şükela:  tümü | bugün
  • dünya fue enstitüsü başkanı (wfi).
    5'inci uluslararası fue çalıştayını haziran 2020'de istanbul'da kendi kliniğinde, tam tabiriyle kalesinde, asmed saç ekim merkezi nde yapacak. kalesi.

ayrıca workshop tanıtımı için godfather konseptiyle bir video çekti. inanılmaz ve çok eğlenceli bir yapım olmuş. dünyadan yüzlerce cerrah haziran 2020 de istanbul'da olacak. gururlandım.
    video

ülkesine faydalı olan herkesi çok seviyorum.
  • godfather konseptli reklamı (reklam değil bence kısa film) tek kelime ile muazzam.
  • haziran 2020 tarihinde kendisine ekim yaptırdım. ilerleyen zamanlarda olumlu yada olumsuz sonuçları buradan paylaşacağım. umarım güzel sonuçlar elde ederiz beraber.

(bkz: bu sefer güldürmedi)

1 yıl sonraki sonuç ve gözlemlerimi buradan okuyabilirsiniz:
  • saç ekimi işlemim için bugün ön değerlendirme ve planmamı yapan, yarın operasyonu gerçekleştirecek olan doktor. süreçle ilgili editlemele yapmayı düşünüyorum, bakalım. (bkz: asmed saç ekim merkezi)

edit 1:
    bugün saç ekimi işleminin üzerinden 1 hafta geçti. her gün verdikleri nemlendirici krem ve şampuanla ekim bölgesini yıkamaya devam ediyorum. operasyon ağrısız sızısız geçmiş olsa da geceleri kaşıntı ve batma hissi oluyor greftlerin alındığı donör bölgesinde, aslında beklediğim bir durumdu bu. forumlarda gördüğüm kadarıyla, diğer bir çok doktorun yaptığı saç ekimi işleminde donör bölgesindeki kanlı görüntü veya seyreklik 20-30 güne kadar devam edebiliyor olsa da dr. koray’ın nispeten fiyat farkının ilk avantajını 3. günde iyileşen ve hiç operasyon yapılmamış görüntüsüne jet hızıyla ulaşan donör bölgesinde gördüm diyebilirim. bu arada kliniğin ambiyansı türkiye koşullarının çok üzerinde, örnek olarak ameliyathane odasının önünde bir sanatçı cello çalıyordu operasyon boyunca. onun dışında klinikteki tüm personelin hastalara olan ilgi alakası, konuşma şekli, hastaların taleplerine olan yaklaşımları bir klinikten çok 5 yıldızlı otel standardındaydı diyebilirim.

edit 2:
    ekimin üstünden 6 ay geçti. bu süreçte kliniğin önerisiyle finasterid ve vitamin takviyesi kullandım.
    ilk 1-2 aylık, “iyileşme dönemi” olarak adlandırılabilecek süreç çok iyi geçti diyebilirim. 15. günden itibaren ekim yapıldığına dair hiç bir iz kalmamış, donör bölge tamamen iyileşmiş, ekim bölgesinde ekilen saçların yerleştirime yönlerinin düzgünlüğü sebebiyle doğal görünüme hızlıca geri dönmüştüm.
    şok dökülme olarak bilinen ekilen saçların dökülmesinin yaşanması beklenen ilk 3 aylık süreçte de bu dökülme bende az oldu ve 4. aydan itibaren başlayan pozitif gidişatla kendimi ekim öncesiyle before-after kıyaslamaya başladım.
    6. ay’a geldiğimizde ise kendi adıma gerçek “şok” başladı. son 15-20 gündür buram buram saç tellerim dökülür oldu. öyle ki, tek bir taramada dökülen saç sayısı 50’yi geçti. gün içindeki kayıpları saymak elbet imkansız ama 4. ile 6. aylar arasındaki pozitif görünüm tamamen geriye gitti. ve şu anda ekim öncesiyle kıyasladığımda bana göre %15-20lik bir fark var. klinik bu dökülmenin mevsimsel olabileceğini ve önemli olan sürecin 12. aydaki durum olduğunu söyledi. tabi bu agresif dökülme psikolojik olarak son derece olumsuz etkiliyor insanı. bakalım, 12. ay’ı bekliyoruz.
  • kanaatimce biraz işin kolayına kaçan biri. bir kere açıklığı görece olarak az, ve donör kısmı verimli kişileri kabul ediyor özellikle. bir de bunlardan yan etkileri olacak ilaçları içmelerini istiyor (tabi içip içmemek kilşinin operasyon öncesi ve sonrasında.

kardeşim, sen daha karşındaki adamı dinleyip ne istediğini öğrenmeden yukarıdaki kriterlere göre insanları maille başından def ediyosun. belki adam iki tutam saç ekilse çok mutlu olacak?

