şükela:  tümü | bugün
 • bizim padişahların haremlerinden her türlü geyik muhabbetinde bahsedilir. sıkça da eleştirilir. ancak kimse dışarıya bakmaz. ivan grozny yani korkunç ivan'ın kaç eşi olduğu bilinmiyor. isimlerine ulaşılan 8 eşi var. ve bu 8 bahtsız kadın korkunç ivan'a neden korkunç denildiğinin kanıtı diyebiliriz. çünkü bunların hepsi bir şekilde! ivan hayatta iken öldüler. tam olarak bilinmemekle birlikte hepsinin zehirlenerek öldükleri sanılıyor.
 • (bkz: ivan grozni)
 • rus çarı dördüncü ivan'ın tarihe geçtiği isimdir.

  yetiştirilme tarzı son derece olumsuz ve bulunduğu asil zümreden nefret eden birisi olmuştur.

  ivan ingiltere ile ticaret ilişkilerini iyi tutup, devletin sınırlarını doğuya doğru genişletmeyi başarsa da, isveç ve polonya'ya karşı verdiği savaşı kazanamayınca gerileme başladı.

  birinci karısı da hayatını kaybedince iyice deliren ivan, çevresindekilere işkence yapıyordu. dengesiz bir ruh hali nedeniyle bir süre sonra yaptıkları için pişman oluyor ve derin üzüntüye yapılıyordu. tarihte yedi kere evlenen ivan, eşlerinden sıkıldıkça onları manastırlara kapatıyordu.

  özellikle ivan'ın en seçkin koruma birliği, çok büyük katliamlar yaptılar.
 • işgal ve savaş politikalarıyla topraklarını genişletti, kendini çar ilan ettirdi, tek millet tek devlet söylemini kullandı, dini de iktidarı için kullanmaktan çekinmedi, kendisine karşı gelenleri ortadan kaldırmak için özel bir teşkilat oluşturdu, kendi iktidarı için oğlunu bile öldürttü: “insan olarak günahkâr olabilirim, ama çar olarak doğru yoldayım."
 • 3 yaşındayken moskova knezliği'nin başına geçti. 17 yaşında kendini "tüm rusya'nın çarı"ilan etti.

  daha çocukken insanların ona boyun eğdiğini fark etti. ama aynı zamanda ona saygı duymadıklarını da hissediyordu. bu onu kimseye güvenmeyen çarpık bir karaktere dönüştürdü.
 • moskova'da st. basil kilisesini yaptırttığı postnik ve barma isimli mimarların, daha iyisini yapmamaları için inşadan sonra gözlerini kör ettirmiştir.
 • caniliğinin kökeni çocukluğunda yatmaktadır: "sekiz yaşında annesi elena zehirlenince öksüz kalan ivan intikam ve kinle büyümüş. sonra da kendisini seçilmiş kişi filan ilan edip ülkesini ortodokslaştırmak için önüne geleni öldürtüp, değişik işkence yöntemleri geliştirmiş".

  mezarında rahat uyumaması dileğiyle...

  tarkovski'nin bir filmi aynı zamanda.
 • moskova gezimizde arkadaşlara "bi mezarına tükürüp gelecem" deyip balgamı köklediğim lavuktur kendisi.
  rüzgara karşı 3 metre işeyen insan karizması ile korkunç ivanın mezarına tüküren karizmamı yarıştırıyorum artıkın.
 • ilk rus çarı olan dördüncü ivan, ülkesini yönetirken acımasız yöntemlere başvurduğu için "korkunç" lakabıyla anılır. 3 yaşındayken babasının ölümü üzerine moskova büyük prensi ilan edildi ve 14 yaşında çar unvanıyla taç giyerek ülkeyi kendi başına yönetmeye başladı.

  yaklaşık 1560'ta ivan'ın zorbalık dönemi başladı. karısı ile en büyük oğlu ölmüş, bir dostunun ihanetine uğramış ve siyasal sorunlarla bunalmıştı. bazı tarihçilere göre herkesin kendisine karşı olduğuna inandığı için aklını kaçırmaya başlamıştı.

  gençliğinde kendisine kötü davrandıkları için her zaman nefret ettiği boyarlar'dan (büyük toprak sahipleri) öç almaya başladı. topraklarına ve mallarına el koydu, bazılarını idam ettirdi. kendisini tutan halka ve tüccarlara karşı ise tutumu yumuşaktı. bununla birlikte, hoşuna gitmeyen herkesi cezalandırdığından hışmına uğrayanlar sadece boyarlar değildi. 1569'da novgorod kenti halkının kendisine suikast hazırladıkları kulağına gelince kenti ve çevresini yakıp yıktırdı, kent halkını da kılıçtan geçirtti. 1580'de çok sevdiği büyük oğluyla giriştiği bir tartışma sırasında onu yaralayarak ölümüne neden oldu.