şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kesme yetisinden yoksun bıçak. yaşar'ın "beni yeseler bitirseler şöyle böyle yapsalar" gibi kötü sözlerin arasında "kör bıçağım kimseleri kesemem, beni yine teninle bileseler" sözü geçen bir şarkısı. metafor bıçağı.
 • yasar'in mukemmel bir sarkisi. divane albumunden bu da.

  bir gun arti bir gun daha
  bir gunahti her gun daha
  bir gun akti gozyaslarim
  durmadi durmadi

  yemin olsun bir gun daha
  dedim olsun bir gun daha
  senede bir gun daha
  olmadi olmadi

  onlerime duvarlar orseler
  kara sevdam her gun oldurseler
  kor bicagim kimseleri kesemem
  beni yine beni yine teninle bileseler

  gozlerimi kor demirle delseler
  uzerimi toprakla ortseler
  sapli durur rengi gozlerinin
  sana kayar sana kacar
  yine deli aklim benim
 • yemek yapmayi keyifsizlestiren bicaktir. bütün keyfinizi kacirir. girc girc, yok kesmedi geri dön firt firt. olmaz oyle.
 • geceleri slow müzikler çalan radyolar dinleyiciyi kendilerine bağlamak için mutlaka her gece çalarlar bu şarkıyı..öyle ki bu şarkı çalındıktan sonra bünye hareketsiz olarak en az yarım saat kilitlenir kalır, böylece radyo da kafadan bi 5-6 şarkılık daha bağlamış olur insanı kendine...
  ama bi sor bakalım ben o süre içinde kendimde miyim, top atsan duyar mıyım?kör bıçak olmuşum, kimseleri keser miyim?
 • yaşar'ın anlattığına göre söz müzik 10 dakikada çıkmış bir şarkıdır. ayrıca ilham da böyle birşeydir.
 • dün annemin kullandığı bir arabada sahil yolunda hafif yağmur eşliğinde seyir halindeyken aniden cd'den çalıveren şarkı. annem çok sevdiğini, yeni keşfettiğini söyledi. "anne be" dedim, "10 senelik şarkıdır, 500-600 kere dinlemişimdir belki. " derken birden yaşlar süzüldü gözlerimden. durduramadım kendimi. annem donakaldı. "ben mi yaşadım o yılları anne" dedim. "şimdi bir rüya gibi gelen o yılları ben mi yaşadım? yatılı okullarda kulağında walkman aşk acısı çeken ben miydim? bu şarkıyı döne döne hıçkıra hıçkıra dinleyen ben miydim " annem hangi aşktan bahsettiğimi biliyodu ama diyemedi bişey. dondu kaldı. şarkıyı dinnedik. üç defa üstüste. yol bitti. bitmeseydi 3000 defa daha dinlerdik belki.
 • yaşarın dem albümünün yine en vurucu şarkısı olmayı becerebilmiş baş yapıt, şarap gibi
 • yıllar sonra beni çocukluğuma götürmeyi başarmış şarkı. çocukluğumu da böyle bir şarkıyla özleştirmem ayrı bi hasta durummuş yalnız.

  yine de çok çok güzel

  "gozlerimi kor demirle delseler
  uzerimi toprakla ortseler
  sapli durur rengi gozlerinin
  sana kayar sana kacar
  yine deli aklim benim"

  çok
 • az önce kulağıma gayet hisli şarkılar çalan bi kanalın frekansından çalınmış eski günleri ve de yaşar'ın her şarkının sonuna mutlaka fazladan iliştirdiği dizeleri hatırlatmış şarkı. şöyle söyler yaşar bu şarkının bitiminde bazı konserlerinde ya da çıktığı programlarda;

  seni öyle çok seviyorum ki...
  aşkım senden senden öte, aşktan özür dilerim.
  ''saf maddeden yapılmışsa, bir gün sana dönecektir'' derdin ya sen,
  dönersen bırakmam,
  dönersem bırakma...
 • her ne kadar da şarkının " ..sana kayar, sana kacar " bölümü geldiğinde - o da her zaman değil yani - bir garipseme durumu söz konusu olsa da bünyede, son tahlilde güzel bir şarkı kanısına varır her iyi dinleyici.

  (bkz: ekinler dize kadar)