1. dune'da bene gesserit'in dikkatini toplamak, korkusunun üzerinden gelmek, maçin doksaninci dakikasinda rahatça penalti atmak için kullandiği olay... şöyle ki:
    "i must not fear. fear is the mindkiller. fear is the little death that brings total obliteration. i will face my fear. i will permit it to pass over me and through me. and when it has gone past i will turn the inner eye to see its path. where the fear is gone there will be nothing. only i will remain."
    (bkz: aradim ama bulamadim) (bkz: ararim seni her yerde)
  2. (bkz: #33162) yazmişiz işte 1355'te...
  3. turkceye $oyle aktarilmi$tir:

korkmamalıyım. korku akıl katilidir. korku toptan yok oluşu getiren küçük
    ölümdür. korkumla yüzleşeceğim üzerimden ve içimden geçmesine izin
    vereceğim. ve geçip gittiği zaman, geçtiği yolu görmek için iç gözümü ona
    çevireceğim. korkunun gittiği yerde hiçbir şey olmayacak. yalnızca ben
    kalacağım.
  4. şimdi diyelim leto'nun karşısına bööyle 20 adam boyu bi mahluk çıktı ve leto'nun ödü bokuna karıştı afedersiniz. yani herifin eli ayağı titriyo, canavara karşı korkusu basiretini bağlayacak, o belli oldu. ne yapıyo leto bilader? sormak bile gereksiz, tabi hemencecik çakıyo korkuya karşı bene gesserit (söylenişi el cezire'ye benziyo bunun da) duasını! tabi burda duayı okurken ne söylediğini düşünmek şart. yoksa ettehiyatü yaklaşımıyla omurgadan okursak o duadan bize ne ne fayda gelsin di mi? herif 20 adam boyu netçede! tahiyat da bi yere kadar sakinleştirir, hatta belki de (allah muhafaza) tevekküle yol açıp pasifize eder adamı. ama şööyle, düşünerek, "harbici lan, şimdi tırsar da ööyle tavşan gibi kalırsam yolum kestirmeden teneşire çıkar" diyerek kendine gelen insan evladı o dakkadan sonra nispeten daha ne yaptığını bilir bir moda geçer. bi nevi beyin gücü, aura, new age dini, artık ne derseniz.
  5. saçma sapan durumlarda kendi kendine mırıldanınca daha ilk cümleden insana değişik bir güç hissettiriyor. şayet en gaz dualar şeklinde bir liste olsaydı kesinlikle zirveye oynardı. tabii benim gaza gelmek için bahane arıyor olmam da başka bir olasılık, bilemedim.

korkuya karşı dua hakkında bilgi verin