şükela:  tümü | bugün
 • gerçekten unutulan ve kendileri için üzüldüğüm meslek gurubu çalışanlarıdır. olanağı olan istifa etti, olmayan çalışmaya -mecburen- devam ediyor.

  bu süreçte kasiyerler, doktorlardan daha açık, daha çok insanla muhatap oluyor. ek olarak en pis materyal olan parayla aralıksız temas ediyorlar. her müşteriyle aralarında 40 - 50 cm mesafe var ve doğrudan temas halindeler. 9 - 10 saat çalışıyorlar. ek olarak birçok markette mesai varmış. bu insanlar mevcut yorgunluğun üzerine bir de mesai yorgunluğuyla kapacağı virüse karşı nasıl savaşacak. bir de bim, şok, a101 gibi ucuzcu marketler sadece kasa değil, reyoncu, temizlikçi, mal kabulcü... olarak da çalıştırdığından gerçek manada bitirici oluyor.

  bugün canımız bir şeyler çekti, evde bir rulo tuvalet kağıdı kalmış, gidek de alak dedik. ama yok, saldırmış millet. mahallenin en uzak bim'inde bulabildik. bütün marketler talan ediliyor, paket paket, kova kova, poşet poşet sebze meyve, kolonya, makarna, ıvır zıvır, et, tavuk ve bilimum ürünler alınıyor. sanırsın halley yiyerek savaşacak virüsle. bir kadının kucağında -evet kucağında- 5 paket çilek gördüm. yeni çıkmış, az gelmiş, bir stok ürnü olmayan, hemen bozulan çilekten 5 koca paket.

  sırada kadın "siz her yer kapatılınca da açık kalmak zorundasınız" diye kasiyer arkadaşa söylenince tepem attı, "bunlar insan değil zaten, sizin cipsiniz için her daim açık ve ulaşılabilir olmalı." diye çıkıştım.

  kız "dayanamıyorum" diyerek ağlayarak depoya gitti. yıllık izin istiyorlar ama verilmiyormuş. yazık günah valla.

  not: kasiyer değilim.

  edit: belçika'da alınan önlem, ülkemizdeki market sektörüne de örnek olur umarım. (bkz: #103692357) `helin sterk'e teşekkür.
 • yerinde ve doğru bulduğum empati. 2. empati kurduğum grup da kargocular. hayır ptt görevlileri değil. onlar yine kargoculara göre daha iyi durumdalar. her gün üç saat fazla mesai yapıyorlarmış. normal zamanda internet alışverişlerini zor yetiştirirken bakanın açıkladığı 1.5 -2 aylık süreçte en çok bu iki işi yapanlar helak olacak. nasıl destek olunur onlara onu da bilmiyorum.
 • gerçekten de işleri çok zor. onlar görevlerini yapmak zorundaysa biz de kendi görevlerimizi yapmak zorundayız. kimsenin evden çıkmak istemediği, sinirlerin gerildiği, şartların kötüleştiği bu gibi durumlarda çalışanların işlerini daha da zorlaştırmamak, nezaket ve anlayış göstermek de bizim insanlık görevimiz. biraz sabır ve güler yüz çok şeyi değiştirebilir.
 • belcika'daki bir markette asagidaki coronavirus nedeniyle, fotograflarda gorulen tedbirlerle koruma altina altina meslek grubuna dahil calisanlardir:

  [url=https://hizliresim.com/awalhu][img]https://i.hizliresim.com/awalhu.jpg[/img][/url
  [url=https://hizliresim.com/g5rfc8][img]https://i.hizliresim.com/g5rfc8.jpg[/
  edit: ayrica marketler 10 metrekare basina 1 musteriden fazla alamadiklari icin markette yigillma olmuyor ve insanlar markete girmek icin disarida sira bekliyorlar.
  https://hizliresim.com/wlglk8][img]https://i.hizliresim.com/

  turkiye'de de ayni derecede is guvenligini on plana cikaran tedbirlerin alinmasi dilegiyle.
 • ben.
  tedirginim, endişeliyim, çalıştığım şirket eldiven takın zorunluluğu getirdi olabildiğince de dikkat edin müşteriyle aranıza bir mt mesafe koyun vs. eldiven takıyorsun niye eldiven takıyorsunuz bulaşan bulaşır deyen mi dersiniz. iş yerine günde ortalama 157 kişi geliyor mağaza tıklım tıklım, baş başa verip ürün arıyoruz az uzak durun az mesafe yok gelip dibine giriyorlar. sen ne kadar dikkat etsende karsi taraf etmeyince olmuyor.
  kimsenin umrunda, kimse durum farkında değil, eline hapşuran fışkıran mı dersiniz. 60 yaş üstü sokaklarda cirit atıyor. teyze dikkat edin kendinize virüs var deyince acı patlıcanı kırağı çalmaz diye cevap alıyorum. götünü kırıp evde oturamayan anneler çocuğunu kaptığı gibi sokakta yahu gezmelerini kısıtla nolcak. virüs ten değil bilinçsiz insanlardan korkar oldum. huzursuzum çünkü bunlar yüzünden buluşacak yayılacak risk almayın önlem alın. sevdiklerinize bulaşınca durum ciddiyetini anlarsınız umarım. griple alakası olmayan bu durum var ortada. bu virüsün ilacı yok ama bilinçsiz insan fazlasıyla var. biraz bu durumu ciddiye alıp hassas olunur umarım. en kısa zamanda rahatlığınızı bozmanın dileğiyle
 • ek olarak avm, hava limanı güvenlik görevlileri de ayni, hatta daha fazla risk taşımaktadır.
 • kendilerine zam, daha sonra ekstra tatil gibi ekstralar verilmeli. aklıma pek bir şey gelmedi ama bu zamanlarda çalışma durumunda kalanları görmezden gelmemek lazım.

  bizi öldürecek olan virüs değil gerizekalılar olacak zaten.
 • bugün markette aynı şeyi düşündüğüm konudur. şu dönemde işleri çok hem de çok zor..
 • bence yüzde 500 minimum maaşlarına zam yapılmalı devlet destekli
 • kendilerine selam gönderdiğim emekçi kardeşlerimdir.