama yayın sayısı ile de ölçemezsin kaliteyi.
  o yayınların nasıl yapıldığını biliyoruz. kongreler tamamen ticari işletmeler. parayı verirsin saçmalasan bile yayınlarlar. index ine bakmak lazım. içeriğe bakmak lazım. ama maalesef kriter olarak sayıya bakılıyor.
  ben 2 yıl gece gündüz çalışmışım 1 sci makale ve 1 kitap çıkarabilmişim. diğeri her ay yayın yapıyor. memlekette yayın göndermediği il kalmamış. 100 tane bildirisi var ama hepsini toplasan 1 tane sci makaleye denk düşmez. ben bu adamın nesinden korkayım ki. bana rakip olamaz böyle bi adam.
  ama bu içi boşlar gelip akademinin de içini boşaltır. işte bu beni kaygılandırıyor.

  edit: mevzubahis doktora programı; mühendislik fakültesinin