• ne zaman şarkı söylemeye başlasa ürperten ses sanatçısıdır. koray safkan'ın öyle bir ses rengi vardır ki, hafif boğuk, pes, sisler arasından duyuyormuş gibi olursunuz bazı şarkılarda. (her günüm mazide kalmış günlerimden gün arar'da olduğu gibi). bazen fısıltıya dönen bir söyleyişi vardır, bazen de o güçlü ses gürler de gürler ama asla bağırıp çağırmaz şarkısını söylerken. safkan'ın yorumları çok kendine özgüdür, ne zaman dinleseniz ayırt edilebilecek kadar kendine özgü. şarkıyı duyarak söyleyen, bu nedenle dinleyeni tepeden tırnağa ürpertme yeteneğine sahip ender seslerdendir.

camiada sıkça yapılan bir yoruma göre doğan dikmen'in` : mustafa doğan dikmen` disiplini ve koray safkan'ın sesi ve yorumu bir araya getirilebilse, ideal türk sanat müziği ses sanatçısı ortaya çıkmış olacaktır.
  • biraz kül biraz duman şarkısını da mükemmel seslendiren üstad. gerçek bir sanatçı.

http://www.youtube.com/watch?v=10xof7f7qgy
  • istanbul radyosunun tsm sanatçılarından..hayatımda dinlediğim en güzel erkek sesi diyebilirim.şarkı söylerken kendinden geçiyor,yaşıyor sanki.tamam ben alaturka sevmem ama bu adam başka söylüyor,hem de çok başka.hele bir de munir nurettin den aheste çek kürekleri mehtap uyanmasın yorumu var ki üstat kendisi öyle güzel söyleyemezdi herhalde.
  • suleyman erguner ve ihsan ozgen ile beraber tende canim adli ortak bir cali$malari gectigimiz aylarda yayinlanmi$ gunumuzun en iyi erkek ses sanatcilarindan birisi.
  • bu adamın üzerine sanat müziği yorumcusu tanımıyorum ben , o kadar.hani deriz ya bazen bu adam ya da kadın ne okursa okusun dinlerim yeterki okusun.iyi ki var. keşke trt'de o dandik tiplerden daha ziyade kendisini görebilme şerefine erişsek.
  • kalamış’ı en iyi yorumlayan sanatçı vefat etti , anılarım öldü sanki.tansiyon ve şeker hastasıymış, yalnız yaşıyormuş, ah be bir yardımına koşan olsa kurtulurdu belki.inanılmaz üzgünüm.
  • yalancidir hep aynalar sarkisini pek bir güzel yorumlamistir.
  • bana dair biraz hazin bir konunun rahmetli kahramanı.

arkadaşım bekir sıdkı sezgin i pek sever. dedim "koray safkan'ı kesin dinlemelisin" süleyman erguner'le olan albüm kayıtlarını dinlettim. adamın ertesi gün vefat haberi geldi.

aradan hayli zaman geçti. "agah özgüç gibi türkiyede sinema araştırmacısı yok" dedim. bir sohbette, zaten yaşı çok ileriydi 1 gün sonra adam vefat etti.

haydi hayrolsun dedim. bayramda memlekete gittim. dedem ve kardeşinin evleri aynı avluda. büyük amca'yı görünce "amca maşallahın var, ak sakal yakışmış sana!" dedim.

bayramın ertesi günü ahırda, yerde bulmuşlar, vefat etti.

müzik araştırmaları konusu konuşulurken "ahmet say"dan konu açıldı. "çok hizmeti vardır" dedim. açılmaz olaydı. ertesi gün vefat etti.

yani geçtiğimiz aylarda bana bu olayı hatırlatan tatsız tesadüfler de yaşadım. ruhu şad, mekanı cennet olsun her birinin.

edit: bu zincirin son halkası da erkin koray oldu, "erkin baba çok büyük adamdır" diye sohbet ettik iki arkadaşımla ertesi gün vefat haberi geldi.
  • vefatından yeni haberdar olduğum güzel sesli sanatçı. kendisini şu nefis ah güzel istanbul icrasıyla anıyorum, ruhu şad olsun.
  • bugün vefat etmis olan, türk sanat müziginin son yillardaki en iyi erkek yorumcusu. hakkinda gecmis zaman kullanmak zoruma gidiyor. sesini özlüyorduk zaten, artik kendisini de özleyecegiz. ama yalancidir hep aynalar sesiyle baska güzel olmaya devam edecek

nur icinde yatsin.
hesabın var mı? giriş yap