şükela:  tümü | bugün
 • çin'de ortaya çıkıp bütün dünya'yı etkisi altına alan covid-19 sınavının nasıl sonuçlar doğuracağı şu an için muamma.

  ancak tahmin etmek güç değil. zira işler hiç de iyiye gitmiyor. insanlar tedirgin, birçok ülke halkını söz konusu virüsten koruma konusunda sınıfta kaldı. insanların güvenip ülke yönetimlerine getirdikleri kişilerin aslında ne kadar aciz oldukları ortaya çıktı. öyle ki bu günlerde bazı ülkeler hala zenginleri korumak için tedbir adı altında çeşitli kararlar aldı. bazı ülkeler gerekli tedbirleri çok geç aldı ya da hiç tedbir almama yoluna başvurdu.

  bu sırada halk kendi kendine önlemler almaya çabaladı ama bunda tabii ki başarısız oldu. bencillik yine ön plandaydı. herkes kendisini düşündü. market ürünleri yağmalandı, bir başkasını düşünmeden hunharca stoklar yapıldı vs... yani insanlık en birlik olması gereken günde yine sınıfta kaldı...

  tabi henüz tüm bunların sonuçlarını görebilmemiz pek mümkün değil. ama bir gerçek var, bu zamana kadar bu dünyanın başına gelip de bütün gezegene yayılan bütün olayların sonuçları gidişatı değiştirmiştir. bu olay da aynı şekilde etkili olacak ve hayatta kalmayı başarabilenler yeni dünya düzeni kuracaklardır. umarım o düzende haksızlık, adaletsizlik ve para hırsı olmaz. bütün canlılara saygılı, daha özüne dönük bir dünya kurulması dileğiyle.
 • bu konuda buzdağının görünen yüzü şu an yaşadıklarımız. daha çok başındayız. virüs bir şekilde gelip geçecek, sonrasında ise birşeylerin değişeceği muhakkak.

  burada iki temel konu var; birincisi devletlerin kontrol altına alırkenki yöntemleri ve meşru hale gelen bu yöntemlerin virüs etkisi geçtikten sonra bile bir güç olarak her devletin elinin altında bulunacağı gerçeği. buna en gelişmiş devletler de dahil.

  ikincisi sosyo-ekonomik konu. öncelikle turizm, ulaşım, cafe-restoran gibi sektörler olmak üzere özel teşebbüsler batma noktasında veya battı. virüsün etkisi geçtikten sonra nasıl düzelecekleri konusunda şimdilik kimse konuşmuyor, çünkü önceliğimiz bu değil. türkiye gibi geri kalmış (veya gelişmekte olan) ülkelerde nispeten bu durum daha az etkili olacaktır çünkü fakirliğe bağışıklığımız var. avrupa'da ve abd'de ise ortalık çok karışacaktır. nereye kadar para basıp dağıtacaklar göreceğiz.

  bu iki önemli konunun üstüne zaten kaynamakta olan mülteci konusunu ve savaş senaryolarını da eklersek yakın geleceğin pek parlak görünmediği ortada.
 • dünyanın artık tek bir devlet gibi yönetilmesi mecburiyeti aşikardır, diğer ihtimal tüm devletlerin kendi içine kapanması ya da başka anlatımla sınırların tamamen kapatılması, ekonomilerin yerelleşmesi, turizmin iç turizme dönmesi, sosyal hayatın butikleşmesi gibi sonuçlarla yüzleşeceğiz.

  çünkü bu pandemi ne ilk ne de son olacak.

  bilim adamları küresel ısınma ile eriyen buzulların altında stand by modda bekleyen nice virüsün saldırmak için beklediğini ve insan immün sisteminin bu virüsleri tanımadığını ifade ediyor .

  ya sınırları kaldırıp dünyalı ya da sınırları kapatıp yerli olacağız, bunun kararını vermek zorunda kalacağımız günler çok uzak değil.
 • yeni dünya düzeninde artık sağlık sektörünün önemine vurgu yapmak gerekir. dinlere yapılan maddi harcamaların aslında sağlık araştırmalarına yapılması gerektiği ve din adamlarının ve mabetlerin bu gibi salgınlarda ne kadar işlevsiz ve temenni vermekten öte bir şey yapamadığını gördü tüm dünya.

  yeni ilaçlar, önleyici tedbirler, yoğun bakım üniteleri, araştırmalara daha çok maddi ve manevi yatırım yapmak zorunda uluslar. yoksa tüm diğer yatırımlarının da heba olduğunu çok acı bir dersle öğretiveriyor işte küçük ve çoğalması kontrol edilemeyen bir virüs.
 • muhtemelen avrupa birliginde bir kopma yasanacaktir. italyanlar bu olaylar bitsin almanya'nin kendisine yardimda bulunmamasini sorgulayacaktir.
 • devletsiz ve sosyalist bir düzen olacağını umduğumdur. kapitalizmin başarısız ve kırılgan olduğu bir kere daha kanıtlandı.
 • lan ne kafalar yaşıyorsunuz mk, bişi değişmez.. devamke
 • bu düzende iş gücü iyiden iyiye robotize edilecek gibi duruyor.
 • tüm dünyada kartların yeniden dağıtılmasına sebep olacaktır