• yanıbaşımızda çıkan savaş yüzünden beklentilerin bir anda değişmesi sonucunda, döviz talebi patlamış ve yine aynı sorunlar yaşanmıştır. 1990 yılında enflasyon %40 iken, 91'de %61'e fırlamış, ekonomik büyümede %9'dan %0'a düşmüştür.
  • abd'nin korumak istediği orta doğu status quo'su [ki bu o zamanlar körfezin güneyinde kuvvetli ve abd ile sıkı ilişkiler içerisindeki suudi arabistan, körfezin kuzeyinde ise güç dengesi içerisindeki ırak ve iran idi] üzerinde, ırak'ın aşırı kuvvetlenmesi ve iran'ın zayıflamaya başlaması üzerine bilinçli olarak oluşması için imkan yarattığı kriz.

    abd sağladığı krediler ve siyasi destek [ki abd'nin bir seferde bir ülkeye verdiği en büyük kredi dilimini kriz öncesinde ırak almıştır] sonucu ırak, yükselen borçlarına finansman olarak kuveyt'in işgalini düşünmeye başlamıştır, belgelere göre cia'in ırak ın kesin olarak kuveyt'i işgal edeceğini amerikan yönetimine bildirmesi bile son aşamaya kadar abd nin engel olmasını sağlamamıştır. amaçlanan hedef, ırak'ın iran karşısında eski boyutuna gelmesi ve tek başına dünya petrol piyasasını etkileyecek kararlar alabilecek güçten du$up, eskisi gibi abd güdümünde bir ekonomiye sahip olmasi idi.

    fakat, şahsi kanaatimce hala bir sona varamamış olan bu kriz sonuç olarak suudi arabistanın eskisi kadar iyi bir müttefik olmamasına ve bu sefer de iranın ırak karşısında aşırı güçlenmesine sebep olmuştur.
  • kriz çıktığında henüz ilkokul 3'e giden bir öğrenciydim. yaşıtlarım taso oynarken ben ekonometri ilminden kendi çapımda faydalanarak krizin neden ve sonuçlarıyla uğraşıyordum.

    şu an dünyanın en iyi ekonomisti olmamı ta o zamanlara borçluyum.

    not: aslan burcuyum, fenerbahçeliyim.