• 2014 yapımı ceylan ertem & mabel matiz ortak çalışması. sanırım ceylan'ın yeni albümünde yer alacak olan, mabel hediyesi. kör bıçak sivriliğinde, sarı çekmece boşluğunda dinlenilesi. hayırlı olsun.

bak soğuyor hecemin altındaki bu dil
    ve hiçbir kere çıkılmamış gibi düştü bu yol

elimde kan, kanımda senden bin zehir
    ne var ne yok yutuldu bu taşlar kefil
    kırıldı cam dağıldık dört bir yana
    kendimi kopardım gördüm
    bu aşk değil

kayboldum kayboldu içimden o sesler
    her şeydi, son buldu kör bir hevesle

-şimdi o sarı çekmecelerde kahreden dualarım sel
    şarkısı büyür çığ gecelerde, söyledim burda, onu sev-

söz-müzik: mabel matiz
    gitar-yaylı tanbur: cenk erdoğan
    tuşlu çalgılar: ercüment orkut
    bas gitar: murat çopur
    davul, ziller, perküsyonlar: ediz hafızoğlu
    mix: baran göksu

kör heves

edit: link ölmüş, yenilendi.
  • türkçe'nin doğru kullanıldığında ne denli hayranlık uyandırıcı bir dil olduğunu tekrar tekrar insana hatırlatan muhteşem bir şarkıdır. sen bu entryimle şans eseri karşılaşan sevgili sözlükçü, bir kez daha yazımı okurken, "kör heves" tanımını zihninde bildiğin başka yabancı dillere çevirmeye çalış.
  • ah ceyl'an ah, ömrümü yedin... 90'ların masum çocuk emaneti gibisiniz. korumak kollamak desteklemek sevmek gerek sizleri... iyi ki varsınız.
  • yok böyle bir şey. sözü müziği mabel matiz'e aitmiş önünde saygıyla eğiliyorum kendisinin ki beni bilen bilir koyu bir nazan öncel hayranı olarak ilk defa bir başka yerli sanatçının eserinden bu denli etkilendim. helal olsun sana çocuk. ceylan diye bir kız da düet yapmış o da güzel yorumlamış ama asıl iş mabel'de bitmiş bu şarkıda. doksanlardan gününümüze ışınlanmışcasına duygular ve sözler çok dokunaklı çok anlamlı tekrar tekrar dinlemekten kendimi alamıyorum.
  • her şeyin kör bir hevesle son bulmasına neden olanların, kendini koparıp baktıktan sonra, bunun aşk olmadığını, kör hevesten öteye gidemediğini fark ettiklerinde dinleyebilecekleri pişmanlık dolu, 90lar sezen aksu ve yıldız tilbe etkileri taşıyan ağıt. ceylan ertem ve mabel matizin ses uyumu mükemmel. müzik şahane. acıtır.
  • sesini* ve yorumunu* sevmediğim iki insanın inkâr edemeyeceğim güzellikteki düeti. insanın diline dolanan, beyninde sürekli dönen devinen bir şarkı. öyle güzel.
  • acilen ceylan ertem'in tek başına seslendirmesi gereken şarkı. ceylan ertem'e öyle yakışmış öyle güzel olmuş ki bir kaçıncı yarın vakası haline gelip uykudan uyandırıp dinletir kendini.

"kırıldı cam dağıldık dört bir yana
    kendimi kopardım gördüm
    bu aşk değil"

öldürmez de süründürür.
  • söz-müzik mabel matiz'e ait. ancak inceden 'seksenlerin sonundaki sezen aksu hisleri' var gibi şarkıda.
  • ceylan ertem daha az nağmeli ve doğal söylediğinden zaten güzel olan islerini bir tık daha aşmış şarkı. daha çok düet yapsalar daha çok cover yapsalar birlikte. hatta birlikte daha çok konser verseler.
hesabın var mı? giriş yap