şükela:  tümü | bugün
1479 entry daha
  • sosyalist, marksist veya türevi düşüncelere en ufak bir sempati beslememekle birlikte; ben, bu ülke halkının, bize gösterildiği/anlatıldığı gibi mezalim altında inim inim inleyen bir yaşam sürdüğüne bir türlü inanamıyor/ikna olamıyorum.

birleşmiş milletler tarafından tanınan bir ülke söz konusu.

bu ülke vatandaşlarının kısıtlı da olsa bir seyahat özgürlüğü var. uluslararası organizasyonlara ülkece katılımları da mevcut. bir an için; bahsedildiği kadar öcü bir ülke olduğunu düşünsek dahi, yurtdışına bir şekilde çıkanın, asla geri dönmeyeceği sonucuna varırız ki öyle bir durum da gördüğümüz kadarıyla yok.

tarihte, kbrn silahlara sahip tek sosyalist/komünist devlet kuzey kore değil.
    geçmişte bu güce sahip diğer ülkeler; nasıl ki halkı tarafından karşı bir devrimle değiştirilip-dönüştürüldüyse, günümüz koşullarında kuzey kore'de bunu gerçekleştirmek diğer örnek ülkelerden çok da zor olmasa gerek.

sonuç itibariyle; dünyanın geri kalanıyla aynı değer yargılarına bağlı değiller diye, bir ülkenin ve halkının bu kadar canavarlaştırılıyor olmasını haklı göremiyorum.
1 entry daha