şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: dream house)
  • az bilinen bir osman aysu romanı. yazarın diğer kitapları gibi çıtır-çerez cinsten ama ufaktan bir tess gerritsen romanları havası yok değil.

yaşlı bir kadın, kedisiyle birlikte öldürülür ve olaylar gelişir.
  • (bkz: oyunbaz korku evi)

ankara/tunalı hilmi caddesinde bulunan, senaryosu dahil her şeyi ile mükemmel kurgulanmış, aklımızı götümüze sokan evden kaçış oyunu. yapmayın yeter dedik dinlemediler.

buyurun bu da internet sitesi http://www.oyunbazkorkuevi.com/
  • (bkz: odadan kaçış)

kaçış oyunlarının içersine korkutucu öğelerin(karanlık,ses efektleri, içeride canlı bir karakter) ilave edilmesiyle oluşturulan oyunlar korku evi diye anılmaya başlandı. seviyeli uygulayan düzgün oyunlar da var, şok cihazı ya da elektrikli testereyle oyuncu kovalayan da. gidilecek oyun önceden iyi araştırılmalı.
  • bizim sokaga acildi bir tanesi. gecenin ucunde ciglik sesleri geliyor, yakindir bizim mahalledeki yasli nufus sikayeti basar.
  • en üç kişiyle oynanması gereken korku dolu bir oyundur . oyun sadece konsept olarak değil ayrıca gerçek canlılar da barındırdığı için ayı bir korkunçluk içeriyordu benim gittiğim testere filmden çıkma gibiydi kısaca anlatmam gerekirse

karanlık iki katlı geniş bir bina düşünün elinizde çok az ışık veren bir fener önce bir koridordan geçip numaraları topluyorsunuz alıştırma aşaması oluyor o koridor ki sağdan soldan örümcekler yerde ayağınıza takılan yumuşak ya da sert dekorlar ve dahası daracık koridorda ilerlemeye çalışırkn o canlı tarafındna aniden kafasııza bir şey ile vurulması bir şeyler serpilmesi bile yeteri kadar korkuyor sizi ama oyunundaha başı merak daha baskın gelip oyunaa devam ediyorsunuz şimdiki amaç şifreleri toplamak ama o kadar kolay değil önce bir arkafaşınızı kafese kapatıyorsınuz kalan iki kişi ile kafesin anahtarını arıyorsunuz etraf hala zifiri karanlık çevredeki dekorlar olabildiğine korkunç derken o da ne peşinizde darth vader kılıklı bir herif elinde ışın kılıçıyla sizi koşturuyor , daha sonra aşamalarda yanınızdaki diğer kişiyi kelepçeliyorsunuz amaç herkesi yalnız bırakarak insanoğlunun en büyük korkusu olan yalnızlık ile mücadele etmesini sağlamak bu şekilde oyun devam ediyor şifreyi hangi aşamada nasıl bulacağınız konusunda sizi biri elbette yönlendiriyor bu konuda endişeniz olmasın siz sadece korku dolu anların tadını (?) çıkarıyorsunuz

oyunun başında hiçbir şekilde size temas edilmeyecek uyarısı yapıldığı için ben korkamadım açıkçası o uyarıyı yapmasalar daha iyiydi ama oyunun bir noktasında darth vader kılıklı adam gerçek testereyi eline aldığında noluyoruz lan yoksa oyun değil mi diye kafamda geçmedi değil, ama bu entry i yazabildiğime göre evet sadece bir oyunmuş herkesin hayatında en az bir kez gidip oynaması gerektiğini düşündüğüm oyun.

