şükela:  tümü | bugün
  • bunlardan biri benim. bugün içinde başladı. ciğerlerim ağrıyor. kuru öksürük var ve terliyorum. annem ve babamda böyle belirtiler yok. hastaneye gidip gitmemekte tereddüt ediyorum başkalarına bulaştırırsam diye. şimdilik ciddi bir şeyim yok gibi ama kuşkulanıyorum.

edit: annem de aynı şeyden yakınıyor.
    edit 2: sigara içmiyorum beyler. nickim öyle sadece.
  • öncelikle geçmiş olsun,
    ateşiniz var mıdır?
    ateşiniz var ise, corona olmasa bile influenza olabilirsiniz.
    yaşlılar için corona kadar tehlikeli.
    anne ve babanızın hayatını riske atıyor olabilir siniz.
    ateş ve öksürük ile başlar.
    boğaz yanması,
    ishal,
    kusma ile devam eder.
    biz ailecek karantina dayız 4 gündür.
    kimseyi eve almıyor. dışarı çıkmıyoruz.
  • bütün gün ateşim vardı ve öksürüyordum. şuan ateş 38.6, doktora gidilmeli mi?
  • ateşim yok, ciğerlerim ağrıyor ve öksürüyorum. ishal ve kusma da yok. kuru öksürük, baş ağrısı, terleme var. umarım influenzadır.

ellerimi sürekli yıkıyorum, anne ve babamdan uzak duruyorum. farklı odalardayız. doktora gitmeyi düşünmeye başladım.
  • ‘’ateşim yok, terleme ve ateş var’’ saçmalıyosun bence hemen doktora yavrum sonun hayır olsun
  • ulan şansımı sikeyim ya! yarın sabah doktora gitmem lazım. yurtdışından gelen biriyle hiç görüşmedim. günlerdir evden de çıkmıyorum.

umarım bu illet değildir.
  • bizim sokakta oturan bir aile var, baba havalimanında çalışıyor 2 ay kadar önce * adam öksürük ateş ve nefes darlığı ile defalarca hastaneye gitti ve hepsinde serum ve soğuk alğınlığı ilaçları ile yollandı, nefes darlığı sebebiyle kalp ekg si dahi çekildi ama temiz çıktı. sırasıyla iki kızı da aynı şeyleri yaşadı. şimdi düşününce corona olduklarına emin gibiyim.

biraz yüreklere su sermek isteyenler için;

yavuz hoca'nın korona hakkında görüşleri

yavuz hoca v2
  • yeryüzünde korona dışında daha birçok virüsün olduğunu unutan yazarlardır.
  • edit: koronavirüs olduğu netleşti. an itibariyle hepimiz toparladık.

küçük oğlumun ateşlenmesiyle bende de belirtileri görmeye başladım. kısa ama kuru öksürük atakları, boğaz ağrısı, hafif bir kas ağrısı (özellikle latissimus dorsi üzerinde) ve başımın ön kısmında ara ara gelen gelen ağrı yaptı. 3. gün küçük oğlum toparlanmaya başladı ama benim boğazım daha kötüye gitti hep.
    3 gün önce büyük oğlum da ateşlendi. hatta halüsinasyon göreceği kadar ağır ateşlendi. ateşini parasetamol ve ibuprufenle düşürdük. ama ataklar oldukça sık geldiği için ilaç kullanımını maksimum sınırda kullandık.
    dün itibariyle ben de ateşlendim. göğsümün üzerinde hafif bir ağırlık var. sık sık derin nefes alma ihtiyacı hissediyorum. baş ağrısı biraz daha yayıldı.
    küçük oğlum bugün itibariyle tamamen toparladı gibi. ateş bitti. arada bir leş gibi öksürüyor. öksürüğü oldukça ıslak. sümüğü de bıyık olmak üzere.
    büyük oğlum bu sabah daha iyi. onda da öksürük başladı ama henüz kuru öksürük. ateş atakları arasındaki süre uzamaya başladı. 3-4 saatte bir ilaç verirken 8-9 saate kadar uzamaya başladı.
    ben şu ana kadar sadece 1 kere -o da dün gece- parasetamol aldım. kas ve baş ağrısı devam ediyor ama kısıtlayıcı değil. ateşim şu anda düşük ama titreme gelecekmiş gibi hissediyorum. dolayısıyla her an tekrar ateşim yükselebilir.
    eşim domuz gibi derken bu sabah onda da boğaz ağrısı başladı.

sanırım biz şanslılardanız. çok ağır geçirmiyoruz.

takvim
    küçük oğlanda ilk belirtiler 10 mart
    küçük oğlanın ateşlenmesi 12 mart
    benim belirtiler 12 mart
    büyük oğlanın ilk belirtiler 14 mart sabah
    küçük oğlanın ateşinin bitmesi 14 mart gece
    büyük oğlanın ateşlenmesi 14 mart gece
    benim ateşlenmem 16 mart
    eşimin ilk belirtileri 17 mart sabah

bu arada ingiltere'de yaşıyoruz. 7 gün self isolation dün itibariyle 14 güne uzatıldı. 14 gün çok diye düşünürken şimdi anlıyoruz ki tüm eve bulaşıp çıkması 2 hafta sürüyor gibi . hastalıkta 7. günü doldurmadan hastaneler kabul etmiyor.

merak eden olursa gelişmeleri editlerim.
  • buraya ekleyeyim dursun. yaş 32 sigara kullanmayan arada spor yapan hareketli bir birey. başka kronik rahatsızlığı yok, sınırda şeker ve biraz kolesterol.

şu anda boğazım şiddetli ağrımıyor fakat hafif bir kırgınlıkla beraber ufak bir ateş var. nefes darlığım yok öksürük bir önceki hastalığımdan (faranjit) kalma olarak düşünüyorum biraz var.

genelde çok sık faranjit olurum, üşürsem olurum tozlu ortama girersem olurum vücut direncim düşerse olurum vs vs, ve başka da dönemsel hastalık kolay bulaşmaz, grip olmam mesela, yani ilk olarak daima boğazım şiddetli ağrır batma yutkunma zorluğu ile başlar, sonra burun akıntısına döner, bazen de akciğere bulaştığından sanırım balgam başlar öksürükle.

bu sefer ise tam tersi oldu, boğazımda pek bir ağrıma yok fakat birden kırgınlık ve hafif ateş başladı, bu ikisi faranjit iyice kendini belli ettikten sonra başlardı. şu an ilk olarak bunlarla başlıyorum. buradan anladım açıkçası faranjit dışında bir şey olduğunu. ortalıkta grip virüsü de çok yoktu, bu nedenle coronamsı bir şey olabilir diye endişe etmekteyim. gelişmeler oldukça buraya eklerim.

yalnız bel fıtığımsı bir durumum nedeniyle günde 20-30 dk yürüme ihtiyacı hissediyorum, şu an belim ağrımaya başladı ve gece 11 civarlarını bekliyorum ki sokakta az insan varken maskemi eldivenimi takıp yürüyebileyim. kimseye bulaştırmam diye düşünüyorum bu şekilde. hoş zaten zorunlu olmayan da çıkmasın sokağa.

2. gün sonu editi: dışarıya çıkmıyorum herhangi bir sebeple, öksürük miktarım artıyor, boğazımda acıma yok ama kaşıntı gibi daha hafif bir durum var, ateşimi ölçemiyorum ama çok ateşim var diyebileceğim kadar yüksek değil ve hiç yok diyeceğim kadar normal değil, nefeste problem yok fakat çok derin nefes aldığımda öksürme isteği geliyor, kısmi de bir halsizlik devam ediyor