şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dün annemin kullandığı bir arabada sahil yolunda hafif yağmur eşliğinde seyir halindeyken aniden cd'den çalıveren şarkı. annem çok sevdiğini, yeni keşfettiğini söyledi. "anne be" dedim, "10 senelik şarkıdır, 500-600 kere dinlemişimdir belki. " derken birden yaşlar süzüldü gözlerimden. durduramadım kendimi. annem donakaldı. "ben mi yaşadım o yılları anne" dedim. "şimdi bir rüya gibi gelen o yılları ben mi yaşadım? yatılı okullarda kulağında walkman aşk acısı çeken ben miydim? bu şarkıyı döne döne hıçkıra hıçkıra dinleyen ben miydim " annem hangi aşktan bahsettiğimi biliyodu ama diyemedi bişey. dondu kaldı. şarkıyı dinnedik. üç defa üstüste. yol bitti. bitmeseydi 3000 defa daha dinlerdik belki.
  • bu şarkının klibi, divane şarkısının klibinin devamıdır.

divane'nin sonunda kızın evinin önüne kıza yazdığı ama hiçbirinin kıza ulaşmadan iade olduğu mektupları atan yaşar omzunda gitarı şehri terkeder.

kör bıçakta, sabah kapısının önünde mektupları bulan kızımız gününü çeşitli düşüncelere dalarak geçirir tabii bu arada başka bir yerlerde gezinen yaşarı da görürüz, olaylar gelişir.

daha sonra kızımız yaşara bir mektup yazarak veda eder. işte yaşar o veda mektubunu, o'nun vedası şarkısının klibinde okur.
  • geceleri slow müzikler çalan radyolar dinleyiciyi kendilerine bağlamak için mutlaka her gece çalarlar bu şarkıyı..öyle ki bu şarkı çalındıktan sonra bünye hareketsiz olarak en az yarım saat kilitlenir kalır, böylece radyo da kafadan bi 5-6 şarkılık daha bağlamış olur insanı kendine...
    ama bi sor bakalım ben o süre içinde kendimde miyim, top atsan duyar mıyım?kör bıçak olmuşum, kimseleri keser miyim?
  • yaşar'ın anlattığına göre söz müzik 10 dakikada çıkmış bir şarkıdır. ayrıca ilham da böyle birşeydir.
  • kesme yetisinden yoksun bıçak. yaşar'ın "beni yeseler bitirseler şöyle böyle yapsalar" gibi kötü sözlerin arasında "kör bıçağım kimseleri kesemem, beni yine teninle bileseler" sözü geçen bir şarkısı. metafor bıçağı.
  • yıllar sonra beni çocukluğuma götürmeyi başarmış şarkı. çocukluğumu da böyle bir şarkıyla özleştirmem ayrı bi hasta durummuş yalnız.

yine de çok çok güzel

"gozlerimi kor demirle delseler
    uzerimi toprakla ortseler
    sapli durur rengi gozlerinin
    sana kayar sana kacar
    yine deli aklim benim"

çok
  • serbest çağrışım vardı buralarda bir zamanlar. olur ya bir gün silinir diye 2005'te kendi kendime mail atmıştım. silinmiş nedense, ama alıntılıyorum snoop bu sözlükte oldukça silinmesin diye:

"
    gunler gunleri kovalarken, senden ayri gecirdigim her gun sanki gunah
    haneme yazilan yeni bir mektup gibiydi; bir gun geldi dayanamadi
    gozyaslarim, saliverdiler kendilerini; durmadilar bir daha..
    yemin ettim, dedim ki sadece bir gun daha bekleyecegim, sonra dedim ki
    olsun, bir gun daha beklerim; hem senede bir gunun ne onemi var;
    olmadi, beklemekten vazgecemedim
    onemi yok artik kalsam da duvarlarin arkasinda, olsem de her gun,
    zaten dunya yok bana; olduruyor her dakika kara sevda, kor bir bicak
    gibiyim, keske beni seninle , teninle bileseler
    onemi yok artik gozlerimi kor demirlerle delseler de, zaten
    gormuyorum, onemi yok uzerimi toprakla ortseler de, zaten yasamiyorum;
    cikmiyor aklimdan, saplanmis adeta rengi gozlerinin, durduramiyorum,
    sana kaciyor, sana kayiyor
    deli aklim benim

"
  • gün sonu. imbat var böyle tatlı tatlı. yorgunum hafif ama güzel yorgunum. yavaş yavaş eve yürüyorum. kafamda dönen ufak bi kaç şey; akşam eve gidince yapsam dediğim önemsiz şeyler. düşünmüyorum. prensip olarak uzun zamandır hiçbir şey düşünmüyorum. bi hyundai getz geçti önümden. park yerinden acemice çıktı kadın. yavaşça gitti... içinde bu çalıyor. parçanın en başıydı. gidene kadar dinledim.

boğazıma saplandı şarkı. gırtlağımdan girdi, ensemden çıktı. öksürdüm hatta sanırım. eve geldim.

mutsuz bile değilim artık. başka bir şey oldum.
  • yaşar'ı yaşatan, bizi öldüren şarkıdır. aşık olduğunuz günleri hatırlatır. gece dinlemeyin (şu an ben yapıyorum o hatayı) fena çarpar.

"bir gün aktı gözyaşlarım durmadı, durmadı"

kapanış.
  • bu arada koz rezil etmiş şarkıyı, tavsiyem yaşar'dan seviyorsanız sakın koz'dan dinlemeyin!