şükela:  tümü | bugün
  • amerika merkezli küreselleşme bitecek; neoliberal siyasetler, sosyal devlet ve insanı ön plana koyan kamucu siyasetlere dönüşecektir.
  • zengin daha zenginleşecek fakir de daha fakirleşecektir.
  • online satış yapmayan perakendecilerim dönemi bitti.
    işe devam etmek isteyen firma dijitalleşmek zorunda.

insanlar yeniden ‘yokluk’ ile tanışacak.
    tedarik zinciri bozuldu, herşey yolunda gitse bile ithal ürünler için sıkıntı olacak.

kağıt para dönemi bitti. dijitalleşecek en önemli şeylerden birimde para.
    bitcoin olur diyemiyorum ama belki daha güvenilir(!) sanal/kripto paralar çıkacaktır.

örgün eğitim sistemi bitti.
    uzaktan eğitimin tadını alacak insanlar vazgeçmek istemeyebilir.

ilk dikkatimi çekenler bunlar.
  • berber ve kuaförlerin saltanatında sallanma yaşanacak gibi.
    evde sakal traşı olmayan ben, dün traş bıçağı ve jel almak suretiyle, uzun yıllar sonra traş oldum ve gayet pratik oldu.
    bu konuda berbere uğramam.
    saç konusunda da basit bir makinem var. değişik boylarda, ucuna takılan tarakları mevcut. hiç kullanmamıştım şimdi onu kullanacağım. birkaç kullanımdan sonra zaten elim alışır. saç için de gitmem.
    fakat, küresel bazda bakarsak artık ben gilette tüketicisiyim.
    ya da daha önce philips marka traş aletleri hiç ilgimi çekmezdi. artık onun da, yeni ve pratik modellerini incelerim.
    ayrıca diğer konu yeme içme.
    artık dışarıda yemek yeme konusunda çok seçici davranırım. menüye bakmadan önce mutfağın ortamını ve çalışanların durumlarını görmek isterim veya görebildiğim yerlerden yerim.
  • -eğitimde online ve video sistemine geçilip ağırlık kazanacak. kesinleşti artık bu.

-yeni ödeme araçları çıkacak. kağıt para yerine artık ödemeler online yapılacak. bu bitcoin demek değil. başka bir yöntem.

-buna bağlı finans/banka sektöründe işçi sayısı azalacak.

-yapay zeka, yazılım sektörü patlama yapacak.

-alışveriş, market vb gibi şeylerde artık online sistem ağırlık kazanacak ve alışkanlık haline gelecek. drone ile amazonun yaptığı gibi kargoculuk bana hala hayal geliyor.

-basılan dolarlar bir yerde nasıl krize neden olacak, buhran mı olacak yoksa göreceğiz.

-ülkeler şimdilik işçi maliyetleri, şirketleri kurtarma için yedek akçelerini harcıyor ama bitince bakalım dünya nereye gelmiş olacak göreceğiz.

-dünya yeni bir sanayi devrimi yaşıyor. dünya tarihi 2020 öncesi ve 2020 sonrası olacak kronolojik olarak tasnif edilecek.