şükela:  tümü | bugün
 • bazı güney afrika ülkelerinin içinde bulunduğu son dönemde, yaratılmaya çalı$ılmakta gibi görünen imparatorluk. dikkat ediniz, demokratik cumhuriyet değil, imparatorluk.
 • cevat eren'in yazdığı, ilk baskısı 2007'de gürer yayınları'nca yapılmış 596 sayfalık roman.
  amerika, ortadoğu, bop ve türkiye eksenindedir.
 • az önce mustafa akyol'u beğenmez havada yazdığım yazıdan sonra kontrolsüz bir itkiyle, "ulan bu herif bunu okur da ağlaya ağlaya 'babacığım babacığım, bak ne yazmışlar hakkımda!' dedikten sonra kırmızı kulplu bir telefonla kahuna akyol en en büyük kahunalardan birine telefon edip beni içeri aldırtmasın veya telefonum, televizyonum, tost makinem, patates soyurgacım falan dinlenmeye başlanmasın??" şüphesine kapılmama sebebiyet verecek ülke şekli.
 • yeni bir laf olmamakla birlikte son birkaç yılda ergenekonseverlerin yeniden canlandırıp moda ettiği bir laftır. daha önce bizatihi rejim için kullanılırdı/kullanırdık, şimdi bir parti ve hükümet için kullanılıyor. tuhaflık şurada ki bizim "korku imparatorluğu" derken kafamızda canlanan tiplerin önemli bir kısmı bu "korku imparatorluğu"nda ergenekon kapsamında içeri tıkıldı.

  şimdi akp dinciymiş hani ben de solcuyum ya, ben bundan yola çıkarak acaba hangi akla hizmet bugüne kadarki gerçek iktidarın sahibi olan ve şimdi içeri tıkılan o katillere ve onların yoldaşlarına ağıt yakacağım? işte bunu anlayamadığım için asla kullanmayacağım, kullanırsam da şanlı cumhuriyetimizin hiç tehlikede olmadığı ve veli küçük'lerin at oynattığı, "asker sert konuştu" manşetini gören hükümetlerin hizaya girdiği, 13 yaşından beri askerî okul-askerî birlik-asker lojmanı dışına çıkmamış değerli subaylarımızdan hani kendileri istemeseler bile bir de siyaset yapmalarının beklendiği o eski türkiye için kullanacağım bir tamlamadır.
 • sözde demokratikleşen türkiye'nin rejimidir. insanların telefonla konuşmaya, hükümeti eleştirmeye korktuğu bir rejime demokrat sıfatı da ancak türkiye'de verilir. padişahım çok yaşa!
 • baskı sonucu ortaya çıkar.

  buna örnekler verecek olursak; iktidar "bitaraf olan bertaraf olur." der, ardında devletin yetkili kurumları soruşturmalar, denetimler için kolları sıvar, davalar açılır. her türlü eleştiri karşısında, "köşe yazarları az yazarsa ülke huzur bulur." diyerek eleştirene gözdağı verilir. sonuç mu? korku imparatorluğu sessizce kurulur, sessiz kaldıkça büyür.
 • imparatorun korkunçluğundan dolayı değil halkın korkaklığından dolayı korku imparatorluğu denir. ne korkuyoruz ulan bu lavuk imparatordan, diyip bir kıvılcım çaksa o halk; zaten yanacaktır o imparator tahtı.
 • http://www.aksam.com.tr/…_demokrat_turkiye____.html

  not: akp tipi demokrasinin nasıl bir yapıda olduğunu herkes görsün. tahammülü olmayan bu kitlenin oluşturduğu anayasa eğer onaylanırsa, daha beterleri de görülecek.
 • recebefendi imparatorluğu'nun diğer adıdır