şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilginç ve korkutucu olan bir ulkenin milli marsinin korkma ile baslamasi değildir. korkutucu olan bir ulusun hayat felsefenin "kork" emrinin çevresinde şekillenmesidir. zira insan hayatının her anında umutsuzluğa ve korkuya kapıldığı bir anda kendisini "korkma" diyerek bağrına basacak bir kucak arar. yanında duran kişinin kendisini korkma diye cesaretlendirmesini bekler. hiç olmadı, yalnızsa, ve ıssız bir yerden geçiyorsa ıslık çalarak kendi kendisini "korkma"mak için cesaretlendirmeye çalışır.

  ama eğer bir yerdeki insanlar birbirlerine "korkma" yerine, "kork" diye tavsiye de bulunuyorsa, kişi korkmak için kendisine neden arıyorsa korkunun kişinin ve toplumun ruhunu, akl-ı selimini alması kaçınılmazdır. hele ki korkmasının söylendiği kişi yanındaki, kapı komşusu ise, sonrası korkunun kol gezdiği zihinler ve toplumlardır. korku bir kere zihinleri ve toplumları esir aldı mı da, ne insanlar sağlıklı düşünebilir ne de toplumlar. adrenalin dolaşmıştır bir kere damarlarda. gece karanlığında gördüğü ağaçlar yırtıcı hayvan, yapraklar leş kargaları, rüzgarın uğultusu heyülaların bağrışları olur. duvarda gördüğü kendi gölgesinin yansımları, platonun mağara alegorisinde olduğu gibi, birer canavara dönüşür. ya da artık içinde korkunun kol gezdiği ve bunu her köşe başına bizzat (baş)rahiplerin bıraktığı bu korku tapınağını, sükunete erdirecek bir baskerville li william a*, mağaradaki korku atmosferinden çıkarıp aydınlığa çıkaracak, yanında duvardakileri yorumlayıp "kork" diyenlerin yerine "korkma" diyerek mağaradan çıkarıp kendisine gerçeği ve ışığı gösterecek birisine ihtiyaç vardır. "korkma" diyecektir, "çünkü, korku bedenini o kadar esir almış ki kafanı çevirmekten bile korkuyorsun. evet gözlerin kamaşacak biraz, kafanda korku ile kurduğun tüm algoritma, mağaranda oluşturduğun küçük dünya yerle bir olacak. ama "korkma", zira korktukça mağarandan dışarıya adım atmaya korkuyorsun" der. ama korkunun esiri olmuş, yanında kendisine "inanma" diye telkinde bulunanlarla, yeri gelince "küçük dünyası"na kast edenleri taşlayacak*, mağaramda istemiyorum seni diyecektir.

  oysa kork diyenlerin yerine, korkma diyenleri dinleyip, arkasını döndüğünde hakikatı görecek. dünyası aydınlanacak, kafasında heyülalara benzettiklerinin kendi gölgesinin duvardaki yansımaları olduğunu görecek ve mağaradan dışarı adımını atacaktır.
 • sözleri pek bir anlamlı düşüm ayna şarkısı

  istemiyorum ki yeniden
  başa dönüp silemem seni ben
  istemiyorum ki bir neden
  seni alıp da bana getiren

  hiç mi korkmuyorsun
  sevgimin doğurduğu nefretimden
  cezalandıramaz mıydım sence
  bırakıp gidiyorum sadece

  isterdim hissetmeni
  isterdim söylemeni
  duymayı gerçek sözlerini
  anlaşılmaz bir ilgin vardı
  sevmeyen gözlerinin önünde

  hiç mi bilmiyorsun
  sevgiler aramaz doğmak için sebep
  bağılanamaz bir hata mı sence
  nedensizce sevmek

  ne olursun uzaklaş bak
  geçen bir ömrümüz var
 • şarap tıpası anlamındadır ve ingilizce "cork"tan gelir.
 • erm. halı
 • karısından korkmayan tanrı'yı tanımazmış. ama öğrenir, öğrenecektir.

  (bkz: allah'tan kork)