şükela:  tümü | bugün
  • gelmiş geçmiş en tırt yenilik.
  • mazda tarafından geliştirildiği halde, citroen ve ford tarafından reklamı yapılan teknoloji. japonlar üstün teknolojilerini bir de pazarlayabilseler, dünyayı ele geçirecekler ya neyse.
  • mazda ile ford'un pek çok projede ortak hareket ediyor oluşundan dolayı ford'un reklamını yapmasında herhangi bir sakınca olmayan sistem. ayrıca ilk volvo'da görmüştüm bu sistemi, ki volvo da o zamanlar ford'undu diye hatırlıyorum.
  • bmw'nin artık motosikletlere de taşımış olduğu teknoloji. ancak şu işi geliştirip, başka bir aracın kör noktasında kalındığında uyarı verecek bir sistem yapsalar daha çok işe yarayacaktır diye düşünüyorum. özellikle de motosikletler için.
  • mercedes'lerde üst sınıf serilerinde olan (gls, s gibi, bazı serilerde de opsiyonel)
    orta sınıf markalarda üst donanımlarda denk gelebileceğiniz (skoda da peugeot da görmüştüm)
    ekstra taktırmak isterseniz türkiye'de 600-700 tl civarı
    ali express falan bakarsanız 50 dolarlık bir teknoloji.

özellikle motosiklet-bisiklet sürücülerine karşı atılmış olumlu bir adımdır mesela.
  • kor nokta uyari sistemi ulkede yola cikan her araca zorunlu olmali(bkz: bluetooth), kendisi ulkemiz icin adeta bir esp kadar zorunlu bir ihtiyactir cunku shoulder check yapmadan ve sinyal vermeden seritten seride ziplamak milli sporumuz. ustelik basit ve ucuz bir teknoloji.

ayna kullanmaktan imtinâ eden biz aciz kullar icin hayat kurtarici bir icattir.