şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
1425 entry daha
  • twitter'a bakıyorum insanlar naif naif yayılma hızı ve olüm oranı hesaplıyor. yok kriz şu ana kadar iyi yonetilmiş de yok bütün kazanımlar kaybolmadan onlem alınmasi gerekiyormuş da. abi turkiyede yaşamiyormuş yillarca milyon rezalete yalana dolana manipülasyona maruz kalmamış gibi bu mallığı nasıl koruyabildiniz hayret ediyorum. saf salak insanlara laf anlatmayi sevmeyen bir insan olarak dayanamadım ve olay anlatıyorum yorumsuz bir sekilde.

anadoluda bir şehirde yaşıyorum. burada aralık sonu hayvan gibi bir grip salgıni başladı. sehir soguk taşınalı 6 yil oldu bu kadar ağırını görmemiştik. devlet hastaneleri ve ozel hastanelerin acilleri doldu taştı. o kadar ki hasta olmama çok kötü öksürmeme rağmen son noktaya kadar muayenede daha ağır bir şey bana geçmesin diye doktora acile gitmedim bir süre. ha bu hafta ha öbür hafta derken iki ay oldu salgın aynen devam. millet dökülüyor. herkes atesli, öksürüyor. artık aramizda yahu bu devlet buna ne zaman müdahale edecek, bütün aciller dolu, buraya onlem almak belki gezgin saglık birimi vb getirmek gerek kimse de ağzını açmıyor diye konuşmaya basladık.

sonrasında bir iş arkadaşımızın annesi bir diğerinin babası (ikisi de birer gün arayla) vefat etti. ikisi de 50 yaş üstü, belirtiler birkaç gün arayla sapa sağlam ama kronik rahatsızlıgı da olan insanlar önce ateş, öksürük, sonra nefes darlığı en sonunda biri solunum yetmezliginden diğeri tetiklenen kalp krizinden öldü. iki gün üst üste cenaze namazı kıldık. hala ulan ne oluyor diyoruz. 6 senede yakınimdaki 3. cenaze, ikisi iki gün art arda, yaş aynı, belirti aynı. dedik bunda bir iş var.

neyse bir buçuk ay daha geçti, babası vefat eden arkadaşımın yanina gittim ne zamandır kafami kurcalayan soruyu sordum. abi senin peder koronavirüsten olmüş olmasın dedim. o da dedi ki ya bisey diyeyim mi sana herkes ayni seyi söyluyor ve ne zaman ziyaretine gitsem acilde yogun bakimdaki herkes solunum cihazina baglıydı şimdi fark ediyorum. doktoru da şu anda acildeki herkes aynı şikayetle geliyor zaten demişti diyor.

özetle arkadaşlar üç ay geriden gelen onlemleri, gunde bin testle agzınıza cay kasığıyla verilen rakamlari yutmaya devam. bunların tesadüf oldugunu ummakla beraber eğer bu insanlar gozümüzun onünde birilerinin vurdum duymazliğı sebebiyle öldüyse umarım cocuklarindan cıkar. bu anlattıklarımdan istediginizi cikarabilirsiniz. komplo teorisi degil bu yılın ilk uç ayinı anlattım. takdir once sizin sonra allahın.
  • komplo teorici youtuber'ların ekmeğine yağ sürdürmüştür.
  • ingiliz haber sitelerine gçre 2 ay, reddit'te soruları cevaplayan güney kore'li doktora göre ise 1 aya bitmezse 6 ay daha sürecek. bu çok ciddi bi süre ve süreç. hepimiz için de belli ki zor geçecek.

iyi ihtimal: ev karantinası uygulayıp 1 ay içerisinde (eğer virüs varsa) virüse vücudumuz bağışıklık kazanır. bu sırada semptomları gösteren hastalar da hastane karantinasında tedavi olur ve virüs yok olur.

kötü ihtimal: bu virüsle bu kadar mücadeleye rağmen tedbir almayan ülkeler, sorumsuz vatandaşlar yüzünden süre uzar. bu hastalık herkese bulaşana kadar da bitmez. ayrıca mutasyona uğrayıp tekrar tekrar yakalanılır.

iyi ihtimal için evinizde kalıp, sürekli dikkatli olmalısınız. market alışverişleriniz sonrası dikkat etmelisiniz. sosyal mesafeyi korumaya özen göstermelisiniz. yoksa kötü ihtimale sürükleneceğiz.
  • benim kehanetim şu: herkesin bagisikligi olusana kadar nüfusun yüzde üçünü kaybedeceğiz. her apartmandan bir vefat.
    seneye hatirlamayacagiz bile. çünkü "zaten yaşlıydı"
    kendimi dev bir (bkz: mayın tarlası) oyununda yürür gibi hissediyorum her sabah uyandığımda. bir adım daha attım. oh. ama ya sonraki adım? mavi rakamlar da hep 1 yazılı. çevremdeki 8 kareden birinde "bum".
    yaşamak istiyorum.
  • diğer ülkeler koronavirüs'e karşı destek paketleri açıklarken türkiye'de ise şunlar olmaktadır;

millet can korkusunda, millet işsizlik korkusunda, millet nasıl geçinirim korkusunda ama iktidar akp ise daha nasıl bu ülkeyi ve insanları sömürürüm hatta yandaşları nasıl hapisten çıkarırım derdinde.

