şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kurna calmak)
 • korna denen alet yola çıkan hayvanlar alemi üyelerini yoldan uzaklaştırmak için icad edilmiş ama günümüzde şehir ayıları tarafından keşfedilerek insanları yaşadıkları kentte gürültü kirliliğine maruz bırakarak mutsuz olmalarını sağlamak için kullanılmaya başlanmıştır.şehir ayıları kravatlı ,gözlüklü ve her çeşit giyim ile karşınıza çıkıp trafiğin tıkalı olması yada önüne yaya çıkması gerekçesiyle basarda basar kornasına hayvani bir keyifle.
 • yeni bestelerini korn grubunun begenisine sunmak.
  (bkz: igrenc otesi espriler)
 • sesizce yaklaşılan yol ortası yürüyüşlü yayalar için öğretici bir icat
 • "bu hayatta bu kadar acı çektiğime göre,
  dünyanın ekseni götümden geçtiyor olmalı,
  e öyleyse herkes derdime ortak olmalı" hissiyatıyla tetiklenen bir harekettir.

  "ey diğer şoförler, yoldan geçenler, sakin sakin evinde oturanlar! bakın bana yol verilmiyor, yeşil yanıyor yürünmüyor, yol tıkanıyor geçmeme müsade edilmiyor." kabilinden anlamlar içerir. kişinin tam kornaya basarken sahip olduğu yüz ifadesi çok manalıdır.
 • dogru yapildiginda hayat kurtarır, biri arabanın geldiginin farkinda diildir bas kornaya, önünde duran araba senin arkada bekledigini bilmeyebilir gündüzse bas kornaya geceyse sellektör yap, ama usturubuyla. kardeşim önünde duran basınca ses çıkaran sey senin duygularının ifade aleti degildir, yukaridaki benzer durumlar icin konulmustur arabana. sen duygularini belli etmeye, o anki durumu ifade etmeye calistin mi kornayla o zaman etrafta bu gürültüye maruz kalan insanlar senin ve aile efradının kulaklarını cınlatır.

  bi de en son fiat reklamında ".. hadi söyleysen el salla, hadi böyleysen göz kırp.." gibi bir sarkı var o sarkının bir yerinde bilmemneysen kornaya bas demiyor mu illet oluyorum sanki az basılıyormus gibi. yapmayın yigitlerim etmeyin yahu...
 • en azından hareket halinde olmayan araçlarda çalması teknik olarak engellenebilirse ciddi anlamda azalış gösterecek eylem...

  hiç olmazsa kırmızı da durdun diye arkadan korna çalamazlar ...
 • hayatta maruz bırakıldığı hiçbir şeye sesi soluğu çıkmayan insanımızın sesini duyurma çabasıdır. o yüzden zart zart basarlar kornaya... arabalarında kendilerini dünyanın hakimi olarak görürler ve habire kornaya basıp dururlar*.
 • gurultu kirliligi gibi sagligi olumsuz yonde etkileyen bir durumun lugatlarinda olmamasi nedeniyle olsa gerek ki hindistanda arac kullanmanin uygulamada %90 ini olusturan cok sesli eylem...
 • korna calmak bizim (ve benzeri) kulturlere has, son derece varolussal bir kaygiyla yapilan oze donus ve uyanmaya cagri (open your eyes) eylemidir. var oldugunu, bu dunyada (sehirde, yollarda) bir yere sahip oldugunu bilme, bildirme, gosterme, haykirma yoluyla yasamak ve yasatmaktir. varligini hissetmek ve hissettirmektir. cunku hissetmezsen ve herkes sana donup bakmazsa, nefes aldigini, araba kullandigini, sikildigini, sabirsizlandigini, yoluna devam etmek istedigini, acelen oldugunu, tabakhaneye yetistiremedigin tabaklarinin sayisini, keskin gozlerinle yesilin yandigini ilk gorenin sen oldugunu nasil bileceksin, nasil bildireceksin, nasil uyandirip aydinlatacaksin bu cahil cuhelalari? keza, hayatinin anlamindan ve amacindan bihaber, kaldirimda kendi kendine yuruyen bir yayaya bu sacma sapan yurume eylemine ve yayan hayata bir son verip tabi ki sundugun son derece supersonik taksi/dolmus/halk otobusu hizmetlerinden faydalanarak bir paradigma degisimi yasatacagini, onlarin da aydinlik yarinlarda son derece anlamli bir sekilde varolabileceklerini baska turlu nasil duyuracaksin? ha? boyle bir misyon, boyle bir degerler butunu, boyle bir anlam ve varolus sekli yatar korna calmanin altinda. boru degil.