şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • er ya da geç bulanup, virüsü, tıpkı kuş gribi gibi tarihe gömecek olan aşı. tahminimce japonların bulması muhtemel.
 • ne zaman bulurlar bilmem ama bir an önce bulmaları gerektiğini biliyorum.
 • bir panzehir olarak amerikanın diplomasiler üstü derin dondurucusunda hali hazırda tutulan aşı. proje tamamlandığında piyasaya servis edilecek.
 • amerikan biotech firması moderna, aşının insanlar üzerinde test edilmeye hazır olduğunu açıklamış ve deneysel aşıları amerikalı araştırmacılara göndermişler.

  ama amerikan ulusal alerji ve bulaşıcı hastalıklar enstitüsü başkanı da aşının en az bir, bir buçuk sene sonra kullanılmaya başlayacağını söylemiş. tik tak

  not: türkçe kaynak veren candan.
 • (bkz: #102621986)
 • 18 aydan önce işe yarar bir tanesinin çıkması biraz zor olan.

  https://www.sciencealert.com/…ine-is-18-months-away

  https://en.wikipedia.org/wiki/covid-19_vaccine
 • corona'nın, 19'dan önceki sürümleri için üretileninin köpeğimi anemi* yaptığı aşı. çok çektirdi bize yan etkisine sıçtığımın aşısı. kan nakilleriyle filan anca kendine gelebildi hayvan.. umarım insan için üretilen bu versiyonun böyle abuk yan etkileri olmaz. nitekim bir çok veteriner bu aşıyı düzenli aşı listelerinden kaldırmıştır. şahsen şehre covid-19 gelse dahi ben kendime yaptırmam fakat siz de hayvanınıza yaptırırken bir kez daha düşünün derim.
 • eğer bu aşıysa, yani panzehir gibi bir şey değilse, durduk yere vücuda etkisi azaltılmış virüsü sokmanın da pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum.. ama tabii tek yöntem bu değil ise bilemem.. hani grip aşısı olunca hafif aksıran tıksıranlar oluyor ya, bunu normal görüyoruz, eğer bu aşı da benzer şekilde milleti azıcık hasta edecekse, vay halimize.. hiçbir fiziksel sorun olmasa bile, o korku yeter.. sokakta herkes hapşırıyor, aylardan mart-nisan.. allahtan kışa denk gelmedi de, zaten yarısı hasta olan ülkede panik yaşanmadı..

  eyyorlamam bu kadar.. nalet olsun kovit-ondohus!
 • ons altındaki aşağı yönlü sert hareketler ve saat 22.00'deki trump açıklaması acaba mı dedirtiyor. vadeli ve spot piyasalar uçmuş gidiyor. trump şovunu yapar gibi gibi.

  (bkz: 13 mart 2020 trump açıklaması)
 • tübingen menşeli ilaç şirketi curevac, adını ilerleyen zamanlarda çok duyarız gibime geliyor, ile federal almanya 'nin paul ehrlich enstitüsü (tübitak 'in aşı ve ilac üzerine olan versiyonu diyebiliriz) corona virüsüne karşı aşı bulmak için birlikte çalışıyorlarmis. curevac' in kurucu bir ortağı, haziran ya da temmuz gibi aşıyı bulup daha sonra aşının insanlar üzerinde denenmesi için yetkililerden izin almayı umuyoruz demiş. ayrıca trump'ın covid19 aşısı için tekel olma çabası 'na karşın, aşının herkesin ulaşılabilir olacağını soylemisler

  kaynak(almanca)

  allah bu bilim insanlarını başımızdan eksik etmesin