fiyatı da gayet uygundu üç kişi 50 lira 4 kişi olursan 60 şeklinde değişiyordu oyun başlamadan önce bir form imzalıyorsunuz kalp rahatsızlığınız olmadığına dair bu bir prosedür korkmayın en fazla başınızı çarpar gözünüzü morartırsınız ( evet o yaratıktan kaçmaya çalışırken arkadaşlarım çarpıştı iki gün mor bir şişlikle dolaştılar , gülmeyin) oyunun sonunda komik hallerinizin kamera kayıtlarını vermeleri de ayrı bir güzellik hoş bir deneyim anı olarak kalıyor
  • sağda görünce biri türkiye'den bahsediyor sandım.
  • ilk duyduğumda bir insan böyle bir şeye neden gider diye anlayamamıştım. bana pek normal gelmiyor. hiçbir şekilde gidemem de zaten.
  • izmir'dekilerin de odadan kaçış'tan evrildiği oyun. üç katlı, iki katlı evlerde 8-9-10 odalı uygulamalar başlamış, korku düzeyi seçenekleri eklenmiş. temas olsun - olmasın seçeneği var mesela.

genelde genç delikanlıların görev aldığı düşünülürse, katılacağım oyunlarda temas var seçeneğinin onlar açısından korku dolu bir maceraya dönüşmesinden korkuyorum. :(
  • korkutan eleman 1 - ke1
    korkutan eleman 2 - ke2
    crix'in arkadaşı 1 - ca1
    crix'in arkadaşı 2 - ca2 (not: kadın)
    crix - crx

ke1 - hööööö!..
    crx - aa, maske güzelmiş.
    ca1- crix, ağbi "bodolom" gelince susup bekleyeceksin.
    ca2 - yaa, feneri niye söndürdün yaa?!?
    ca1 - hayatım, kural öyle. ışığı söndürüp sessizce gitmesini bekleyecekmişiz.
    ke1 - höööööö!.. bööööö!..
    crx - ay tamam anladık, susuyoz.

(korkutan eleman yavaşça uzaklaşır).

crx - nefesi de nane kokuyordu, içim bir hoş oldu lan.
    ca2 - ohha be crix, nasıl aldın o kokuyu?!? adam maskeli bir de.
    crx - ben alırım kızım. aniden dibimde bitti, kafayı da iyice yaklaştırmış, nefesini duydum resmen.
    ca1 - eyvah!.. bir de temaslı dedik randevuyu alırken.
    ke2 - bööööö!..
    ca2 - ciyyaaaaak!.. ay aniden belimden tuttu hayvan?!? "kırıcan mı belimi"?!?
    ca1 - kızım iyi misin? bak, sarkıntılık filan yapmadı ya o herif?!?
    ca2 - yok aşkım yok. aniden olunca korktum sadece, ayşe hatun önal'a bağladım birden. ay temaslı olmasa mıydı acaba tolga?
    crx - olsun olsun. daha iyi bence.

(şifre çözülür, kilit açılır, yan tarafa geçilir. o arada yandan duvarlara bam güm vurulmakta, metal plakalardan aniliği yüzünden sıçırtıcı gürültüler duyulmaktadır).

ca1 - arkadaşlar burada bir şey var lan?!? yatakta yatıyor galiba.
    crx - kapıda lazer var. ehe, keser mi ki? resident evil konsepti de koymak lazım.
    ca2 - tolgaaa, gerçekten burada yatan var galiba. aniden kalkmasın? sen açsana örtüyü.
    ca1 - ben de tırstım şimdi kızım yaa. testereyle kovalayan vardı geçen bir başka evde. gene öyle olursa...

(crix bu arada yatağa yaklaşır ve örtüyü çeker kaldırır).

ke2 - böööö!.. hananaskiiiim, bu ne lan?!?
    crx - bööööö!..
    ke2 - ağbi manyak mısın, biz korkutucaz, sen diil.
    ca2 - ciyyaaaak!.. crix, allah belanı versin, o ne be?!?
    ca1 - ohha, oğlum nerden buldun o maskeyi lan?!? hay sikeyim, o akan ne?!?
    crx - yanımda getirdim. nasıl, güzel mi? kan efektini biraz daha arttırdım, hih hih hi...
    ca2 - ketçap mı o? ya manyak mısın, aklım çıktı!..
    crx - o kadar para saydık kızım, olsun o kadar.
    ke2 - ağbi, neyse kaldığımız yerden devam edelim. ama konsept bu değil, onu söyleyeyim yani. (muhtemelen içinden "görürsün sen!" der ve gider).

ca1 - hadi şu şifreyi bulalım. heykelleri sayın bakayım, kaç tane. kırık olanlarla bir bağlantı var gibi.
    ca2 - tamam dur... sağlam olanlar 4, kırık olanlar 7. birinin yarısı yok. yani 4 kırık heykel mi oldu? dur dur, bir tanesi iki değil, üç parçaya bölünmüş.
    ca1 - 4-3-7-3 desek?

