şükela:  tümü | bugün
  • başlık komik gelebilir ama açıklamayı okuyun önce.

bu virüs hareket etmeyen basit bir canlı hatta canliligi tartisilir o derece. sözlükçe aşı üretecek halimiz yok bu ortada ancak çok basit çözümleri olabilecegine inaniyorum.

ilk aklima geleni söyleyim. damlacik yoluyla bulasmaya mani olmayacak ama dokunma yoluyla bulusmayi kesebilir. bir eldiven dusunun dis katmani iceriye sicaklik vermiyor. eldiven 80 derece gibi bir sicakliga ulasip anlik olarak soguyor ardindan. her 2 dk da bir isi veriyor ve virusleri öldürüyor. isıyi vermeden 5 sn öncede her defasinda uyari sesi veriyor. baskasini yakmayalim diye. eldiven sarjli.
    bu bize ne saglar surekli dezenfekte olur eldivenler. tamam kolonya ile de bu yapilabilir ama sonucta surmeyi unutabilir insanlar. normal eldivenler demeyin cunku sonucta onlarda surekli temas ile virüsleniyor.

sacma gelebilir belki önerim ama bu ve benzeri basit icatlar olabilir bence. neticede odaklanmamiz gereken tek nokta virüsün icimize girdigi an olmamalı.

edit: bulan nobel alır demis bir yazar hakli ama biz zor olduguna inandigimiz icin bulamiyoruz bence. çünkü aşı tek care diye beynimize kodluyoruz. cok basit caresi olmali bence. kollektif akil çözer bu işi.
  • viral hastalıklara karşı net bir çözüm üretebilen kişi hem nobel ödülünü alır hem de insanlık tarihinin en tanınmış kişilerinden biri olur. öncesinde de gelip burada yazmaz diye tahmin ediyorum ama yine de takip etsek mi ki başlığı *
  • çok mantıksız gelebilir ama yine de yazıyorum. bu virüs akciğerde yaşamıyor mu? alkol gibi antiviral bir maddenin buharını ciğerimize çeksek orada bulunan virüsleri öldürme ihtimali nedir? adeta mide yıkatmak gibi ciğer yıkatalım. sözlük doktorları sizden cevap bekliyorum.
  • 16 yıldır yaşadığımız karantinaya devam etmek ve yaygın test yapılmasını sağlamak. sonra ilacı ve tedavisi bulunana kadar muhteşem kendi ohalimize devam etmek.
  • yakalanmamak
  • sağlıklı yaşam.
    sigara içmeyin alkol almayın.

ha bütün bunları yapan ölmeyecek mi tabi ki ölecek.
  • bildiğim kadarıyla uygulayan ülkeler var ama yine de söyleyeyim dışarıda 2 kişinin bir arada olması yasak olmalı böylece hem sosyal mesafe korunmuş olur hem de tek başına dışarıda dolaşmak yerine dışarıya çıkma sayıları büyük ölçüde azalır.
  • çok yararlı olabilecek mi bilmem ama ufuk açabilecek önerilerdir.
  • karantina günlerinde herkesin uygulayabileceği en basit çözüm önerisi;

hastalık size bulaşmayacak gibi davranmaya çalışmayın. hastalık zaten sizde varmış gibi, başkasına bulaştırmayacak gibi davranmaya çalışın!
  • benim çözüm önerim;
    çözüm önerileri vermeye yetkin bilimadamları dışında kimsenin çözüm önerisi vermemesi gerektiğidir.