şükela:  tümü | bugün
 • *yaygın ve antik çağlardan beri bilinen zatürre (pnömoni) hastalığının koronavirüs adıyla yeni bir şeymiş gibi sunulması işin en ilginç yanı.

  *zatürre bakteri, parazit, mantar ve çeşitli virüsler sebebiyle ortaya çıkar bu virüslerden bir grubuna koronavirüsler denir. eğer zatürre deseler insanlar korkup paniklemez çünkü her yıl 450 milyon kişi zatürre oluyor ve bunun 4 milyonu malesef ölüyor bu bilinen bir şey.

  *eğer amacınız küresel bir kaos ve kriz yaratmaksa elbette bunu çok ciddi bir şekilde gerçekleştirmeniz lazım zatürre yada pnömoni demek yerine yeni koronavirüs diye pazarlarsanız kimse olayı algılayamaz.

  *bunun zatürre olması olayın boyutunu değiştirmiyor zatürre ağır geçirilen bir hastalıktır. bundan 4 yıl önce zatürreye yakalandım atlatmam 4 ay sürdü. yaşlıların atlatabilmesi oldukça zor. 41 derece ateş, boğazı kanatacak kadar şiddetli öksürük, balgam, nefes darlığı ciddi bir hastalık elbette ama yeni bir şey değil.

  *peki zaten var olan bir hastalığı bu kadar abartıp yeni bir şey gibi sunmaktaki amaç ne olabilir?

  *bu salgın bir süre sonra geçecek, fakat artık eskisi gibi normal seyrine dönemeyecek olan şeylerin en başında ekonomi geliyor.

  *dünya sağlık örgütü pandemi ilan etti. sokağa çıkma yasağı, karantinalar, üretimin durması, piyasalara pompalanan paralar, küresel resesyon ve kriz artık kaçınılmaz. bütün bunlar doğrudan otoritelerin kararlarıyla gerçekleştirildi.

  *salgın sona erip ekonomideki derin etkileri ortaya çıkınca yine bu otoriteler çıkıp diyecekki, şimdiye kadar bu ekonomik sistemle idare ettik ama küresel bir krizde her şey darma duman oldu demek bu sistem pamuk ipliğine bağlıymış. bu sistemi daha ileri taşımalı ve sağlam bir şekilde yeniden dizayn etmeliyiz.

  *karşılıksız basılan paralar, farklı para birimleri, fiziksel para vs yerine bütün dünyada geçerli fiziksel olmayan tek bir para birimine geçilmesine karar verebilirler.

  *bu küresel ekonomiyi dengelemek ve sağlam, sağlıklı hale getirmek için iyi bir şey. fakat bu parayı artık her devlet kendi basamayacaktır. ımf yada bm gibi bir uluslarüstü organizasyon bu paranın kontrolünü ele alabilir.

  *tek para birimine geçiş demek, tek dünya devletine giden yoldaki ilk ciddi adımlardan biri olabilir.

  *üretimdeki aksamalar da ciddi bir mesele. daha ciddi ve tehlikeli bir salgın olması halinde yada daha büyük bir afet neticesinde üretim ve lojistik büyük risk altında tüm idare çalışan sağlıklı insanlarda. bunun yerine salgınlar dan afetlerden vb bir çok olaydan en az şekilde etkilenen ve daha güvenli olan robotik otomasyonları üretimlerde maksimum düzeyde kullanmayı tercih edebilirler.

  *salgın sayesinde gördük ki bir çok iş evden de yapılabiliyormuş, eğitim dahi evden yapılabilir. bir çok işveren home ofis sistemini genişletmeye gidebilir. eğitim sisteminde uzaktan eğitim ve klasik eğitim modeli yeniden sorgulanabilir.

  *eğer bu kaos ortamı bilinçli bir şekilde oluşturulmuşsa elbette yakında sona erecek ve etkileri ortaya çıkınca bir çok alanda köklü değişiklikler meydana gelecektir.

  *bu anlattıklarım tamamen komplo teorisidir. covid 19, korona yada zatürre bunların hepsi ciddi şeylerdir, herkes önlemini almalı ve daha ilerisinide düşünmelidir.

