• komplo teorici youtuber'ların ekmeğine yağ sürdürmüştür.
  • ingiliz haber sitelerine gçre 2 ay, reddit'te soruları cevaplayan güney kore'li doktora göre ise 1 aya bitmezse 6 ay daha sürecek. bu çok ciddi bi süre ve süreç. hepimiz için de belli ki zor geçecek.

iyi ihtimal: ev karantinası uygulayıp 1 ay içerisinde (eğer virüs varsa) virüse vücudumuz bağışıklık kazanır. bu sırada semptomları gösteren hastalar da hastane karantinasında tedavi olur ve virüs yok olur.

kötü ihtimal: bu virüsle bu kadar mücadeleye rağmen tedbir almayan ülkeler, sorumsuz vatandaşlar yüzünden süre uzar. bu hastalık herkese bulaşana kadar da bitmez. ayrıca mutasyona uğrayıp tekrar tekrar yakalanılır.

iyi ihtimal için evinizde kalıp, sürekli dikkatli olmalısınız. market alışverişleriniz sonrası dikkat etmelisiniz. sosyal mesafeyi korumaya özen göstermelisiniz. yoksa kötü ihtimale sürükleneceğiz.
  • benim kehanetim şu: herkesin bagisikligi olusana kadar nüfusun yüzde üçünü kaybedeceğiz. her apartmandan bir vefat.
    seneye hatirlamayacagiz bile. çünkü "zaten yaşlıydı"
    kendimi dev bir (bkz: mayın tarlası) oyununda yürür gibi hissediyorum her sabah uyandığımda. bir adım daha attım. oh. ama ya sonraki adım? mavi rakamlar da hep 1 yazılı. çevremdeki 8 kareden birinde "bum".
    yaşamak istiyorum.
  • diğer ülkeler koronavirüs'e karşı destek paketleri açıklarken türkiye'de ise şunlar olmaktadır;

millet can korkusunda, millet işsizlik korkusunda, millet nasıl geçinirim korkusunda ama iktidar akp ise daha nasıl bu ülkeyi ve insanları sömürürüm hatta yandaşları nasıl hapisten çıkarırım derdinde.

(bkz: 26 mart 2020 kanal istanbul ihalesi)
    (bkz: infaz düzenlemesi kılıflı af)
    (bkz: akp'nin cinsel suçları af kapsamına alma ısrarı)
    (bkz: uyuşturucu satanların corona affı ile tahliyesi)
    (bkz: 26 mart 2020 vergi güncellemeleri)
  • aljazeera nin 2014 te yayınlanan haberinde "sars'ın değişik türü olan corona virüsü ilk olarak eylül 2012'de tespit edildi ve sadece suudi arabistan’da bu virüs sebebiyle ölenlerin sayısı 284'e ulaştı."
    2014 - corona virüsü cezayir’e sıçradı

fransız 5 aktivist ise 2003 te pasteur enstitüsünde üretildiğini söylüyor.
    koronavirüs'ün 2003 yılında pasteur enstitüsü tarafından yapıldığı iddia edildi

yavuz dizdar hocanın söylediği türkiye de zaten gelmişti fakat 50 milyar dolar dünya bankası fonunu duyduktan bizde de var denildi. efsane açıklaması:
    doc.dr. yavuz dizdar - röpörtaj
  • insanların tamamının bu virüsü tanıyacaağını düşünüyorum. vücut bağışıklık kazanacak. umarım fazla can kaybı olmaz. umarım aşısı bulunur.
  • rüyamda koronavirüs testim pozitif çıkıyordu. gram üzülmüyordum aksine nasıl rahatlıyordum anlatamam. fareler gibi her gün korkup yüreğimiz ağzımızda yaşayacağımıza bir kez yaşayıp atlatırız diye düşünüyordum sanırım.
  • benzer durumu biz de ocak ayının sonunda yaşadık. şehirlerarası yolculuğun ardından önce küçük oğlum ateşlendi. normalde ateşi 39'lara yükselen çocuğun ateşi 38'e çıktı ve 6-7 saat sonra indi. sadece geçmeyen, iki hafta süren öksürük kaldı. küçük oğlumdan sonra eşim rahatsızlandı. 10 senelik evliyiz ilk defa bu kadaer ağır hastalandığını ve öksürdüğün gördüm. ateş, şiddetli öksürük, nefes darlığı, hırıltı. hayatında ilk defa rapor aldı. 2010 yılında domuz gribi geçirmiş biri olarak, eşimin rahatsızlığının çok ağır seyrettiğini söyleyebilirim. ben sadece bir gece rahatsızlandım, eşim ve oğlum gibi iki hafta hatta daha fazla öksürdüm. ve hayatımda böyle saçma bir kuru öksürük görmedim. nezle ya da burun akıntısı/geniz akıntısıyla birlikte olan öksürük gibi değildi. normalde çocuklar gribi bizden daha ağır geçirirken bu sefer çok hafif geçirdiler. kronik rahatsızlığı olan eşim zatürrenin eşiğinden döndü, antibiyotik kullandı.

aynı şekilde babamın iki arkadaşı gribin ardından gelişen zatürre nedeniyle vefat ettiler. yine bir akrabamız grip ardından gelişen zatürre sonucu hastanede yattı.

çin'deki bir salgının ülkeye bu kadar geç gelmesini beklemiyorsunuz sanırım. bu virüsün çin'de kasım ayından beri var olduğu söyleniyor, belki de daha fazla. ancak salgın boyutuna gelince kabul ettiler. bence türkiye'ye de aralık ayında gelmiş olabilir fakat salgın boyutunu alması 1-2 ay sürdü. havanın soğuk olması, insanların dışarı fazla çıkmaması salgını hafifletmiş olabilir ama yayılmaya devam etti. umrecilerin gelmesi ve havaların ısınmasıyla salgın en üst seviyeye ulaşmış olabilir.

ayrıca; wuhan şehri karantina altına alındığından beri, düzenli olarak "wuhan virisü" başlığını takip ediyorum. sözlükteki doktor/sağlık çalışanlarından bazıları iki aydır, hastalarda zatürre vakası gördüklerini, bunun normal olmadığını söyleyip duruyorlardı. test mest yapılmadığı için bilinmiyordu tabi. aramazsanız bulamazsınız deyip durdu bilim insanları.
  • koronavirüs, insan sağlığını hem fiziksel hem de ruhsal yönden derinden etkiliyor. bilhassa da kaygı düzeyi yüksek olan insanlar için bu süreç oldukça zor geçiyor. her dakika haberleri takip etmek, kötü haberlere çok çok üzülmek, insanlar için çok yıpratıcı. aldığımız her haber, dışarı çıkamamak, sosyal yaşantıdan uzak kalmak kaygımızı pekiştiriyor. peki bu kaygı ile başa çıkmak için ne yapmalı, süreç bittikten sonra ne olacak, bu kaygıyı nasıl kontrol altına alacağız öğrenmek için yazıya bir göz atabilirsiniz. corona virüs ve kaygı
  • bakın ne diyor müellif:
    "az şey öğrenmedi bu dünyanın yeni kuşakları. almanya dışındaki ülkelerin içi boş bir holding olduğunu... vahşi batının "yaşamak için öldür " repliğinin değişmediğini... ölümün herkese dokunabildiğini... azrail’in mikrop kılığına da girdiğini... ev denen bir şeyin olduğunu..."
    kaynak
hesabın var mı? giriş yap