şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hastanın hasarlı korneasını ve bir başkasının* sağlıklı korneasını ucu silindir şeklinde olan bir aletle keserek yerinden çıkarıp, sağlıklı korneayı hastanın gözüne yerleştirme işlemi.
  • fazla reddetme riski taşımayan, ama sonrasında enfeksiyona karşı hassaslaşan gözün iyi korunması gereken,acı eşiği düşükleri alcaine bağımlısı da yapabilen, basit ama elbette nakledilenin psikolojisini altüst eden operasyon.
    (bkz: keratoplasti)
    (bkz: kornea transplantasyonu)
  • (bkz: göz nakli)
  • her cesit konuyu kullanarak seyirciyi korkudan sicirtmayi kendine gorev bilmis uzakdogu sinemasi kornea naklini de ihmal etmemistir. "the eye" isimli nadide filmde, aslen kor olan esas hanim kizimiza kornea nakli yapilir, ol andan itibaren zavalli kizcaazin ister hayalet olsun, ister oculer boculer olsun gormedigi halt kalmaz, yani kiz gordugune gorecegine pisman olur, gozun esas sahibinin kimligini arastirmaya karar verir ve olaylar gelisir.
  • tavukkarası illetine çözüm olacağı umulan yeni teknoloji harikası.
  • başarılı olması için en önemli şartlardan biri, görme kaybına uğramadan önce, beynin görmeyi öğrendiği yaşlarda (sanırım 7 yaşına kadar) görme bozukluluğu olmamasıdır. bu şart yerine gelmemişse, fiziksel olarak arıza giderilse bile, gözün gönderdiği görüntüyü beyin işleyemediğinden, sonuç almak mümkün değildir.
  • yaklaşık bir saat süren bir operasyonla gerçekleştirilen, organ nakilleri içinde doku uyumunun en kolay sağlandığı nakildir. bunun sebebi korneanın damarsız bir doku olmasıdır. ancak reddetme riskinin az olması ameliyat sonrasının kolay olduğu manasına gelmez. kimi vakalarda damlayla tedavi 1 buçuk yıla kadar sürebilir ameliyat sonrası. enfeksiyona çok meyilli bir hale gelen gözü korumak adına yapılması gereken birçok şeyin yanında uzunca bir süre denize, havuza falan girilmemelidir. bu dönemlerde en çok yazlığa gidildiğinde, siz havuz kenarında gazete okurken, suyun içinden size el sallayan baba ve kardeşe küfredilir; ve fakat kendisi başka bir entrynin konusudur. göz sürekli takip edilmelidir. doku reddi durumunda göz sık sık kanlanır ve de sulanır. görüş düşer, insan buzlu camın ardından dünyaya bakıyormuş gibi hisseder. doku reddi yaşanan vakaların %90'ında, erken teşhis durumunda stereoidli damlalarla iyileşme sağlanır. doku uyumu özellikle keratokonus sebebiyle -ben- kornea nakli olan hastalarda daha yüksek oranda sağlanır. doku reddi ise özellikle enfeksiyon ya da damarlanma sonucu yapılan nakillerde sıklıkla ortaya çıkar. sıra yaklaşık bir yıl sonra dikişleri almaya geldiğinde, aslında bu sürecin ameliyatın kendisinden bile daha ürkütücü olduğu bizzat yaşanarak öğrenilir. (bkz: #16113744) dikişler alındıktan sonra ise ameliyatın yan etkileri görülmeye başlanır. ileri derecede astigmatizm belirir genelde. hele hele benim gibi öncesinde de astigmatınız varsa, hiç şansınız yok. astigmat ve de gözün numarası ancak birkaç ayda oturur. ideal süre 3 aydır. bu sürenin ardından bunların nasıl tedavi edileceği doktorla kararlaştırılır. kimi zaman gözlük, kimi zaman lens gerekebilir. kahrolası bulanıklıktan bir an önce kurtulmak için 3 ay sonrası iple çekilir.
  • http://i.imgur.com/9fietod.jpg
    nakil sirasinda atilan dikisler yuksek cozunurlukte gorulebilir.
  • önümüzdeki 1-2 yıl içinde makul hastalıktan dolayı (bkz: keratakonus) olma ihtimalim olan nakil, gözüm şuan %20 oranında görüyor ilerde daha da düşme ihtimali var şimdiden sıraya ismimi yazdırsam mı acaba, yaptıranlardan ya da okuyan göz doktorlarından mesaj bekliyorum.*
  • bi gün geçirmem gerekecek çok ürkünçlu operasyon.
    ameliyat lokal anestezi ile yapıldığından gözünüzde bi görme kaybı olmadan operasyonu izleyebiliyosunuz.
    tabi bunu iyi biseymis gibi söyledim ben. gözüme doğru giren çıkan eller ve cımbız gibi şeylerin tedirginliği içimi ürpertiyo.