şükela:  tümü | bugün
 • videocularda kasetler kategorize edilirdi macera, komedi, karate, bilimkurgu, korku gibi. bazen vidyocu ikilemlere duser karar veremezdi filmin türüne. öyle bir film görmüştüm komedi-korku türünde. bir de erotik-karate vardi...
 • krisin videocu abilerinin seksenli yıllarda komedi korku adını verdikleri götünden sallamanın en güzel örneği bu tanım yıllar sonra türk sinemasında okulfilmiyle korkuyu öne alıp komediyi arkaya iterek somutlaştı. bu haliyle oldu mu? gene olmadı. ama bu saçma tanım maalesef türk işi değil. yıllar önce gavur yapmış abi. 1940'lı yıllardan itibaren vampirler bir yandan "bööö..." derken kapıya sıkıştırdıkları parmaklarının acısıyla zıplamaya, zıplarken dikenlerin üzerine düşmeye başlamıştır. ortaya karışık acayip filmler çıkmıştır.
 • korkunç komik*
 • korku filminin de komedi filminin de iyisini yapmayı beceremeyenlerin yarattığı yeni tür. her iki türü sevenleri de tatmin etmez.
 • psikopat film yapımcılarının ''ulan ne yaparız ne ederiz de şu insanlarıın psikolojik dengeleriyle oynarız?'' sorusunun ardından ortaya çıkmış bir türdür kanımca. filmi izlerken gerilimin doruğa ulaştığı bir sahnede yaşanan komik bi olayla izleyicinin ''ulan yoksa... aman...! ne?... nıhaıahıahıhaıhaıahahaha... hasktir! kaç ordan kaç! ..??zuahushahahah'' şeklinde zıt tepkileri kısa zaman aralıklarında üst üste vermesi bir zaman sonra psikolojisinde derin yaralar açabilir.

  bunların dışında kalarak bu türe ait bir film izlemek istiyorsanız,
  (bkz: shaun of the dead)
 • bi korku bi kahkaha ile insanların çatlaması kaçınılmazdır.
 • ilk örneklerinden bir kaçı universal canavarları ile abbot ve costello'nun karşılaştığı yapımlar olarak sayılabilir. ama türün en popüler örnekleri 80lerde verilmiştir. internette bunun listeleri bolca var ama bir kaç önek vermek gerekirse:

  beetlejuice
  little shop of horrors
  an american werewolf in london
  re-animator
  evil dead 2
  the monster squad

  açıkçası korku-komedi her insanın içindeki bir türlü ölmek bilmeyen lanet olası çocuğa seslenir. 5 yaşındaki kardeşimden biliyorum. yakalamak için bir ton kovaladıktan sonra (yakalanma korkusu) yakalayınca onu bir şekilde güldürmek gerekiyor, yoksa çocuk stresini atamıyor. yetişkin bireyler stresle daha kolay başa çıkabiliyor. bu yüzden yanıma bir kaç tane velet alıp izlemek daha keyifli oluyor bu filmleri.
 • bu tür filmlerin çoğu örneğinde ne dilediğinizce güler nede korku filmleri izlerken oluşan, film boyunca süren o gerilimi hissedersiniz.bu tür filmler derken filmlerin gruplandırılma hataları komedi filmi tadında olabilir bazen.misal scary movie serisine korku-komedi demek..hayır efendim hayır !! scary movie dalında tektir!! korku filmleriyle dalga geçer !! koltukaltı kıllarını tarayan bayan evet bir nebze korkunçtur ama filmdeki asıl nokta bu değil !
  ayrıca şöyle diyaloglar yaşanabilir korku-komedi filmlerini izlerken;
  x:haşarı genç y:haşarı gencin oturaklı sakin efendi arkadaşı
  x:ehehehe abi nerden buldun bu filmi allah seni napmasın emi sıçtım ulan altıma ehiehi..
  y:...
  x:ehe..ay..abi korku demştin ne zaman korkcaz sen bi söylesen??he abi korkayım mı??
  y:şimdi değil bi dur be izletmedin adam gibi..
  x:şimdi???
  y...
  x:abi söylemezsin biliyorum ben bak söyle mutlaka ben pek sevmem korkuydu hortlaklardı zortlaklardı bozar be abi..
  y:ebene veriyim bi sus be !
  x:ama abi..
 • bu tür filmlerde, herhangi bir korku filminden aşağı kalır yanı olmayan yaratıklar, vampirler, karanlık güçler, kendi gerçekliği içinde muhakkak vardır. filmin korku unsuru bunlardır ve korkutuculuk bakımından -filmin kalitesine, makyaja, inandırıcılığa göre değişse de- bir eksikleri yoktur.
  bu türe komedi unsurunu katan, korkunun tüm ciddiyetine karşılık, filmin ana kahramanı ve çevresindekilerin verdiği tepkilerin komikliğidir. en çok korktukları anda bile, klasik bir korku filminin kahramanları gibi tepki vermezler. (bkz: daraağı mizahı) bu nedenle en korkunç sahne aslında fazlasıyla da güldürebilir. filmin sonunda kahramanlar zarar görmeden kurtulur, kötülükler yok olur.
  fright night ve the lost boys kült olmuş vampir komedisi örnekleridir. fakat fright night 2 çok fena değilse de lost boys devam filmleri aynı ölçüyü tutturamamıştır.
  karakterler, yan hikayeler, diyaloglar gibi yönleriyle iyi işlenmiş bir senaryosu olan the burbs de unutulmazlar arasındadır.
  görece daha yeni olan jennifer's body, korku-komedide kahramanlara zarar gelmeyeceği kuralını bozar.
  tim burton'ın sweeney todd'u da hafif dozda bu kategoride sayılabilir. fakat bu filmde komedi unsuru olan sahnelerle korku unsuru olan sahneler birbirinden bağımsızdır. bir sahne içinde iki duygu birden verilmemiştir, bir an gülerken ardından korkuyla irkilme gibi ani geçişler yoktur.
  elm sokağı serisi ise öldürürken güldüren esprili katil freddy krueger sayesinde korku-komedi örneği olabilir.