şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • kendi haritamızı oluşturalım diyen arkadaş çok yanılıyor. kulaktan kulağa gibi 1 ken 10 oluyor bu hikayeler. en kötüsü varmış gibi varsayın. vakaları merak ediyorsanız italyada iyileşen kişilerin videoları var onları izleyip daha iyi kavrayabilirsiniz olayı. türkiye'dekilerin çoğunu dinlemenin bi mantığı yok(özellikle tv. sözlük üstünde bilgi paylaşanları tenzih ederim). ya çok abartılıyor yada çok ilgisiz yaklaşılıyor.
  • boğazım ağrıyor hafif ateşim var. bitkinim umarım korkulacak bşy yoktur
  • doktor bir arkadaşım (çocukluk arkadaşım senelerdir görüşmüyoruz), covid-19 kaparak 10 gün yattı iyileşti zımba gibi. evinde istirahatte.

evet, buyrun benim tanıdığım var.

edit:
    28 yaşında, sigara hiç kullanmamış doktor arkadaşım.
    hastanede ilk vakalardan birinden kapıyor, hasta arkadaşımın yüzüne öksürüyor böylelikle virüsü kapıyor.
    10 gün hastanede yatıyor iyileşiyor evine dönüyor.

kendi sözleriyle süreci şöyle anlattı:

"evet 10 gun surdu abi
    3.gunde oksuruk
    5.gunde ates basladi
    7 8 de nefes slamiyodum
    birakilsam bogulurdum
    su yutuyo gibi hissediyosun"

paniğe kapılmamak bu süreçte bu tip haberlerden uzak durarak hayatımıza izole bir biçimde devam etmek lazım.
    güzel beslenelim, sigara içiyorsak bir an önce bırakalım. bu süreçleri sigara içen birinin sancısıyla atlatmak çok zor olsa gerek değil mi?
    evden dışarı çıkmayıp elimizi yıkayalım.
  • bir hastalık olarak korona.
    yanlış tanımdır.
    corona virüsü pozitif olan hasta diyeceksiniz.
  • galiba benim bu, direkt kendisiyim. edit: kesin bir şey yok, sadece şüpheleniyorum. avrupa'dan 3 gün önce son tahliye uçuşuyla döndüm ve 3 gündür de izmit'te bir kyk'da karantinadayım, sabah ve akşam ateş ölçümü dışında sağlık personeliyle iletişimimiz yok ve bu sabahtan beri ateşim var. henüz hiçbirimize test yapılmadı.

bu sabah "internete yazan siz miydiniz" denilerek muayenehaneye davet edildim, ciğerlerim dinlenildi ve ateşim ölçüldü, şu an için endişe edecek bir durumun olmadığı söylendi, teşekkür ediyorum hepinize.
  • bir hafta sonra sayıları çoğalacak olan yazarlardır.
  • henüz çevremde görmedim
  • ekşi tarihinde açılmış en mantıklı ve işe yarar başlık olabilir. herkes bildiği vakaları ve şehirleri yazsa bu konum sansürünü kırabiliriz ve çarpıtılmış yalan rakamlardan daha gerçekçi bir tablo yakalarız diye düşünüyorum.
  • sanırım ben covid19'a yakalandım ve çok az semptomla atlattım. tabi test yaptıramadığım için bunlar benim varsayımım.
    29 şubatta madridteydim 3 martta döndüm. ispanyada sanırım 100 üzerinde vaka vardı. zaten havaalanlarında hiçbir önlem yoktu. ben istanbul havaalanındayken koreden ve bir çok ülkeden uçak geliyordu.gelir gelmez karantinaya aldım kendimi. dışarı çıkmak insanlarla beraber olmak zorunda kaldım ama 1 metreden yakın kimseye yaklaşmadım ve asla tokalaşmadım.

geldikten 4 gün sonra inanılmaz bir halsizlik yaşadım, kas ağrısı yaşadım ve bu yaklaşık 4-5 gün sürdü. boğaz ağrım çok olmadı ama boğazıma baktığımda iltihap kaplamış durumdaydı. günlerce ilaç kullandım günde en az 16 saat uyudum. ateş,öksürük , solunum sıkıntısı çekmedim.
    tuvaletimi yaptıktan sonra tuvaletin içine bile kolonya döktüm.
    hijyen kurallarına maksimum seviyede uydum ve evde kapı kulplarını bile kolonya ile sildim.
    ben bu viruse yakalandığımı düşünüyorum ve aldığım tedbirlerle kimseye bulaşmadığını düşünüyorum.
  • babam şu an test sonucu bekliyor.son 3 ay içinde yurtdışı vs iletişimi yok.geçmeyen yüksek ateş ve titreme sebebiyle şüphelendiler, yüksek ihtimal negatif ama riske atamadıkları için hastanede tutuyolar, yakın zamanda görüşenlerinede bu süreçte evde kalın önerisi yapıldı.2-3 gün içinde sonuç öğrenileceği söylendi.gelişmeleri yazacağım.

edit: ilk test negatif çıkmış.tekrarlamışlar ve ikinci test pozitif.ama şu an genel durumu gayet iyi 2 gündür ateşi düştü, solunum sıkıntısında da geçti.bekliyoruz.