• ural altay dil ailesinden gelen (türkçeyle uzaktan akraba) telaffuzu kolay, alfabesi çin alfabesi kadar karışık olmayan, bilakis yazılışı lego gibi çok eğlenceli, "noktasız i" sesini barındıran gördüğüm ilk yabancı dil olma özelliğini taşıyan, her hecenin muhakkak bir sesli harfle bittiği dil.

düzeltme: çinlilerinkine alfabe demiyormuş, bu yüzden karşılaştırma yapmak belki yersiz. ayrıca "hecelerin sesili harufule bitimesi" gibi bir kaide yokmuş. ama tınısı bi şekilde bu hissi veriyor.
  • yanılmıyorsam 16. yy. a kadar çin alfabesiyle yazılan, ama sonra efsaneye göre kralın olaya el atmasıyla hangul adında korece için özel olarak geliştirilmiş bir alfabeyeyle yazılmaya başlayan dil. ural altay dil ailesinden olup, dilbilgisi kuralları türkçe'ninkilerle aynı sayılır. "tae kwon do" örneğinden anlaşılacağı gibi heceler ünsüzle de bitebilir.
  • dilbilgisi kurallari bakimindan turkceye benzeyen dil. ilk duydugumda inanamamistim.
  • hiyeroglifin az gelişmişi.
  • ural altay dil grubundan geldigi kanitlanamamistir. bunun yerine izole diller adi verilen, icinde japonca'nin da bulundugu bir dil ailesine sokulur. ancak tabii ki ural altay dil ailesine cok yakindir.

pek tabii cince ile dalga gecen insanlarin cikardiklari "wuaaaaa haoooooo hanyaaaaa" tarzi sesleri sadece bruce lee cikarmaktaydi (hatta televizyonda simdi bir disbank reklami gordum, sansa bak). halbuki gercek hayatta bu tur sesler cikararak konusulan dil korece'dir.
  • benim hep hundayi dedim arabaya yonde felan gibi bisi diye ogretmislerdi...
    bi de abuseyooo diye telefonu aciyolar genelde....komik geliyo...konusurken sesli harflerin uzutilmasi haricinde bir de dalgalandirilmasi vardir ki super olur:)
  • dilbilgisi kurallarının türkçeye benzemesinin yanında türkçeyle ortak kelimeler de içerir. örneğin bizim kabak kelimesi onlarda hobak iken sanırım su kelimesi de onlarda vardır. bunun yanında korelilerin arıya pol deyip bizim de bal sözcüğüne sahip olmamız da ilginçtir...
  • "seni seviyorum"un karsiligi "nanin norul sarang hamnida" olan dil.

ayrica : beim adim xy* - nanin xy imnida.
  • konusulurken durup durup "eeeeee" denilen dil.
  • (bkz: hangul)
hesabın var mı? giriş yap