87 entry daha
  • içerden aldığım sağlam bilgilere göre en az bizim kadar problemli ailevi ilişkilere sahipler. çocukları üzerinde baskıcı, en iyi ben bilirim, bana itaat etmiyorsan kendi başının çaresine bak tarzı tavırlar çoğunluğu oluşturuyor. azınlık kesim de zaten uzmandan yardım alıyor.

yaşlı insanlara saygı duymak zorunluluk. bunu hal hareketlerle ve hatta konuşma diliyle göstermek zorundalar aksi halde kaba, eğitimden nasibini almamış bir pislik konumuna getiriliyorlar.

başkent dışında yaşayan yaşlıların tavırları yabancılara karşı oldukça kaba. korece bilmenize gerek yok. yüz ifadeleriyle ve beden diliyle size çöp muamelesi yapıyorlar.

aşırı yüksek estetik anlayışları mevcut. kpop ve kdrama yüzünden çıtayı arşa çıkardılar. hal böyle olunca insanlar da dış görünüş için kurşun atıp kurşun yer hale gelmiş. estetik operasyon bakkaldan ekmek almak bizim için neyse onlar için de o. aşırı sıradan ve normal.

ideal kilo hesaplamaları aşırı problemli. boyun 175cm olsa dahi maksimum 53-55 kilo falan olman gerekiyor. idolleri zaten 50 kiloyu geçtikleri anda fat shaming e maruz kalıyor.

adamlar pandaya baya bildiğimiz hayvan olan pandaya bile shaming yapıyorlar ve bunu normal görüyorlar. bir panda var çiftleştirilmesi için başka panda getiriliyor ve yorumlarda pandaya ezik, fakir görünümlü falan diyorlardı. çiftleşmesini istemiyorlardı. başka aday bulunsun diyorlardı. bulursam eklerim linkini.

panda fu bao

herkes birbirine hava atma derdinde. hangi marka giymiş, hangi model arabası var falan… kapitalizm paçalarından akıyor.

öğrencileri aşırı zorluyorlar. eğitim sistemleri ezbere dayalı eğitim sistemi ve bizim ülkemizde hallice. sabah 8'de okula giren özellikle lise öğrencileri akşam 11 gibi çıkabiliyor. ve bu şekilde çok çalışmayan öğrencilere de vasıfsız gözüyle bakıyorlar. dizi izleyenler görmüştür çok çalışmaktan burun kanaması olayını. tamamen gerçek. akıl alır gibi değil.

yaşlı kesimde hala köpek yiyenler var. köpek etinin sağlığa çok iyi geldiğine inanıyorlar. birkaç ay önce meclis köpek çiftliklerinin kapatılmasını ve köpek eti yeme yasağını onayladı ama yasa 2027'de devreye girecek. o zamana kadar yiyin yiyebildiğiniz kadar mı demek istediler de 2024'te onaylanan yasa 2027'de devreye giriyor ben pek anlam veremedim.

canlı bebek ahtapot yemeyi seviyorlar. tadı çok güzel oluyormuş. çoğu deniz ürünü masada öldürüyorlar bazen öldürmeden öylece yiyebiliyorlar. deniz mahsülleri pazarı tam bir işkence yuvası. küçücük akvaryuma hayvanları tıkıyorlar hareket dahi edemez halde öylece bekliyorlar. balıkları bizdeki gibi temizlemeden önce kafasına vurayım bayıltayım öldüreyim keserken yazık canı yanmasın olayları yok düz yarıp geçiyorlar. hayvanlar konusunda hassas insanların gitmemesi tavsiye edilir. ağlayarak çıkıyor insan sonra.

ev kira depozitosu oldukça yüksek. güvenli bir konumda 10.000$'dan başlıyor 1+1 evler için.

özellikle başkentte dönem dönem inanılmaz hava kirliliği mevcut ve genel olarak hava bizim ülkemize oranla oldukça kirli.

askerlik 18 ay. devlet askerlere para ödüyor yanılmıyorsam 2024 yılında 18.000$ ile 20.000$ arasında bir paraydı. başbakanın çocuğu da olsan sağlık sorunun olmadığı sürece askere gitmek zorundasın ve çürük raporu da alamazsın vatani görev onlar için çok değerli ki sağlık sorunu olanlar da kamu hizmeti görevi yapıyor. spor ve sanat alanlarında uluslararası başarı sahibi olan vatandaşlar askerlikten muaf tutulabiliyor. aynı zamanda akademik başarı sağlayan kişiler de muaf.

entry şurada dursun aklıma geldikçe güncellerim.
hesabın var mı? giriş yap