şükela:  tümü | bugün
  • kore kültür merkezi, türkiye'de kore kültürünü tanıtma amacıyla kore hükümeti tarafından kurulmuş bir kurum. ankara'da, paris caddesi'nde, kuğulu park'ın iki yüz metre kadar batısında. kore kültürünü tanıtmak adına çeşitli etkinlikler yapıyorlar. yapılan etkinliklerin bir çoğunda kore yemekleri ikram edilmesi, etkinliklere katılmak için iyi bir sebep, tabi daha net amaçlarınız olursa mekanın verimi artacaktır. kütüphanesi, kafeteryası, konferans salonu ve sınıfları var. giriş katında içerisinde yer minderlerine bağdaş kurup oturabileceğiniz geleneksel tasarıma sahip bir oda var. hep samimi bulmuşumdur o odayı ama henüz girip oturmak nasip olmadı. kütüphanesinde çok çeşitli korece ve ingilizce kaynaklar var. türkçe bir şeye denk geldiğimi hatırlamıyorum. bir de ayrıca bir dvd arşivi ve seçtiğiniz belgeseli/diziyi/filmi oturup izleyebileceğiniz bir oda var zannediyorsam. kütüphane genellikle convers giyen imam hatipli kızlar tarafından işgal altında. çeşitli kurslar veriliyor. korece, korece kaligrafi, yelpaze dansı bildiklerimden bazıları. bir dönem taekwondo da vardı yanılmıyorsam. pazar günü hariç 09.00-18.00 arasi açık. buraya üye olduğunuzda size üzerinde barkod olan bir kart veriyorlar. istediğiniz vakit gidip o kart ile check in yaparak tesisi kullanabiliyorsunuz. yalnız bir kısım mekanlar için önceden randevu almak gerekmekte diye biliyorum.

kaynağından el değmemiş bilgi için
  • ankara'da, paris caddesi'ndeki kültür merkezidir.

yeri, adnan menderes'in evinin yanıdır.

burayı çok seviyorum. samimi, sıcak bir ortamı var. etkinlik odaları, sınıflar, kütüphane, cafe, vs.

sinema etkinlikleri oluyor ücretsiz. onlara katılıyorum.

ücretsiz üye olabiliyorsunuz. hatta üyelere her girişte içecek fişi veriyorlar. o fişle ücretsiz bir tane çay ya da kahve alabiliyorsunuz.

en çok göze çarpan türbanlıların çok olması. üç kişiden biri türbanlı. sanki kore kültür merkezi değil, ilahiyat fakültesi. bu türbanlılara kore aşkı nereden gelmiş anlamadım. çok ilginç.
  • ankara kavaklıdere'de faaliyet gösteren, doğrudan kore büyükelçiliğine bağlı mekan. rivayet odur ki; uluslararası topraklar sayıldığı için, gezi parkında buraya sığınan göstericilere polis dokunamamış.

dedikodusu pis, interneti çok hızlı, kahve servisi yapan elemanları çok tatlı ve genelde yabancı uyrukludurlar.
  • etkinliği, hediyesi bol olan kültür merkezinin sonunda mobil uygulaması da çıkmış, güzel olmuş.
  • arada kafa dağıtmaya gittiğim yer.

gidip gözlem yapmak için muazzam bir mekan. fantastik roman falan yazıyorsanız kafeterya kısmında 5-10 dakika oturmanızı öneririm. içeri takım elbiseli, ciddi görünüşlü abiler gelip sahneye yanaşınca aniden cesur k-pop dansları yapmaya başlayabilirler. *

diğer büyükelçilikler de buradan esinlenip bir şeyler yapsa keşke. geçenlerde almanya büyükelçiliğinde bmw veya mercedes'in etkinliği vardı. "orada ne oluyor yahu" diyerek bir arkadaşımı da kışkırtarak yöneldik. baktık paşalar, diplomatlar falan geliyor ellerinde davetiyelerle biraz tedirgin olsam da şansımı denemeden yapamadım. 2-3 kişiyle muhabbet kurduk. davetiyesiz almayacaklarını ama bizim için uğraşacaklarını söylediler. gerçekten de uğraştılar ama alman disiplini geçit vermedi. teşekkür ettik uzaklaştık.

kore kültür merkezi bizi çok kötü alıştırdı. bütün büyükelçiliklere girebileceğimizi zannediyoruz. hayır yani, ne vardı bir tane kanepe yesek, yanımdaki harry potter gözlüklü abiye "wie geth's" desem. *