şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir insanın hareketlerinin, dawranışlarının, algılayış biçiminin, beraber olduğu insanlarınkine benzeyeceğini, onlardan etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu anlatmaya çalışan bi atasözüdür. "temiz çocuk"ların arkadaş yüzünden "kötü çocuk" olmaları düşüncesi oluştuğunda daha sarfedilebilir olur... acep türkiye kadar atasözü üreten başka bi millet war mıdır... çin'ler de türk'lerle aynı soydan desen eyvah eyvah...
 • uzum uzume baka baka kararir sözünün akrabasıdır.
 • fiziksel olarak imkansiz olsa da atalarimizin hayalgucu sayesinde ders almak durumda oldugumuz durumlardan bir tanesini bize anlatmaya calisan tumce ... tabii ki kor birisi ile sevisen birisi sasi olarak uyanmayacaktir (?!?) ancak gelgelelim ki kotu bir insan ile biraz vakit gecirdi diye diger insanin da kotu olacagi, kotulukten etkilenecegi, biraz da olsa nem kapacagi dusuncesi ne kadar dogrudur acaba ? bu soz de direkt olarak insan dogasinin ne kadar da zayif ve desigmeye yatkin oldugunu mu bizlere anlatmak istiyor acaba ? yoksa kotulugun bir sekilde kalici (resident) ancak iyiligin ya da safligin kirlenmeye ve degismeye, hem de kotu yonde degismeye egilimli ve yatkin oldugunu mu anlatmaya calisiyor ... yani bu atasozu acaba bize gercekte ne demek istiyor ? eger kotu isen sorun yok, ama iyi isen ya da en azindan "kotu degil isen" o zaman dikkatli olmalisin, cunku kotu yone kayabilirsin - boyle bir tehlike var her zaman - mi demek istiyor ?
 • tamamen mecazi anlamdadir. metin $enturkle yatan ($ayet varsa) hic bir hatun $a$i kalkmami$tir.

  (bkz: uzum uzume baka baka kararir)
 • gerçeklik payı olan atasözümüzdür. zira fiziksel ve mental pek çok rahatsızlığın transferi birlikte yaşamak ve yatmakla mümkün olmaktadır. doğada kötünün, zararlı olanın daha hızlı ve güçlü yayıldığı ve baskın olduğu bilinen bir gerçek olduğu için atasözümüz "görenle yatan görmeye başlar" şeklinde çıkmamıştır. çünkü kötü, iyiden güçlüdür.
 • sınıfta yanında oturmaktan komik tabirlerini kullanmaya başladığım arkadaş yüzünden kullanıp cevabımı iyi aldığım atasözümüz.
  -olabilir ama kör değilim ayrıca da seninle yatmadım.
  -...
 • düzeysiz bir bakış açısıyla bu atasözünü anlamaya çalışırsak eğer, körler fena sevişir diyebilir miyiz?

  bu ata sözü, körle yatanın zevkten dörtköşe olup, kendinden geçeceğini, bakışlarının kayacağını mı imak etmektedir?

  kim böyle bir söz söylemeye cüret edebilir? köroğlunun babası? acaba, dilberleri zevkten şaşkın ettiğini mi anlatmaktadır? belki bu söz stevie wonder tarafından söylenmiş bir sözdür. bu berbat bir metin şentürk esprisi midir ve metin şentürk görme engelli olduğunu için her esprisi komik olmalı mıdır? ona bu espri berbat demek ayıp mıdır mesela?

  görüyorsunuz düşünüldüğünde çok derin noktalara temas etmeyi sayan çoktan anlam seçmeli bir atasözüdür. o yüzden atasözü olarak kalmalıdır.
  ama ne olursa olsun:
  mithat körler dinlemem.
 • itle yatan bitle kalkar