özetle işinde iyi bir doktor olabilir, bilmiyorum, ama bu bilgisini biraz daha riskli hasta grubuna da saç ekerek göstermesi gerekiyor bence.
  • şayet saç nakil işlemi yaptırmak için yüksek bir bütçeniz varsa, nasılsa bir kere yapılacak diyip "olacaksa en iyi yerde olsun" diyorsanız alın o fazladan bütçenizi başkasına harcatacağınıza kendi zevkleriniz ve tutkularınız için bizzat siz harcayın zira buraya fazladan ödediğiniz tutarın size marjinal faydası ve ekstra getirisi çok daha düşük olacaktır.

ortalama üstü, kendine en yakın rakip olarak gördüğün saç nakil merkezlerinden bile, süper-mega-hiper-ultra indirim yaptığın halde dört katı daha fazla ücret talep ediyorsan bir yıllık başarısız sonuçlar için aşağıdakileri söylememelisin, söyleyemezsin sayın erdoğan:

- kendi yaptığın anliz sonuçlarına göre ortalama 2.03 saç teli/greft olan kişiye, normal şartlar altında buna yakın bir oranda işlem yapman gerekirken büyük bir standart sapma ile 0.20 puan daha düşük oranda 1.84 ile işlem yapamazsın sayın erdoğan. kendi cihazından kaynaklı yanlış sayım yada işlem sırasında ortaya çıkan olası olumsuzlukları ,işlemi yaptığın kişiye "saç tel ortalaman çok düşüktü" şeklinde itelemeye çalışmamalısın sayın erdoğan.

- zenci değilseniz, beyaz ırk için gayet ortalama üstü sayılan ve kendi ölçümleriniz ile sabit olan 62 mikron saç teli için "saçların uzun süredir fins kullandığın için finas etkisini kaybetmiş ve saçların incelmiş" diyemezsiniz sayın erdoğan. dokuz yıldır incelmeyen saç tam da işlemin yapılacağı onuncu sene mi inceldi sayın erdoğan? finasın yada saç tellerimin siz ile bir alıp veremediği mi var sayın erdoğan?

- ilk muayene, manuel ölçüm ve kontroller sonrası; hizmet bedelini almadan önce gülümseyerek "saçlar seneye yaza canavar gibi olacak" dedikten bir yıl sonra olumsuz sonuçlar ile karşılaşınca agresif bir şekilde "siz zaten umutsuz bir vakaydınız" şeklinde psikolojik baskı kuramazsınız sayın erdoğan. takdir edersiniz ki umutsuz vakaların canavar gibi sonuçları olma ihtimalleri yoktur. ayrıca siz genel olarak kimseye "olumsuz vakaydın" demeyin, ne sebebpe olursa olsun çok kırıcı ve bu hiç nazik bir davranış değil sayın erdoğan.

- süper- mega-hiper-ultra indirim sonrası dahi greft başına 1 eur, toplamda dönemin kuru ile 5.000 eur ödemiş kişilere, eczanede 46 liraya satılan ilacı büyük bir lütufmuş gibi "bu da bizim sana hediyemiz olsun" diye aşağılar gibi vermemelisin sayın erdoğan. zaten o ilacı vermen bile aslında senin de sonuçtan memnun olmadığını gösteriyor sayın erdoğan.

- eğer bir yıl önce bizzat işlem yaptığın bir kişiden, sen de sonuçtan memnun kalmadığın halde yukarıdaki maddeleri gerekçe gösterip revizyon işlem için "ikinci bir işlem yapalım, senin güzel hatırına 15.000 try daha fişekle ama" dememelisiniz sayın erdoğan. o paraya, sizi tabiriniz ile iki farklı kişiye canavar gibi saç nakil işlemi yapan yerler var.

belki eskiden, günde bir hasta alırken performans/fiyat olarak iyi işler çıkarıyor olabilirdi ama yeni yerinde günde sanırım beş hastaya aynı anda işlem yapılıyor. ister keep'i olsun ister ke-bot'u, ister coverage value kulansın ister graft calculator, ister bina girişinde piyano çaldırsın ister ameliyathane girişinde viyolonsel, bana faydası olmayan kilisenin papazı bunlar hep. aslında başka husular da vardı yazmak istediğim ama ispatını yapamayacağım konu ve düşünceler olduğu için burada yer vermek istemedim.