(tam o sırada hoparlörden ses yükselir)

kex - maskeli arkadaş... komidinli odaya git hemen!.. seni orada küçük bir sürpriz bekliyor, nihohohahaha hahaha hahaha!..

ca2 - ayyyyy, feneri alcan mı crix? karanlıkta çok geriliyorum ben!..
    crx - yok yav, gider gelirim.
    ca1 - hasssiktir, biri kafama şaplak attı!.. ulan tavandan da iniyor bunlar.
    ca2 - yaaaa, temas olmasın yaaaa!.. korkuyorum ben!..
    crx - arkadaşlar ben gidip geleyim hemen. fener sizde kalsın. bakalım şifre filan verirler belki.

(crix komidinle dolu odaya döner. kenarda maskeyle korkuttuğu eleman dikilmekte ve hısss hısss diye nefes almaktadır).

crx - ay bunun da nefesi nane kokuyor. düşünceli şey seniiii...
    ke2 - kaderinle yüzleşeceksiiiiin...buradan çıkamayacaksın!..
    crx - hadi ya? o kadar para verdik ama neyse... ah, pardon, yanlışlıkla oldu.
    ke2 - ağbi?
    crx - efendim canım?
    ke2 - sen önümü mü avuçladın?
    crx - yanlışlıkla oldu dedim ya. valla karanlıktan görmedim, ben göbüşüne tap tap tap yapacaktım halbuki. çok gençler ilgi alanıma girmiyor benim.
    ke2 - ühhü ühhü... oynamıyom ben ya...
    crx - ben arkadaşlarımın yanına döneyim mi? bir şifre mifre vermeyecek misin?
    ke2 - ...

(crix tam son odaya dönmüştür ki tekrar emreden bir ses yankılanır):

kex - maskeli adam ilk odaya geri dönsün!!!
    crx - öffff, şifre filan da vermiyorlar. sırf eziyet ha!.. tolga, sen gitsene lan. karanlıkta benim olmadığımı nerden bilecekler?
    ca1 - yok oğlum, anlarlar, diskalifiye ederler sonra. hadi sen hemen git. 15 dakika kalmış, şu şifreyi çözeriz bizde o arada.

(crix kâh emekleyerek, kâh duvarlara çarparak ilk odaya döner. zifiri karanlıktır ve ne bir ses, ne bir nefes duyulmamaktadır).

crx - haydaaa... kimse yok muuu?!?

(ses çıkmaz. ellerini öne uzatıp havayı yoklaya yoklaya yürür. bir duvar dibinde birinin cübbesini tutar).

crx - eee,ipucu mu vereceksin? (ses yok). böyle haybeye oyalamak olmaz ama. alt tarafı "kurtlanlar listesi"ne bir fotoğrafımızı koyacaksınız. ne o, gururunuz mu incinecek? (hâlâ ses yok. crix bunun üzerine önce suratı yoklamaya çalışır. maske yoktur, naneli şeker kokusu daha belirgin gelmektedir). ahahaha, "sus ve öp beni şaşkın!"moduna mı geçeceğiz yoksa?

