şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de ankara üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi ve erciyes üniversitesi fen edebiyat fakültesinde eğitim vermekte olan lisans programı. iki üniversitenin kontenjanı da yaklaşık 25-30 öğrencidir. kore dili, kore kültürü, kore tarihi, kore edebiyatı program kapsamı içindedir. mezunlar ankara üniversitesinde yüksek lisans şansına sahiptirler. ayrıca kore'deki üniversitelere öğrenci değişim programlarıyla gitme şansları da çok yüksektir. ülkemizin güney kore ile ilişkilerinin şahane olduğunu varsayarsak bölüm sonrası iş olanaklarının iyi olduğunu tahmin etmek kolay olacaktır. mezunlar türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli kore firmalarında çalışabilirler * * * *.

(bkz: korece)
  • türkiye'deki eğitim ve iş olanaklarını merak ettiğim üniversite bölümü..

zaten topu topu iki üniverstiede veriliyormuş, ben hiç bir iş ilanında da korece bilen, tercüman falan arandığını görmedim hani.. tamam bir fransızca, bir almanca olmasını beklemiyorum ama yani bu bölümlerde okuyan birileri var değil mi.. enteresan..
  • bu sene istanbul üniversitesi'nde açılan bölümdür.
  • iş olanağı olarak korece "simiiiit, sıcak sıcak simiiiiit" diye bağırabilirsiniz. korece lazım tabii.
  • buralara girin, okurken bikac uzak dogu dili daha ekleyin yanina, ciktiginizda yemin zaptinizi da edinip sayfasini 50 liradan cevirmeye baslarsiniz.

inceden ardil cevirilere girisin, simultane ve fisilti seviyelerine gelin, sahane maaslarla ise baslarsiniz.
  • doğası gereği önü çok açık olabilecek bölüm, fakat:

akademik olarak çok zayıf üyeleri var bünyesinde. ankara'daki bölümde insanlar genel itibariyle kore tarihi üzerine yapıyor çalışmalarını. bir kere başka bir ülkeden yapıyorsun bu gözlemleri. eğilsene kültürel çalışmalara. basımını yaptıkları dil kitaplarında bile türkçe açıklamalar yok. bölüm kendini kore'de sanıyor zaar.

hayır, durum keşke bu kadar iç açıcı olsa. bazı asistanlar iş bilmiyor, dil bilmiyor. korece iki paragraf akademik bir şey yasamıyorlar. öğrenciler dille daha ilgili. akademisyenleri ise sürekli meşgul.

öğrencileri iyi olmasına rağmen şöyle bir problem var; hepsi bir şekilde 'değişim programına vs katılırız' ya da 'ingiliz dili ve edebiyatı tutmadı' gibi nedenlerle geliyor bölüme. tabii aslında çok parlak insanlar da mevcut öğrenciler arasında. bunlardan bazıları asistan, akademisyen olsa çok daha iyi olur gibi geliyor. bölüm daha seçici olsa keşke bu konuda. hiç umut verici değil şu hali genç adayların.

sonuç itibariyle, bölüme girerken ya da akademik kariyer düşünürseniz, yukarıda söylediklerimi gözden geçiriniz. kendinizi geliştirmeye bakıyor her şey. kendinizi geliştirirseniz, bu ülkede bilmem ama kore'de kesin iş bulursunuz.