şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
187 entry daha
  • ankara/ mamak 30lu yaşlarda erkek.
    bir otelde çalışıyormuş. -muş diyorum karşı binamizda yaşıyor şahıs birebir tanımıyorum. sadece o gün binaya ambulansın ve polislerin geldiğini ve adamı alıp gittiklerini gördüm.
  • fransa'da yaşayan kuzenim bu hastalığı geçirmiş. benim de şimdi haberim oldu. doktorlar hastaneler dolu yaşın genç deyip eve yollamış. 14 gün boyunca evde kalmış. birkac ateş düşürücü falan kullanmış. şimdi gayet iyiymiş, düzelmiş.
  • daha önce başlığı açılmıştı ama bulamadım.
    çoğu kişi gibi 10 marttan cok oncesinde bu virüsün ülkeye girdiğini düşünüyorum.

aralığın son haftası ve ocak ayında once erkek kardesim sonra babam ben annem hepimiz hastalandık.

en ağır şekilde annem hastalandı. ilk defa o kadar kötü oldu. geçmeyen ateş, boğaz ağırısı, öksürük vardı. nefesim cikmiyor sanki biri üstüme oturmuş gibi diyordu. evdeki mevcut ilaçları kullandik ama fayda etmedi.

hayatında ilk defa hastanelik oldu annem. iğneden korktuğu için 1 hafta gitmemekte ısrar etti. zorla götürdük. 5 serum verdiler. çok az iyi olur gibi oldu.ilaclarini da alip eve geldik. birkac saat sonra aynı oldu yine.

verdikleri ilacı kullandi ama sanki etki etmiyor gibi hala kötüydü. alışık değildim annemi oyle görmeye normal bir seyir izlemiyordu çünkü. hatırlayınca bile kötü oluyorum:(

yaklaşık bir ayda iyileşti. şu anda yaşadığı belirtilere bakınca hic şüphem yok korona olmuş resmen. hastalığı bulaştıran alman firmasında çalışan kardeşim olduğunu dusunuyorum. ilk o hastalandı öksürük ateş tum belirtiler onda da vardi ama genç olduğu icin büyük ihtimal daha çabuk atlatti.

şuandaki vaka sayılarınin gercekle uzaktan yakından ilgisi oldugunu sanmıyorum.
  • eşimin kuzeni maalesef. işin ilginç yanı pozitif çıkan kendisinin hiç bir belirtisi yokmuş.

edit:şimdi kuzenin kardeşiyle daha detaylı konuştuk. kuzenin eşi bütün belirtileri gösteriyormuş. kadına test yapılıp pozitif çıkınca kuzene de test yapmışlar belirti yok ama pozitif.
  • bir üstteki arkadaşa soru:

hiç bir belirtisi yoksa kim nasıl test yapmış? yoğun bakımda yatan hastaların bile test sonuçları 1 hafta sonra ya da öldükten sonra çıkıyor.
  • bir banka çalışanı arkadaşım virüse yakalandı. hastane odasında instagram'a çekim yapıp hastalığın pozitif çıktığını söyledi. bunu yapması çok önemli, çünkü etkileşimde bulunduğu kişiler de bu vesile ile önlem alabilirler. fakat şube müdürü aramış ve geçmiş olsun diyeceğine paylaşımı hemen kaldırmasını söylemiş. olumsuz bir imaj yaratıyormuş banka hakkında.

yorumsuz.
  • ne yazık ki cumhuriyet halk partisi ilçe gençlik'ten tanıdığım bir arkadaşım pozitif çıkmış. şu anda hastahanede. kendisi genç olduğu için kurtulacağını ümit ediyorum.
  • yakın arkadaşım ...
    beraber çalıştığı iki kişi covid19 pozitifmiş. kendinden de böyle bir atak bekliyorum.
    işin kötü yani geçen cuma hangi keriz kankisiyle birlikteydi bilin bakalım?

tabiki @pembemouse !!

çok önemli edit : iki haftadır zaten izoleyim o arkadaşım dışında kimseyle görüşmedim.
  • istanbul’da yaşları 25, 27, 28 ve 45 olan 4 tane doktoru bizzat biliyorum. dedikodu şeklinde bildiğim 4 tane daha var.
    doğrudan bildiklerimin ikisi cerrahpaşa, biri çapa ve biri kanuni sultan süleyman’da çalışmakta idi.
  • bir hastam bugün itibariyle taburcu oldu yaş 60
    4 gün tek kaldı hastanede.
    bu hastama düzenli şekilde egzersiz yaptırıyordum ekim ayından bu yana kilosunu beslenmesini ve postürünü çok güzel düzelttik. bunun yanında sağlıklı beslendiği için kan değerleri de normale dönmüştü mide bağırsak şikayetleri de aynı şekilde.
    virüsü yakın bir arkadaşından kaptı arkadaşı şu an yoğun bakımda malesef kendisi ayakta hafif atlattı tüm süreci bilen biri olarak size önereceğim tek şey bu virüsten kaçış yok hepimiz enfekte olacağız önemli olan tek şey bünyemizi sağlam tutmak.
    bağışıklık sistemimizi güçlendirmek.
    -sağlıklı beslenmek
    -düzenli egzersiz yapmak
    - düzenli akciğer solunum egzersizleri yapmak
    -ruhumuzu dinlendirecek aktivitelerde bulunmak

lütfen bağışıklığınızı güçlendirici gıdalar tüketip aynı zamanda egzersiz yapın bunu hayatınızın bir parçası haline getirin.
    beslenme ve spor bu ve tüm hastalıkları yenmekteki en büyük yardımcınız.
41 entry daha