• (bkz: ivan grozni)
 • banu alkan'ın lakabıdır. tabi ki kendi arkadaş çevremde. evet ben uydurdum.
 • (bkz: ivan zamorano)
 • (bkz: ivan the terrible)

  ayrica, (bkz: muhtesem suleyman), (bkz: deli ibrahim)
 • vladas ivanauskas ın lakabı.
 • kendisi rusların knezlikten sonra ilk çarı olmuştur...ivan grozniy diye telaffuz edilir rusça da..grozniy bizde bir nevi yavuz anlamı taşır...ikinci dünya savaşı sırasında rusları gaza getirmek için hayatı filme alınmıştır..bundan da anlayacağınız üzere rusların kendisiyle gurur duyduğu kişiliktir..kendisi hakkında hiç unutamadığım bir hadise ;moskovaya görkemli bir bina yaptırdıktan sonra dünya da tek olması için mimarın gözünü kör ettirmesidir..stalinden sonra açılan mezarından anlaşılan kendisinin eklem rahatsızlığndan muzdarip olduğu ve kullandığı civalı ilaçların ruh sağlığını bozduğu düşünülmektedir...
 • ilk rus çarı olan dördüncü ivan, ülkesini yönetirken acımasız yöntemlere başvurduğu için "korkunç" lakabıyla anılır. 3 yaşındayken babasının ölümü üzerine moskova büyük prensi ilan edildi ve 14 yaşında çar unvanıyla taç giyerek ülkeyi kendi başına yönetmeye başladı.

  yaklaşık 1560'ta ivan'ın zorbalık dönemi başladı. karısı ile en büyük oğlu ölmüş, bir dostunun ihanetine uğramış ve siyasal sorunlarla bunalmıştı. bazı tarihçilere göre herkesin kendisine karşı olduğuna inandığı için aklını kaçırmaya başlamıştı.

  gençliğinde kendisine kötü davrandıkları için her zaman nefret ettiği boyarlar'dan (büyük toprak sahipleri) öç almaya başladı. topraklarına ve mallarına el koydu, bazılarını idam ettirdi. kendisini tutan halka ve tüccarlara karşı ise tutumu yumuşaktı. bununla birlikte, hoşuna gitmeyen herkesi cezalandırdığından hışmına uğrayanlar sadece boyarlar değildi. 1569'da novgorod kenti halkının kendisine suikast hazırladıkları kulağına gelince kenti ve çevresini yakıp yıktırdı, kent halkını da kılıçtan geçirtti. 1580'de çok sevdiği büyük oğluyla giriştiği bir tartışma sırasında onu yaralayarak ölümüne neden oldu.
hesabın var mı? giriş yap