şükela:  tümü | bugün
 • arabada yan dikiz aynalarindan arkanizdaki arabanin gorulemedigi lokasyon..
 • efendim, retinaya düşen görüntüyü beyne götürecek olan sinirin tam retinada çıktığı yerde görme fonksiyonu işlemez, der tıp ilmi.. tam orası kör noktadır işte..

  ya da.. ya da.. çok sevdiğiniz bir grup vardır, her albümünü dinlediğinizi sandığınız.. ama heyhat.. kaçmıştır işte aralarından biri.. farkında bile olmazsınız.. e bu da farklı değildir.. sonra işiniz yoksa gidersiniz, günah çıkartırsınız vb..
 • yara adlı şarkıdan aldığımız bilgilere göre, her aşkta varmış bunlardan.
 • aklınızın, hayal gücünüzün, sınırlarınızın, durduğu nokta.
 • ucakta, ya da baska bir aracta goremediginiz noktalarin herbiri.

  aslinda kor alan denmesi gerektigi halde, kor noktama denk geldin demek daha mantikli oldugundan boyle kullaniliyor olabilir.

  (bkz: olabilir)
 • arabada, dikiz aynasının üstüne dolmuşçuların tercih ettiği dışbükey plastik aynalardan yapıştırmak suretiyle hakkından gelinen sorun. öyle ki, yandaki aynalara ve camlara bile gerek kalmaz, kafayı çevirmeden 360 derecelik görüş açısı elde edilir. (bkz: son sözler)
 • arabalarin yan dikiz aynalarinin ortasindan gecen ve sanki kirikmis izlenimi veren cizgi sayesinde bir derece gorulebilen nokta
 • bazen ayrılığın ertesinde, 'unuttum.' nağraları atarak başka bir aşka yelken açarsınız.işte bu noktada yeni limana demir atarken dikiz aynasını defalarca kontrol etmek gerekir.kör noktaya sıkışmış yara; demir aldığınız şehir birden bire önce aynada sonra içinizde tekrar belirebilir.
 • orta çağda bir eleman gözdeki kör nokta olayını keşfederek zamanın bir kralının gözüne girmiştir. nasıl olmuş anlatayım,
  kralı bir sandalyeye oturtmuş, tam karşısına da iki sandalye koymuş. oraya da iki kişi oturmuş. kralına, "kralım şimdi iki gözünüzden birini kapatın" demiş, ve "kapattığınız gözünüze doğru açık olan gözünüzü döndürün" kral "eee?" demeden, karşısında oturan iki kişiden birinin kafasının yok olduğunu görmüş! oha demiş tabi, seni sarayımda besleyeceğim...işte kralın karşısında oturanlardan birinin kafasından çıkan ve açık olan göze gelen ışıklar tam kör nokta'da toplanmış, ki kral adamın kafasını görememiş.
  siz de deneyebilirsiniz tabi, en güzel deney ufak ışık kaynaklarıyla oluyor. mesela bilgisayarın power lambası. yüzünüzü lambaya dönüyorsunuz, bir gözünüzü kapatıp, açık olanı kapadığınız gözünüze doğru çeviriyosunuz (ama çok değil) ve bir noktada power lambası görünmüyor. işte kör noktanızı buldunuz, kendinizi keşfetmeye başladınız efendim...aferin...
 • haritacilikta, yardimci alim (olcu) noktalarinin genel adi. mustemilat* (kisaca, bina koseleri ve benzeri zemin uzerinde varolan tesislerin belirleyici koseleri)olculerinin yapilabilmesi icin ana ve ara poligon guzergahlarindan ayri olarak yapi iclerine, catilarina ve avlularina giren veya cikmaz sokak ve kapali alanlara atilan (olcu noktasi olarak bilinen poligonlari, zemin uzerine yonetmeliklerde belirtildigi sekline uygun malzeme ve yontemle tesis etmek) noktalar ile poligon kenarlari uzerinde bulunan "kucuk noktalar"dir. "kor poligon" diye de gecer. kapsamli bilgi olacak ama, bir kor noktadan bir baska kor nokta tesis edilip koordinatlarinin hesaplanmasi yonetmelik geregi uygun degildir.
hesabın var mı? giriş yap