şükela:  tümü | bugün soru sor
 • romanlar üzerine filmleri ile tanınan cezayir asıllı fransız yazar/yönetmen tony gatlif tarafından yazılan ve yönetilen 2009 yapımı film. (aka: liberté/freedom) ilk kanada ve amerika'daki festivallerde gösterilen film fransa'da 24.02.2010 tarihinde vizyona girecek. film ikinci dünya savaşı sırasında fransa yollarında yolculuk yapan bir çingene aile hakkında. sanırım ülkemizde ancak festivallerde izleyebileceğiz, şansımız varsa bir iki hafta vizyona girer. trailer
 • muhteşem gatlif filmi. her karesi ayrı güzeldi, senaryo olağanüstüydü, nasıl anlatmalı ne demeli 10 10 10 yüz puan...her ne kadar mösyö gatlif ekmiş olsa da film onu bize her turlu affetirmiştir.bi de çok ağladım yaa hacım!!
 • pazartesi gösteriminde sinepop sineması bu film için dolup taşmıştır. zatım satışa çıktıgı ilk gün biletini almış olsa da o kadar talep varmış ki en ön sıradan bilet bulduk. gönül tony gatlif ile beraber seyretmek isterdi ama maalesef gatlif agbimiz işlerinin yogunlugu nedeniyle bizi bu zevkten mahrum bıraktı.

  --- spoiler ---

  theodore, fransa nın küçük bir köyünde hem veteriner hem belediye başkanıdır. bayan lundi ise köyün ögretmenidır, görünürde böyle olsa da işgalcilerin istemedigi şeyler yapmaktadır. küçük claude kimsesi olmadıgı için göçebe çingenelerin peşine takılmış, yemeklerini çalıp onları takip ederken, sonunda yakalanır ve veteriner e teslim edilir, onunla beraber yaşamaya, okula gitmeye başlar. buraya kadar her şey güzel olsa da çingeneler de digerleri de bir şeylerin kötüye gittigini farkeder, sonrasında çingenelerin göç etmesi yasaklanıyor ve toprak sahibi olmayan çingeneler toplama kamplarına götürülüyor.

  --- spoiler ---

  http://www.ugcdistribution.fr/liberte/
 • 8 yıl önce üniversiteden mezun olduğumdan beri pek de fazla kullanmadığım yarım yamalak fransızca bilgimle izlediğim halde çok etkilendiğim film. bir arkadaş "özgürlük heykelinin yerine taloche'un heykeli dikilse haktır" yazmış, taloche'u canlandıran james thiérrée'in oyunculuğu parmak ısırtıyor, filmi izleyenler hak verecektir mutlaka

  dandik dizileri çıktığı gün çevirmeye pek bir hevesli çevirmenlerin olduğu ülkemizde böylesi filmlerin aylarca çeviri beklemesini aslında çok da garipsemiyorum. tony gatlif filmlerini aslında kelimelerle anlatmak çok zor, sinemadan anlamayan biri bile sırf müzikleriyle mest olabilir bu filmlerden.
 • 22.ankara uluslararası film festivali kapsamında gösterilecek film.
  http://www.filmfestankara.org.tr/…lm/22/860/korkoro

  19 mart, 17:00, büyülü fener kızılay, salon 1 (hatay sokak)
  24 mart, 19:15, batı sineması, salon 1 (atatürk bulvarı)

  biletler sudan ucuz, 19'undaki gösterim 5 tl, daha önce izlemediyseniz kaçırmayın, zira filmin alt yazısı piyasada yok. bu arada kullanmaya kullanmaya unutmaya yüz tutmuş fransızcamla bile boğazımı düğüm düğüm yapmıştı bu film, yanınızda mendil götürün derim
 • alt yazısını bulana çok dua edeceğim, gatlif üstadımın filmi.

  edit: mayıs başında alt yazı divx e eklenmitir.
 • özgürlüğü anlatan değil, hissettiren bir film. gatlif, müziklerin de etkisiyle bizi çingenelerin içine atıverdi. taloche vurulduğunda en yakınımızı kaybetmiş gibi içimiz cız ediverdi. ama bundan da önemlisi; savaşı, soykırımı, vicdanı bize çok iyi tarif etti. mümkün olanı ve olmayanı. bir çocuğun gözlerinde yetimhane yerine çadırların anlamını bize gösterdi.
  kapatılan çingenelerin tel örgü arkasındaki ifadeleri ve çalan müzik, birçok başka etkileyici sahnelerden biriydi..
 • tony gatlif'in harikalarından biri. insanın içini ilmek ilmek işleyen bir çingene filmi. müziklerini konuşmaya bile gerek yok ruhuna giriyor insanın resmen. filmde bir taloş karakteri var ki insanı filmin her karesinde kendi yerine koydurtuyor.

  --- spoiler ---

  -peşimizi neden bırakmıyor?
  -çingene olmak istiyor
  -çingene mi? bu bir meslek değil ki...

  --- spoiler ---