• hemen tarif verelim:
    2 soğanı piyaz şeklinde doğrayıp sıvı yağda pembeleşene kadar çeviriyoruz*.
    3-4 çorba kaşığı köriyi* yarım bardak suyla macun kıvamına getirip, içine ekliyoruz.
    3-4 dakika daha çeviriyoruz.
    sonra bi yemek kaşığı salça ya da bir kutuya yakın domates püresi ekliyoruz. bir dakika daha çeviriyoruz.
    sonra parça tavuk ekliyoruz mesela yarım kilo kadar. çeviriyoruz, çeviriyoruz...
    tavuklar beyaza dönünce (pişer gibi olunca) suyunu ekliyoruz.
    bırakıyoruz pişiyor (15-20 dakika). bu sırada yanına pilav yapıyoruz biz.
    afiyet olsun.
    not: bir gün boyunca bütün ev köri kokuyor yeteri kadar havalandırılmazsa, aman diyim.
  • süper yemek seçen biri olarak bi yere yemek yemeye gittiğimizde menüde bunu görünce kızgın kumlardan serin sulara atlamış gibi oluyorum. müthiş oluyo o tavuk. pattesleri de banıyorum köriye. kız arkadaşım olsun annem olsun çok söyledim "köri soslu mantarlı pattes yapın bana" diye ama sallayan olmadı tabii ki. her akşam yiyebilirim mitiş bişi. köri o dandik tavuk etini kuzunun çükü kadar lezzetli yapıyor.
  • delikanlı curling'çi yemeği.
  • kolaylık ve lezzet bakımından liste başı tavuk yemeği.
    hindistan'ın sınır komşusu olan pakistan'da da yapılır ancak hindistan'a göre acıyı abarttıkları için bütün gece kıvrandırabilir.
  • degisik bir lezzeti olan yemek. toz kori yogurtla, ya da lor peyniri/ricotta ile karistirilip tavuk butlarin uzerine surulup firinlaninca cok guzel olabiliyor. biraz kekik ve sarimsak da lazim. aksama yapayim bunu ben.
  • bugün arkadaşla yaptık çok efsane oldu. tavuk dünyası'na para bayılıp, doymadan kalktığınıza değmez. çok basit kendiniz yapınız.
  • disarida yemek yedigim zamanlar tercih ettigim lezzetli yemek. yanina da limonata mis gibi oluyor. bi de tek basina yemek olmasa:/
  • helvetiada çok güzel yapılır.
  • bugüne kadar yaptıklarımın arasında favorim olan kuşüzümlü cörili tavuk, damakta sanki bir lezzet patlaması yaratır..

oldu olacak tarifini de vereyim:

malzemeler:

1 bütün tavuk (veya 10 parça tavuk baget)
    1 büyük konserve domates (yaz aylarında tazesini tercih ediyorum)
    1 soğan
    5 diş sarmısak
    1 sarı dolmalık biber
    1 yemek kaşığı tepeleme dolu curry tozu
    1 su bardağı kuşüzümü
    un
    tuz
    karabiber
    az sıvıyağ

yapılışı:

önce fırını 180 dereceye açın, fırın ısına dursun
    bir bütün tavuk kullanıyorsanız, 10 parçaya bölün (internetten tavuk nasıl parçalanır bakabilirsiniz)..
    tavukları yıkayıp iyice kurulayın..
    kuruladığınız tavukları tuzlayıp, karabiberleyin sonrasında ise her bir parçayı una bulayın ve fazlasını silkeleyin..
    fırına da girebilecek bir tencereniz varsa, sıvıyağı bu tencereye koyup kızdırın..
    tavuk parçalarını hafifçe bu yada önlü arkalı kızartın (tavuklar yağın içinde yüzmeyecek ama)
    kızarttığınız tavukları bir kenara alın..
    tavukları kızarttığınız tencereye küp şeklinde doğradığınız soğanı, sarmısakları ve curry'yi atıp kavurun..
    iri şeritler halinde doğradığınız sarı biberi ekleyin ve kavurmaya devam edin..
    yaklaşık 10 dakika kavurduktan sonra konserve domatesi ekleyin.. burda dikkat edilecek nokta, domatesleri bütün halinde değil, elinizle ezerek ekleyin.. eğer taze domates kullanıyorsanız, rendelemenizi tavsiye ederim.. domates bol olacak..
    tuz, biber ekleyin (damak zevkinize göre artık, onu da siz bileceksiniz)
    bu karışım kaynamaya başlar başlamaz ocağın altını kapatın ve daha önce kızartıp bir kenara aldığınız tavukları tencereye ekleyin..
    eğer fırına girecek bir tencereniz yoksa, derince bir fırın kabına kızarttığınız tavukları dizip, üzerine de curry'li, domatesli karışımı dökebilirsiniz.
    son olarak yıkadığınız kuşüzümünü yemeğin üzerine serpiştirin.. bir su bardağı dediğime bakmayın, buradaki esas ölçü elini korkak alıştırma ölçüsüdür..
    fırına atın ve 45 dakika pişirin..

işte budur.. son bir tavsiye olarak yanına mutlaka sade pilav yapın ama pilavın suyuna bir adet defne yaprağı ve varsa elinizde biraz da taze zencefil rendesi ekleyin..
  • acilin tayland usulu korili tavuk (yellow curry) tarifi vericem:

not: tarifte gecen "kap" amerikan olcu birimi olan "cup"tir, 0.2 litreye denk gelir. turk su bardagina gore cevirmek isterseniz internetten bakabilirsiniz.

once kucuk bir tencerede tavuklari haslayin (ben genelde 2-2,5 kg parca tavukla yapiyorum, ama gogus eti tercih etmiyorum, kuru oluyor). baska bir tencerede zeytin yagini kizdirip, ustune tepeleme 4 tatli kasigi curry tozu, bir tatli kasigi tarcin, uc tatli kasigi kirmizi biber (paprika), ve iyice aci olsun isterseniz bir cay kasigi da kara biber ekleyin. bunlar kizmis zeytin yaginda bir guzel erimeli, cunku baharatin kokusu boyle cikar. kokudan bayilacak hale geldiginizde*, icine 1 veya 2 tatli kasigi kadar rendelenmis zencefil koku, yemeklik dogranmis bir orta boy sogan, bir tatli kasigi kadar da dogranmis veya rendelenmis sarimsak ekleyin. bekleyin, soganlar pissin, karisim enfes rayihalar yayarak erisin. sonra kup kup dogranmis bir domatesi ekleyin ve biraz pisirin. bu asamada karisim fazla katilastiysa ve dibi tutacak gibiyse arada kaynar su eklenebilir. karisima 1 adet defne yapragi, 1 yemek kasigi domates salcasi, 3/4 (0.75) kap hindistan cevizi sutu* ve 1 kap tam yagli sade yogurt ekleyip karistirmaya devam edin. enfes, parlak sari bir renk alacak. sonra haslanmis tavuklari diger tencereden alip, rastgele kucuk kucuk parcalara ayirip karisima katin. ısterseniz bu asamada kucuk kucuk kestiginiz yesil biberleri de ekleyebilirsiniz. ıstediginiz kadar tuz ekleyin. tavuklar karisimin icinde 20 dakika kadar kaynadiktan sonra pilavla yiyebilirsiniz.

evet, neticede butun eviniz, hatta apartmaniniz curry koktu, ama bu tarifi okuduysaniz siz bunu zaten seviyorsunuz. afiyet olsun ;)
hesabın var mı? giriş yap