şükela:  tümü | bugün
 • kök hücre bakımından oldukça zengin doğumda göbek kordonunun içinde bulunan kan.
 • bu kordon kanlarını saklamak isteyen aileler kordon kanı bankalarında saklatıyorlar ve belirli bir ücret veriyolar. ama aile kullanmak istemez ise izinleri dahilinde başkaları için kullanılmak üzere yine bankada saklanıyor. e haliyle bu sefer ücret alınmıyor.
 • hem normal hem de sezeryan doğumlarda doğum gerçekleştikten sonraki ilk 15 dakika içerisinden göbek bağı kesilerek bu kanın toplanması gerekir. 50-60 mililitre yeterli olur. özel poşetlerde bankalara gönderilir ve dondurulduktan sonra sıvı azot içinde bekletilir.
 • daha ayrıntılı bilgi ;
  http://www.mutluinsan.com/ adresinde ilgili başlıkta mevcuttur.
 • (bkz: babycord)
 • kurbanlarını kordonla boğduğu için bu lakabı almış banker. 1968-1972 yılları arasında 13 kişiyi aynı yöntemle öldürmüş, cesetlerinin yanına da kartvizitini bırakmıştır.

  (bkz: banker kani)
 • hem cocugun hem de anne ve babanin gelecekte ya$ayabilecegi sorunlar ve hastaliklar icin alinlan bir tedbirdir. alimi du$unuldugu gibi ekstra bir ameliyatla olmamaktadir. dogum esnasinda bulunan ozel bir doktor ya da kordon kanini daha once almi$ bir doktor bu i$i cok kisa zamanda halledebilmektedir. tek me$akkatli yonu kordon kaninin alindiktan hemen sonra bir sogutucuya konup depoya ula$tirilmasidir. maliyeti ise yamulmuyorsam ilk alinmasi ve depolama ucreti olarak 1000$, daha sonra senelik olarak 75$ civaridir. fiyat degi$mi$ olabilir.
 • embriyonik stem cell içeren bu kanla neredeyse bütün hastalıkların, sakatlıkların tedavisi mümkündür. tabii bu tedavilerin hepsi şu anda yasal olarak yapılamamaktadır. stem cell tedavileri ise hala tam olarak çözülememiştir ama hiç bir umudun kalmadığı noktada her zaman bir stem cell umudu vardır. yani bu kan gerçekten de kıymetli bir kandır. sadece maaliyetinin bu kadar yüksek olması ilginçtir elbette ki. tek yapılan kanın dmso denilen maddeyle muamele edilip azot tankına konulmasından ibarettir. gelecekte bunun alternatifi ise klondan elde edilen embriyonik stem cell olacaktır.
 • özellikle lösemi hastalarına yapılan cb kök hücre ototransplantasyonları uygun kardeş donorları geçtim uygun yabancı donorlarla yakalanmış başarının da altında sonuç yüzdeleri verdiği için kullanımı en azından araştırmalar dışında oldukça azalmıştır. kan miktarı azdır (max. 300 ml), içindeki pluripotent hücre sayısı yetersizdir. bu yetersizlik yüzünden ikincil bir transplantasyonu imkansız kılar, ilki için bile yeterliliği kesin değildir.