  *şu da unutulmamalı ki en tehlikeli ve bulaşıcı virüs korkudur. korku ve panik kadar hızlı yayılan bir şey yoktur. birbirinizi korkutmayın, salgın ciddiye alınmalı ama sağlıklı hareket edebilmek için korku ve paniğe kapılmamalıyız.
 • pek çok konuda katıldığım ya da en azından aklıma yatan tespittir.
 • 10 yıl önce izlediğim bir belgesel vardı. içinde illular üçgen vs. orada bahsediyordu ki önce bir kaos ardından tüm dünyada tek millet tek para gibi dijital paraya geçiş sisteminin başlangıcı başlayacak.

  anlatılanlar mantıksız değil, küresel resesyon elbet yeni oluşumlara sebep olacak.
 • büyük resim kursu yeni mezunlarını vermiş. abartılacak bişey yoksa iran'da italya'da sağlık sistemi neden çökme seviyesine geldi?
 • "... komplo teorisyenleri insanlığa karşı komplo kurma yeteneğine sahip güç ve odaklara hizmet etmekte.

  her şeyden önce komplo teorisyenleri ya bilinmedik aktörlere işaret eder ya da az sayıda dev şirketin her tür kötülüğün kaynağı olduğu tezini işler. bu yaklaşım yanlıştır ve bir sistem olarak kapitalizmi aklamaktan başka bir şeye yaramaz. nitekim türkiye’de komplo teorilerine düşkün olanların sistemi bir bütün olarak sorguladığı görülmemiştir; hatta yerli sömürücülere karşı bayağı zaafiyet içinde oldukları söylenebilir.
  . . .
  kapitalizm insan sağlığının, aklının, ihtiyaçlarının, eğlencesinin, toplumsal ilişkilerin, kısacası her şeyin metalaşmasıdır ve karşılaştığımız tehdit bir komplo değil apaçık bir gerçekliktir. her komplo teorisi bu gerçeği örtmektedir. emperyalist dünyada komplo elbette vardır ancak onlara da soğukkanlılık ve bütünlükle bakmak gerekir.

  yaşadığımız salgını ve salgının yol açtığı yıkımı komplolara sığdıramazsınız.
  . . .
  bugün salgını dehşet verici hale getiren olgulardan biri her yerde sosyal güvenlik sisteminin çökertilmesidir. emekliler, yaşlı nüfus bir yük olarak görülmektedir. komplo teorisyenlerinin bir bölümü salgının yaşlı nüfustan kurtulmak için tezgahlandığını da ileri sürdüler. ama kapitalist ülkelerin yaşlı nüfustan zaten büyük ölçüde kurtulduğu gerçeğini hiç dile getirmiyorlar! bütün gelişmiş kapitalist ülkelerde emeklilerin durumu radikal bir biçimde kötüleşti. virüs, büyük bölümü sağlıksız beslenen, düzgün tedavi görmeyen, ağır psikolojik sorunlarla boğuşan, dolayısıyla korumasız olan ve kendisini korumasız hisseden ihtiyarları vuruyor. bunun için komploya gereksinim yok; kapitalizm onları sarstı, hastalık düşürüyor!

  göçmen sorunu… işsizlik… kentlerin plansızlığı… trafik… örgütsüzlük… bencillik… cehalet… dinsel bağnazlık…

  devam edeyim mi? bu dertlerle boğuşmayan bir dünyada yayılmayacak, belki de hiç ortaya çıkmayacak bir virüs insanlığı tehdit ediyor.
  . . .
  bugünkü dünya sistemi çökme eşiğindedir. çökecek bina için tek uygun işlem onu yıkmaktır. bilinçli insan eylemi ile çökertilmezse bu sistem, kesin olarak insanlığın üzerine çökecektir.

  ve bu bir komplo filan değil, fazlasıyla aleni, açık bir kıyamet olacaktır.

  komplo düşkünlerine kulak asmayın. virüse karşı önlem, insanlığı yok etmeye kararlı bu toplumsal düzene karşı tavır alın! "

  kemal okuyan
  https://haber.sol.org.tr/…rine-kulak-asmayin-283296
 • almanca bilenlere kesinlikle şu videoyu tavsiye ediyorum. asıl meselenin ne olduğunu bilal’e anlatır gibi anlatmış.
  yeni para sistemi yolda.
 • salgının bazı olası, insanların aklıan kolayca gelebilecek sonuçlarıyla, zatürre hakkında doğru gibi görünen ama eksik olduğu için yanlış olan bir bilgiyi birleştirip yazılmış teoridir.

