şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gorme yeteneginin gecici veya kalici olarak yavas yavas yitirilmesi.
  • ayrica (bkz: körlük) *
  • aşık olunca her insanın başına gelen durum
  • (bkz: die blendung)
  • migren krizi oncesi yasanan durum.
  • -körleşmeye başladım
    -ne
    -körleşmeyi okumaya başladım
    -aman dikkat et, yok intihar kitapları*, yok kayboluşlar*, yok körleşmeler*...

diyalogunun eylemi...
  • bir elias canetti romanı *
  • elias canetti tarafından yazılmış eser. oğuz atay'ın tavsiyesi üzerine ahmet cemal tarafından çevrilmiş, aydın psikolojisini çözümleyen eser.
  • canettinin ilk ve tek romanı, yirmili yaşlarda yazildigina hayret ettiğim şaheser, başyapıt. adam daha iyisini yazamayacagini bildiği için roman yazmamis o kadar yani . ilk beş mükemmel başiçi! kitaplarimdan.
  • körleşme elias canetti'nin -herhangi bir sıfatla nitlendiremyeceğim zira daha okumadım- kitabıdır. sel yayıncılıktan çıkmıştır. daha okumadığım kitap için entry girmemin sebebi ise, giriş kısmında çevirmen düştüğü anısıdır. kitabın dilimize çevrilmesinin isteyen oğuz atay'dır. bir gün çevirmeni arar ve hiç şalgamla rakı içtin mi diye sorar, afallayan çevirmen ancak hayır diyebilir, bunun üzerine oğuz atay kendisini rakı sofrasına davet eder ve kitap üzerine konuşurlar, çevirmenden istediği sözü alır oğuz bey fakat, çevirinin bitmiş halini görmeye ömrü yetmez.