şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir toplumda, insanları çeşitli biçimlerde korkutma yöntemlerinin, bir hedefe varmanın en kestirme yolu olarak görülmesi sonucunda, korkutma ve sindirmeye yarayacak ne kadar araç, yaklaşım vb varsa her yerde ve durumda bunların kullanılmasının son derece olağan hale gelmesi. özellikle devlet olanaklarının korkutma amacına yönelik olarak kullanılmaya çok müsait olması nedeniyle her türlü çıkar çetesinin devlete el atması ve devleti kendi istekleri doğrultusunda kullanmaları ve şekillendirmesiyle böylesi bir durumun yaygın ve kalıcı olması mümkün hale gelmektedir.

  örneğin keyfi cezalandırma, şiddet, tehdit, şantaj, mahrum bırakma, zorlama, küfür, hakaret, linç etme, dışlama, ötekileştirme gibi araçların çok yaygın kullanımı.
 • franz neumann'a göre korku(tmak) demokratik siyasetin önündeki en büyük engeldir. çünkü öznelerin yeteneklerini ve güçlerini ortaya çıkarmalarını, ortak bir konuda birlikte (ve tabi bunu da içeren bağımsız) karar almalarını engellemektedir. sanırım machiavelli ve hobbes bunu görmüşlerdir. machiavelli için "korku yaratmak sevgi uyandırmaktan çok daha güvenlidir". hobbes ise ölüm korkusuyla bir araya gelen toplumun devrettiği (doğa durumu) yasalarından vazgeçmek (ki bu daha sonra özgürlük ve özel alan kavramının hobbes bağlamında en çok tartıştığı sorunlardan biri olacaktır) ve iktidara boyun eğmek dışında yapabileceği bir şey yoktur. bugün demokrasi ve hukuk devleti olma özelliğini yitirmenin eşiğine gelmiş türkiye cumhuriyeti gibi ülkelerde de korku hala en popüler siyasal araçlardan biridir. işsiz ve aç kalma korkusu nedeniyle fazla fazla çalışmaya boyun eğen olmamak için yapılabilecek fazla bir şey yok. devletten aldığı yoksulluk yardımlarının kesilmemesi ve ailesiyle açlıktan kırılmamak için akp'ye oy vermeye devam eden fakirin yapabileceği fazla bir şey yok. tek yapılabilecek şey: onurlu yaşamla adil bir yaşamın bir arada olabileceğini göstermek. bunu göstermek için de özgürlüklerimizi yok edilmeye çalışılan ve yok sayılmak istenen muhalif dernek, sendika ve partilerde bir araya gelerek dile getirmek. ister x ister y partisinden ol, #hayır diyorsan, onurlu ve adil bir yaşamı savunuyorsan 17 nisandan itibaren git bir sivil toplum örgütüne üye ol. 16 nisan içinse şöyle bişey var ne bileyim şu var. hatta bu bile var.
  (edit:imla)
 • (bkz: diktatörlük)
 • "korku, çoğu yönetimin kaynağıdır."
  john adams

  "halk, hükümetinden korktuğu zaman tiranlık; hükümet, halkından korktuğu zaman özgürlük vardır."
  thomas jefferson

  "düşmanınızın neden korktuğunu anlamak için, sizi ne ile korkuttuğuna bakın."
  eric hoffer