özetlemek gerekirse aradan geçen bir yıl sonra, olumsuz ve tatmin etmeyen sonuçlar ile karşılaşınca yukarıda maddeler halinde sıraladığım bahaneleri duymak isteseydim gider 8 bin try'ye kardeşler saç nakil hizmetleri ltd. şti. de yaptırırdım işlemimi. pandemi öncesi verilen fiyattan %66 indirimin ve sair forumların gazına geldik. pahalının, her zaman en iyi olmadığını bir kere daha gösterdiğin için teşekkürler sayın erdoğan.
  • bundan tam bir yıl önce ( 04/05 haziran 2020 ) saç ekimi yaptırmış olduğum asmed saç ekim merkezi'nin kurucusudur. aynı zamanda "the world fue ınstitute" kurucularındandır ve söz konusu enstitünün başkanıdır. kurucusu olduğu merkez de bu ülkenin (dünyada da sayılı) en mükemmel saç ekim merkezidir. hatta ileri gidiyorum, bu ülkede asla karşılaşamayacağımız kalitede yönetilen bir organizasyonun mimarıdır.

gerek mesleğimden gerekse özel hayatımdan ötürü, türkiye'de ve yurtdışında bir çok kamu, özel kurum ve kuruluş ziyaretinde bulundum. ben burası kadar memnuniyete önem veren bir kuruluş ve mükemmelliğe önem veren yönetici görmedim. merkezden içeri girmiş olduğunuz andan itibaren her saniye kendinizi özel hissediyorsunuz.

dolayısıyla saç ekildi bitti gibi bir durum söz konusu değil. ekim öncesi, ekim sırası ve ekim sonrası sonuç sürekli takip ediliyor ve merkezden memnun olmadan ayrılmanıza kesinlikle müsaade edilmiyor. koray hoca bu konuda inanılmaz hassas.

yıllarca "kellik" problemi yaşayan birisi olarak çok uzun süren araştırmalarım sonucu koray erdoğan ismine ulaştım ve açık alanımın çok fazla olmasına rağmen kendimi hocama teslim ettim :)

siz şimdi diyeceksiniz ki biraz abartmıyor musun :) birincisi abarttığımı düşünen karar verip de merkezle iletişime geçer ve merkezden içeri girerse, demek istediğimi çok iyi anlayacaktır.

ikincisi ve her şeyden önemlisi aşağıda ekim öncesi ve ekimden tam bir yıl sonraki durumumu paylaşıyorum. siz olsanız bu ekiminizi gerçekleştiren koray hoca'yı ve merkezi başka nasıl anlatabilirsiniz :)

ekim sürecini paylaştığım entrymi ve fotoğrafları ekliyorum. umarım herkes dilediği saçlarına bir an evvel kavuşur :)

(bkz: #108506670)

1- görsel
    2- görsel
    3- görsel
    4- bonus :) görsel

edit:imla
  • muhtemelen turkiyedeki en iyi ve dunyadaki iyi bir kac sac ekimciden birisidir kendisi. bir kac yil once sac ekimi forumlarindan uzun sure takip etmistim sac ekimlerini.
    yukardaki entrylerde bir yazar da yazmis ona katiliyorum. bu kadar basarili olmasinin en buyuk sebebi secici olmasi ve ekim isleminden once kisiye finansterid kullandirmasi. biraz arastirmayla kolay kolay kimse finansterid kullanmaz diye dusunuyorum. basarisindaki baska bir sebep de ekimlerinde diger ekimcilerin aksine donor alimlarini mikromotor yerine manuel yapmasidir. hala oyle mi yapiyor bir bilgim yok.
    ekim ucreti pahalidir bir araba parasi verirsiniz asagi yukari.

tanim: turkiyede bir sac ekimci.
    edit: duzeltme
  • finasteridçi olmayan doktordur, tavsiye eder kararı sana bırakır.

mesela bana da tavsiye etti, kullan bu işi bir defada bitiririz dedi ama ben dedim hocam size güveniyorum ve kullanmak istemiyorum sonrasında da hiç üstelemedi.

sonuçlarımı ve sürecimi bu linkten de görebilirsiniz. forumda aşama aşama bir çok şeyi yazdım ve fotoğrafları paylaştım.
    uğraştırma bizi diyenler için de önce ve sonrası önce ve sonra