şükela:  tümü | bugün
  • ben mi bu konudaki bir başlığı gözden kaçırdım yoksa sözlük mü bu skandalı gözden kaçırdı bilmiyorum. ben kaçırdıysam affola.

az önce habertürk izlerken denk geldim. hastaneler, semptom göstermeyen ama korona testi pozitif çıkmış genç bireyleri karantina altında tutmak yerine evlerine yolluyormuş. yollarken de "aman 14 gün dışarı çıkmayın e mi" diye tembihlemeyi de ihmal etmiyorlarmış.

şimdi bu skandal değil de nedir? devletin kendi eliyle virüslü bireyleri aramıza yollaması ne demek oluyor? devlet bizzat kendi eliyle virüsün bir an önce yayılıp bitmesini mi planlıyor? umreden dönenleri yurtlara yerleştirmeleri sadece şov amaçlı mıydı?

kafamda deli sorular dönüyor. benim anladığım şu; kimsenin sizin canınızı önemsediği yok, kronik hastalığınız varsa ya da öyle sevdikleriniz varsa evinizden çıkmayın, çıkarmayın.
  • başka ülkelerde de böyle uygulamalar okudum. ama orada insanlar gerçekten 14 gün evden çıkmıyorlar. burada bu bilinç var mı? sanmıyorum. en azından ev halkına bulaştırır, onlar da dışarıya.
  • skandal degil olmasi gerekendir. her ulkede tahmin ettiginizden yuzlerce kat fazla vaka var, herkese yetecek kadar yatak hicbir yerde yok ne yazik ki. dolayisiyla hastaneler sadece bakima muhtac hale gelen vakalari almak zorunda. su ana kadar tum ulkelerde ayni sekilde oldu olay. korona pozitif cikan bireyin de bi zahmet eve tikilmasi gerekir. korona pozitif ciktigi halde sagda solda keyfine gezen birini goren yakinlari sikayet etmeli.
  • kraldan çok kralcılık yapanlar beni delirtiyor ya. mesele hastanede kalmaları bile değil, en azından umrecilere yaptıkları gibi yurtlarda gözetim altına alınmaları gerekir semptomsuz vakaların. direkt olarak hastalık kaynağı olan bu insanların aramıza salınması s kan dal dır. savunulucak bir yanı yok. üstelik yüzbinlerce vaka falan da yok daha. hastaneler yetersiz demek için çok erken yani.
  • bir bakıma doğrudur. ancak bir taraftan da yanlıştır.

- evet hastanede kalsanız da yapılabilecek hiçbir tedavi bulunmuyor. ateş düşürücülerle semptomatik tedavi ediliyorsunuz. değerleriniz kötüyse zaten yatırılırsınız.

kötü tarafları ise, evde ailenize bulaştırma ihtimaliniz var. karantinada kalmanız ve birinin size yardımcı olması lazım.

refakatçi ayarlanarak evde tedavi yapılabilir. hem dışarı çıkma ihtimaliniz kontrol altına alınıp hem acil durumda müdahale edebilecek bilgiye sahip birinin gözetiminde evde tutulabilirsiniz.
  • doğru bir karar, ingilterede yaşıyorum burdada aynı uygulama var. yoğun bakım yatakları en çok ihtiyacı olanlara artı kurtarılma şansı en yüksek olanlara öncelikle verirliyor dünyanın her yerinde. bu gençlerin başkalarının ölümüne bizzat sebep olabiliceklerini bile bile evden çıkmayacaklarını ummaktan başka yapıcak bişey yok.
  • dünyada uygulama bu yönde. evlerinde kendilerini karantinaya alması gerekiyor risk grubunda olmayanların. hiçbir ülke, her vakayı hastaneye alamaz.