şükela:  tümü | bugün
  • geyik yapacak arkadaşları başka başlıklara davet etmekle beraber aramızda detaylı bilgisi olacak arkadaşları beklediğim konudur.

mesela maske, stok, dezenfektan madde, ile ilgili en yaygın yanlış bilgileri açıklayacak arkadaşlar varsa kendilerini dinlemek isteriz.
  • '' korono virus sadece %3 öldürüyor ehehehe, hasta olmaktan korkmayın! ''

yalandan ziyade köküne kadar cahillik kokan bir söylemdir bu mesela. çünkü bunu söyleyen cahiller, twitter'da bir resim görüyorlar, ''heee, en çok yaşlıları öldürüyor, ben raaaatım o zaman!'' diye gevşiyorlar. virüsten kurtulduğu zaman gerçek anlamda iyileştiğini zanneden cahillerdir bunlar.

iyileşene kadar hangi organları zarar görmüş, gelecekte başına bu zararlar ne tür dertler açacak bilmezler. bilmedikler için zaten gidip millete artistlik taslarlar. insanları, hastalanmaktan korkmakla suçlarlar. evet evet, yanlış duymadınız! hastalanmaktan endişelenmek an itibari ile bir korkaklık göstergesi haline geldi. daha 25 yaşını geçmemiş oğlan çocukları bunun kararını verdi! ahahaha!

bakın buradan açık açık söylüyorum. hastalanmak kormuyorsanız, gidir metrobüs direklerini yalayın, gidin esenler otogarının tuvaletinin zeminini yalayın, o hastalığı kaptığınızdan emin olun iyice. belki o zaman o minik yüzdelik birim, ekrandan göründüğü kadar minik olmayabilir anlarsınız.

hayatında bir kere bile kendi elleriyle cenaze kaldırmamış site çocukları, internette bu konuşu taşşak malzemesi haline getiriyor tabi ki.
  • ya cidden siktirin gidin aq.

doktorlar açıklama yapmış. önlemler belli.

lan aynada kendinden korkan götverenler gelmiş hala bık bık bık yapıyor.

lan köylü kurnazı; burada kimse bana bir şey olmaz demiyor. sadece sen ve senin gibi korkaklarla taşak geçiyor.

sen hijyenine dikkat edersen, sağlıklı beslenir ve "olması gerektiği gibi sosyalleşirsen" risk iner diyoruz.

ufacık bir olayda marketleri yağmalamaya gidenler de senin gibi "site çocukları".

belirtiler saha ortada yokken gidip 6 aylık erzak almak nedir lan? bu gözler kozyatağı'nda 6 market arabası dolduran gördü! migorsta makarna rafı akşam 23.00'te dizilip, sabah açılması sonrasında 12 defa tekrar dizilmiş!

olay ne? pandemi olasılığı idi... ki bugün daha yeni açıklandı...

diğer olgularda bu tepkinin gelmemesi de komik tabii...

sizin gibi sjwler ve ılık pembe götlüler nedeniyle memleket bu halde de siz farkında değilsiniz...
  • kuluçka süresi azami 14 gündür : virüse yakalanan sözlük yazarı fellfrosch entrysinde semptomların italya gezisinden 1 ay sonra ortaya çıktığını ve doktorunun kendisine kuluçka süresinin kişiden kişiye değiştiğine ilişkin bilgi verdiğini yazmıştı. bir başka yazarın entry’si de şu şekilde. sosyal medyada aynı yönde birçok öykü bulmak mümkün. buna italya’da toplu karantina kararının üzerinden 14 gün geçmesine rağmen vaka sayısının hâlâ yüksek seviyede olmasını eklersek 14 günün muhtemelen genç ve dirençli insanlar bakımından çok bir şey ifade etmediği kendiliğinden ortaya çıkar sanıyorum.

(bu neden önemli, bugün ülkemizdeki ilk virüs vakasının açıklanmasından 14 gün geçti, o günden beri çıkmadım, demek ki rahatım demek için erken olabilir.)

virüs yaşlılara ve hastalara zarar veriyormuş : bugün amerika’da yoğun bakım’daki hastaların 1/3’ünün 40-22 yaş aralığında olması yine italya’da yoğun bakıma giren hastaların yaş ortalamasının gitgide düşmesi nedeniyle bu bilginin geçerliliği pek kalmadı. bu yaşlı ve hastaların ölmesi muhabbetini artık virüsün önce yaşlı ve hastaları vurduğu şeklinde güncellemek gerekiyor. tabii bunda çin’in hasta verilerinde şeffaf olmamasının rolü büyük bence. sonra da yaşlı nüfus oranı yüksek italya’yı vurunca dünyada böyle bir algı oluştu ama bu algının tamamen doğru olmadığını görüyoruz. üstelik hastalığın ardından vücutta bırakacağı hasarlar hâlâ karanlık.

bu virüs, çok yeni. idrarda, dışkıda bulunup bulunmadığı bile düne kadar tartışılıyordu. kesin yargılarla asla yaklaşmamak gerekiyor. bütün yargılar şüpheli.