(adamın kirli sakalı vardır. soluklarının sıklaştığını fark eden crix kıllanır. elini yavaşça aşağı indirince sert bir şeye çarpar. ta-taaaam, herif kaldırdığı sikini ortaya fora etmiş, öylece beklemiştir).

ke1 - ağbi?
    crx - efendim canım?
    ke1 - yapalım mı?

arkadaşların yanına dönülür. son odaya varmışlardır ama son şifre biraz zorludur. crix'in aniden hiper aktif hale geçmesi diğerlerini kuşkulandırmıştır. şifre vermediler mi, neden ipucu yok bilmem ne diye tartışırlarken bir taraflarıyla birlikte algı kapıları da açılan crix bir iki yere dikkat çeker, kızımız da çok zekice bir akıl yürütme sonucu şifreyi çözer. çıkarlar. ulaştıkları odada masa vardır, bir kızcağız oturmuştur. randevuları ayarlayan, çıkışta fotoğrafları çeken kişidir bu. korkutan elemanlardan herhangi bir iz yoktur. ama arkalardan bir yerden üç erkeğin hararetli hararetli tartışması zar zor duyulmaktadır.

kız - kutluyoruz efendim. bodolom'un gazabından kaçmayı başardınız.
    ca1 - ehehe, kaçtık di mi?
    kız - şöyle ekip olarak bir fotoğrafınızı çekelim. gülümseyin... tamam, bir tane daha. çok güzel.
    ca2 - ay ciddi ciddi başardık mı yani?

(tam o sırada duvardaki gizli bir kapak açılır ve 19-20 yaşlarında bir delikanlı çatılmış kaşlarla çıkar. arkadan bir başkası görünür, sonra bir başkası. en son çıkan delikanlı -ki o da 19-20 filandır- crix'e bakıp gülümser).

kex - adem!.. tamam oğlum ya, büyütme.
    ke2 - ya boşluğuma denk geldi, o an bilemedim. yoksa çok pis korkuturdum ben ağbiyi.
    kex - tamam, tekrar gelirlerse korkutursun, seni çağırırız o gün. crix ağbi, gelirsiniz değil mi?
    crx - bilmem. önümüzdeki ay bakarız. gurur sorunu mu yaptın sen yav?!?
    ke2 - ağbi, öyle maskeli filan çıkınca... çok pis dalga geçtiler içeride.

(crix o arada inşallah avuçlama işini anlatmaz diye içinden geçirmektedir ama ilk elemanın güzel güzel gülümsemesi dışında ortamdakileri kıllandıracak hiçbir şey olmaz).

kex - ağbi, adem çok taktı buna. maskeni bıraksan, zamanın varsa şurada bir tur daha atsan hemen? randevu yok değil mi asude?
    kız - yok, saat 11'e kadar boşuz.
    kex - ha ağbi? sen tek gir, biz de arkadaşlarına çay kahve ısmarlayalım?
    ca2 - ay ben burada duramam. aşağıda bir yerde otururuz.
    ca1 - kızım, belki crix de girmez. oynadık, hevesimizi aldık bitti. hatta en çok o eğlendi baksana, deli sikmiş gibi sırıtıp duruyor.
    crx - ehehe... teveccüh ediyorsun.
    kex - (crix'in kulağına eğilip) mır mır mır mır... fısır fısır fısır yani, canı çekmiş biliyon mu... fısır fısır fısır bir sikse...fısır fısır mır mır mır yap bi ağbilik ha?
    crx - tolga, demet, siz gidin aşağıya, ben yarım saate gelirim.
    kex - en az 45 dakika yapsak ağbi? ben de varım da...
    crx - tamam, ben yarım saat kırkbeş dakikaya gelirim. oradan konsere geçeriz zaten. arkadaşlar pek dolmuş, bir gazlarını alıvereyim ben. korkutacaklarmış bakalım.
    ke2 - valla bu defa korkacaksın ağbi?
    crx - niye? bamya ve beş dakkada beşiktaş mı?!? ahahaha?!?

crix'in arkadaşları ve sekreter kız - ha?!? nasıl yani?!? anlamadım.

crix - boşverin, anlayan anladı. baksana, nasıl da "heh heh, görürsün sen!!!" gibisinden sırıtıyor. siz inin, ben bunları halledip geliyorum.

(gerçekleşmesi istenen bir hayalden temize çekilmiştir).