  zatürre birçok virüste veya bakteride görülebilen bir semptom elbette. ve öldürücü. zatürre aşısı diye bir şey olmaz mesela, çünkü bir hastalık değil, ciğerin su toplaması durumu. yani mesela ölüm gibi. teorisyenimize göre bu virüse koronavirüs demeyip ölüm deseydik mesela, insanlar rahat edecekti, çünkü ölüm zaten hep olan bir şey. veya daha iyisi, bu hastalığa boğaz ağrısı da diyebiliriz. veya zatürre. herhangi bir semptomu hastalığın yerine koyunca ne etkisi azalır ne de insanlar normal kabul eder.

  bu temel argüman çökünce evden çalışmanın, uzaktan eğitimin yaygınlaşması vs gibi beklenen ama bir komplo teorisinin amaçları arasında olması zor şeylerle, sistemin zaten pamuk ipliğine bağlı olduğunun gözler önüne serilmesi durumu kalıyor geriye. ama bunu mevcut herhangi bir güç odağının isteyeceğini düşünmek zor. ha komünistler insanlığa bir ders vermek için yaptıysa, evet bu komplo tutabilir. hadi hayırlısı.
 • salgının bazı olası, insanların aklına kolayca gelebilecek sonuçlarıyla, zatürre hakkında doğru gibi görünen ama eksik olduğu için yanlış olan bir bilgiyi birleştirip yazılmış teoridir.

  zatürre birçok virüste veya bakteride görülebilen bir semptom elbette. ve öldürücü. zatürre aşısı diye bir şey olmaz mesela, çünkü bir hastalık değil, ciğerin su toplaması durumu. yani mesela ölüm gibi. teorisyenimize göre bu virüse koronavirüs demeyip ölüm deseydik mesela, insanlar rahat edecekti, çünkü ölüm zaten hep olan bir şey. veya daha iyisi, bu hastalığa boğaz ağrısı da diyebiliriz. veya zatürre. herhangi bir semptomu hastalığın yerine koyunca ne etkisi azalır ne de insanlar normal kabul eder.

  bu temel argüman çökünce evden çalışmanın, uzaktan eğitimin yaygınlaşması vs gibi beklenen ama bir komplo teorisinin amaçları arasında olması zor şeylerle, sistemin zaten pamuk ipliğine bağlı olduğunun gözler önüne serilmesi durumu kalıyor geriye. ama bunu mevcut herhangi bir güç odağının isteyeceğini düşünmek zor. ha komünistler insanlığa bir ders vermek için yaptıysa, evet bu komplo tutabilir. hadi hayırlısı.
 • (bkz: unnatural selection)

  tam anlamıyla bir teorim var diyemem ama bkz.'daki belgeseli yeni izledim. gen teknolojilerinin bu kadar ilerlediğini bilmiyordum. belgeselin ana konusu gen tedavilerinin etik alanındaki yeri. ne kadarına izin vermeliyiz? sadece lisans alan büyük şirketlerin kontrolünde mi olacak yoksa biyokorsanlar elinde tüm dünyaya hizmet mi etmeli? gen sürücüleri ile bir türdeki bir arızanın sonraki nesilleri de kapsayacak şekilde ortadan kaldırılması ne kadar güvenli?

  belgeselde hiv'li bir genç kendine crispr ile hazırlanmış gen enjekte ediyordu. sıradan bir hastalık için kimse böyle deneysel tedavilere razı olmaz. çok daha fazla insanın deneysel tedavilere razı olması için gerekli olan ortam şu an oluşmuş durumda. yani bu virüs laboratuvar ortamında geliştirildiyse amacı gen tedavisi gibi yeni ve tartışmalı bir tedavi yöntemini test edecek insan denek bulmada kolaylık sağlamak ya da hali hazırda bulunmuş ama etik tartışmaları yüzünden uygulanmamış bir tedaviyi piyasaya sürmek olabilir.