(bkz: 26 mart 2020 kanal istanbul ihalesi)
    (bkz: infaz düzenlemesi kılıflı af)
    (bkz: akp'nin cinsel suçları af kapsamına alma ısrarı)
    (bkz: uyuşturucu satanların corona affı ile tahliyesi)
    (bkz: 26 mart 2020 vergi güncellemeleri)
  • an itibari ile dünya genelinde ölü sayısı 21.293

italya 7.503
    çin 3.291
    amerika 1.042
    ispanya 3.647
    iran 2.077
    ...
    türkiye 59

anlık veri
  • rüyamda koronavirüs testim pozitif çıkıyordu. gram üzülmüyordum aksine nasıl rahatlıyordum anlatamam. fareler gibi her gün korkup yüreğimiz ağzımızda yaşayacağımıza bir kez yaşayıp atlatırız diye düşünüyordum sanırım.
  • benzer durumu biz de ocak ayının sonunda yaşadık. şehirlerarası yolculuğun ardından önce küçük oğlum ateşlendi. normalde ateşi 39'lara yükselen çocuğun ateşi 38'e çıktı ve 6-7 saat sonra indi. sadece geçmeyen, iki hafta süren öksürük kaldı. küçük oğlumdan sonra eşim rahatsızlandı. 10 senelik evliyiz ilk defa bu kadaer ağır hastalandığını ve öksürdüğün gördüm. ateş, şiddetli öksürük, nefes darlığı, hırıltı. hayatında ilk defa rapor aldı. 2010 yılında domuz gribi geçirmiş biri olarak, eşimin rahatsızlığının çok ağır seyrettiğini söyleyebilirim. ben sadece bir gece rahatsızlandım, eşim ve oğlum gibi iki hafta hatta daha fazla öksürdüm. ve hayatımda böyle saçma bir kuru öksürük görmedim. nezle ya da burun akıntısı/geniz akıntısıyla birlikte olan öksürük gibi değildi. normalde çocuklar gribi bizden daha ağır geçirirken bu sefer çok hafif geçirdiler. kronik rahatsızlığı olan eşim zatürrenin eşiğinden döndü, antibiyotik kullandı.

aynı şekilde babamın iki arkadaşı gribin ardından gelişen zatürre nedeniyle vefat ettiler. yine bir akrabamız grip ardından gelişen zatürre sonucu hastanede yattı.

çin'deki bir salgının ülkeye bu kadar geç gelmesini beklemiyorsunuz sanırım. bu virüsün çin'de kasım ayından beri var olduğu söyleniyor, belki de daha fazla. ancak salgın boyutuna gelince kabul ettiler. bence türkiye'ye de aralık ayında gelmiş olabilir fakat salgın boyutunu alması 1-2 ay sürdü. havanın soğuk olması, insanların dışarı fazla çıkmaması salgını hafifletmiş olabilir ama yayılmaya devam etti. umrecilerin gelmesi ve havaların ısınmasıyla salgın en üst seviyeye ulaşmış olabilir.

ayrıca; wuhan şehri karantina altına alındığından beri, düzenli olarak "wuhan virisü" başlığını takip ediyorum. sözlükteki doktor/sağlık çalışanlarından bazıları iki aydır, hastalarda zatürre vakası gördüklerini, bunun normal olmadığını söyleyip duruyorlardı. test mest yapılmadığı için bilinmiyordu tabi. aramazsanız bulamazsınız deyip durdu bilim insanları.
  • koronavirüs, insan sağlığını hem fiziksel hem de ruhsal yönden derinden etkiliyor. bilhassa da kaygı düzeyi yüksek olan insanlar için bu süreç oldukça zor geçiyor. her dakika haberleri takip etmek, kötü haberlere çok çok üzülmek, insanlar için çok yıpratıcı. aldığımız her haber, dışarı çıkamamak, sosyal yaşantıdan uzak kalmak kaygımızı pekiştiriyor. peki bu kaygı ile başa çıkmak için ne yapmalı, süreç bittikten sonra ne olacak, bu kaygıyı nasıl kontrol altına alacağız öğrenmek için yazıya bir göz atabilirsiniz. corona virüs ve kaygı
47 entry daha