şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık iki haftadır sosyal medyadaki yorumları okuyarak fark edebileceğiniz durum. özellikle türkiye'de daha da göze batıyor.

mesela az önce ekşi'de yks'nin ertelenmesi hakkında bir gencin "neden ertelendi anlamıyorum, eldivenle maskeyle girelim o zaman" yazdığını gördüm. şimdi ben nasıl gelecek nesilden kaliteli insanlar bekleyebilirim bu yorumdan sonra?

muhterem romalılar, farkında mısınız bilmiyorum ama ingiltere'de 21 yaşında, hiçbir kronik hastalık geçmişi bulunmayan gencecik bir kadın öldü. sapasağlam kadın öldü! dünya genelinde henüz salgının oldukça başlarında (çin'e kıyasla) sayılırken yaklaşık 500.000 koronavirüs vakası var şu anda.

veba salgını avrupa'nın 3'te 1'ini öldürdü, ispanyol gribi 100 milyon insanın ölümüne yol açtı. bu zamanlara nazaran çok daha küresel bir dünyada yaşıyoruz. önlem alınmazsa kaç milyon insanın ölebileceğini tahmin edebiliyor musunuz? alınan bütün bu önlemlerin, sokağa çıkma kısıtlamalarının, sosyal mesafe uygulamalarının sizin için olduğunu nasıl anlayamazsınız?

devletin bu süreci (yapılan testlerin sayısı dışında) şöyle böyle de olsa götürebildiğini düşünüyorum. buna rağmen vakaların sayısını (hatta belki de manipüle edilmiş rakamları) kendimiz görüyoruz. hala daha nasıl bu kadar aptalca yorumlar yapabiliyor insanlar, aklım almıyor.

eve kapatılmak hoş bir durum değil anlayabiliyorum ama aptallık için kesinlikle bir sebep olamaz. yapmayın.