şükela:  tümü | bugün
  • türkiye yunanistan düşmanlığına benzer düşmanlıktır. bir çok açıdan.
  • japon ve korelilerle çalıştığımdan bilirim. japonlar, korelilerin sürekli kendini taklit ettiğini söyler. koreliler ise bu eziklikten kurtulmak için ne yaparlarsa yapsınlar (gangam style gibi) sürekli japonların üstüne çıkmaya çalışır. bir çok japon bu durumu takmadığını farkettim fakat aynı şeyi koreliler için söyleyemem. nasıl bir eziklikse gerçekten japonlardan hiç haz etmiyorlar.
    edit: güney kore tabi ki. kuzey korenin japonları taklit edebileceğini düşünen varsa kafasını duvara vursun.
  • varolan dusmanlik, ustelik guney kore'de kuzey kore'dekinden daha fazladir bu dusmanlik.

zira iki korenin bolunmesinde en buyuk sebebin japonya oldugunu dusunur koreliler. japonlar birinci dunya savasi oncesi salak hirslari yuzunden dogu asyayi (cin ve buyuk kisim kore topraklari) mal gibi isgal etmeselerdi, ikinci dunya savasi sonrasi sscb ve amerika "durun bisey denicez" diye bu isgal edilen topraklari kendi aralarinda paylasmayacaklar, koreyi de karpuz gibi iki farkli ideolojiye bagli sekilde ikiye bolmeyeceklerdi.

tabii burda guneyliler niye amerikadan, kuzeyliler de niye sovyetlerden nefret etmek yerine japonlardan nefret ediyor, onun cevabi da tarihsel nefrete dayali, baska birsey degil.
  • temeli işgal, asimilasyon ve soykırım olduğunu okuduğum düşmanlıktır.
  • valla abi ne diyeyim guney kore'nin son 20 senede cosup ortaligi yarmasinin sebebi bu dusmanlik / rekabet ise, ne guzel bir olaymis.

biz de yunanistan ile kendimizi bildik bileli (200 senedir filan) dusmaniz, e nooldu, adamlar costu gitti biz kaldik oyle, bi ilerleme gosteremedik. tabi yunanistan da cosup gitmek icin almanya'dan borc alinca onlar da patladi. sonucta iki taraf da 'ehihirk' diyerek kaldi kisacasi. * ekonomilerimizi birlestirsek yunanistan'la, bi guney kore edemiyoruz. japonya'dan hic bahsetmiyorum zaten.
  • güney kore'li bir kızla muhabbet ederken öğrendiğim düşmanlık.

kızın babası yapımcıymış güney kore'de, ben de japon sineması manyağıyım. akira kurosawa'dan giriyor ozu yasujiro'dan çıkıyorum oradan masaki kobayashi'ye atlıyor kajiro yamamato'nun japon sineması için önemini vurguluyorum.

toshiro mifune, takashi shimura, tatsuya nakadai gibi oyuncularun uzak doğunun en değerli oyuncuları olduğunu söylüyorum.

en sonunda kız dayanamayıp patlıyor. ben de tüm akşam pot kırdığımla kalıyorum. kim ki duk, samsung, lg falan desem de kırdığım potlar düzelmiyor.

o yüzden siz siz olun bir güney korelinin yanında j harfini içeren kelimeler bile kullanmayın.