şükela:  tümü | bugün
296 entry daha
  • önüne beyaz perde çekilen insanlar , başlangıçta sadece dış dünyayı görmez iken daha sonrasında yazılı olmayan kuralların hepsini görmezden gelerek yeni bir dünya yaratırlar. başta eski düzenlerini sürdürmeye çalışan ufak grubun grup büyüdükçe anlaşmakta zorluk çekmesi , güç dengeleri , hayatta kalma içgüdüsü ile yiyeceklere el koyulması, yazılı olan ve olmayan kurallara karşı körleşilmesi ile devam eder. güç dengesinin değişmesi ile bir sonraki aşama ortaya çıkar eşitsizlik. bu eşitsizliği otoriteye karşı gelerek yıkarlar. her ne kadar halen fiziki körlükleri devam etse de hala umutları vardı. bu umut sonunda bir gün yeniden görmeye başlarlar.

“hayattaki her şey gibi, zamana zaman tanırsanız her şeyi çözümler.”

“aslında körlük, umudun tükendiği bir dünyada yaşamaktı.”
  • görmek istemeyen insanların gözünü açamazsın. bir bir anlattığında neden daha önce söylemedin denir. önceden söylesen, hani kanıtın nerde ,az bekleyip öyle anlatsaydın denir. kanıt göstermesen inanılmaz, birilerine yaranmak istiyorsun denir.. erkektir yapar denir. kadınsan erkek yaparken neden durdurmadın, neden izin verdin denir. erkek çünkü iradesiz, şuursuz herşeyi yapabilir. engel olmayan kadın suçludur .

boşandığımı kimseye anlatmadım çevremde. soran biliyordu. komşulardan bir amca “hayırdır , boşanmışsın, ne oldu? “dedi. olayların özelini bilmesine gerek yok diye “ öyle gerekti x amca” dedim. “anlatmadığına göre sen bir halt işlemişsindir,ne yaptın ?” dedi . “ aldattı amca ondan boşandık” dedim “ ne yaptın da aldattı?” dedi. ben suçluyum yani kesin, çünkü kadının ahlakını sorgulamak en kolayı, ahlak dersi verebiliyor herkes.

görmek istemeyende göz, anlamak istemeyende akıl, sevmek istemeyen de kalp fiili olarak yok demektir. görünüşteki varlığı ise, körlüğü, anlamsızlığı ve sevgisizliği daha da pekiştirir.

"gören göze karanlık perde olmaz. görmek istemeyene ışık ne yapsın!."
  • filmi iyi değil kitabı fena değil
72 entry daha