şükela:  tümü | bugün
  • 5 nisan 2020 editi: birkaç gündür yazamadım. test ile kesinleştirmiş oldum bu arada. ben de aynılarını yaşıyorum diye mesaj atan arkadaşlara test öneriyorum zira ben pozitif çıktım. bana sorsan hastayım demem iyi hissediyorum kendimi. tat ve koku alma kaybı dışında şu an ciddi bir semptom yok. geçmesini bekliyorum.

———————————-

8.gün editi: durum hemen hemen aynı arkadaşlar. ağrılarımın azaldığı söylenebilir. tek pozitif olan bu.

bazı sorulara bazı cevaplar:

beslenme alışkanlığım pek iyi değildi aslında. ne yediğime ve ne zaman yediğime dikkat eden biri olmadım pek bugüne kadar. hastalıkla birlikte biraz düzelttim.

sigara şöyle; burada elektronik sigara yasal. normal sigarayı 2 yıl önce bıraktım düşük nikotinli elektronik şifaya içiyordum. 8 gündür onu da içmiyorum.

——————————————-

üst edit: kaç yüz tane mesaj aldım bilmiyorum. minnettarım. herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum güzel dilekler için. manevi olarak boostlandım sayenizde.

bazı sorular var genel olarak cevap vereyim bu edit ile.

- nasıl kapmış olabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. geçen cumartesiye kadar aktif olarak çalışıyordum. sonra şirketim işi duraklatma kararı aldı. işyerinden biri diye düşünüyorum. çünkü iş arkadaşlarımdan da benimle hemen hemen aynı semptomları yaşayanlar var.

- kanada’nın sağlık sistemi ile ilgili sorulara şöyle cevap vermek lazım: bir türkiye değil. benim için türk doktorların yeri ayrı hep. ama ilgililer, hastaneler iyi falan. gereken bilgilendirmeleri yaptılar ve tavsiyelerini söylediler. konuya hassas yaklaşıyorlar diyebiliriz.

- ilaç kullanmıyorum arkadaşlar. bol bol su, meyve/sebze. ve bir de burada şöyle bir şey var: resim 1
    resim 2

bildiğin vitaminli jelibon. türkiye’de var mı bilmiyorum ama ikinci resimde içeriğini paylaştım. en azından buna yakın bir şey bulursanız kullanın bence. bana iyi geldi. hatta kullanmak için hastalanmayı beklemeyin.

editlere devam edeceğim. bugün 7. gün ve daha iyi hissediyorum. tekrar söylüyorum; destekleriniz için ne desem hakettiğiniz karşılığı veremem gerçekten. iyi ki varsınız. lütfen dikkat edin kendinize. sağlıklı kalın.

————————————-

6 gün önce hissettirmeye başlayan ama 3 gün önce tarafıma koyulan teşhis ile kesinleşen sonuç.

bugün izole yaşamımın 3. günü. evdeyim. yer kanada. 33 yaş. erkek. kronik bir hastalık yok.

doktor; durumu ciddi olan ve belirli bir yaş üstündekilere test yapabildiklerini söyledi ve geniş çaplı bir muayene uyguladı. sonra da covid-19 pozitif olduğuma emin olduğunu ve hiçbir şüphesinin olmadığını söyledi. 14 gün evde kalmamı istedi.

tam olarak ne zaman kaptım bilmiyorum ama 6 gün önce başlamış gibi varsayarak, günden güne yaşadıklarımı burada düzenli olarak anlatmayı düşünüyorum. umarım okurlara bir faydası olur.

nasıl başladı?

şaka gibi ama aniden başladı. saniyeler içinde. hiçbir şeyim yokken bir akşam birden bire ishal alarmıyla tuvalete koştum. start buydu.

1. gün: yoğun ishal ile gelen, kontrol edilemeyen titreme ve üşümeye eşlik eden az bir ateş. boğaz ağrısı/acısı artık neyse.

2. gün: titreme ve üşüme hissi çoğaldı. yorganı hareket ettirdiğimde oluşan küçücük bir hava akımı bile bütün bedenimi titretmeye yetiriyordu. sersemlik hissi ortaya çıktı. salak gibiydim yani.

3. gün: diğer belirtilerin yanı sıra. ateş yükseldi. öksürük başladı. doktora gitme kararını bu yüzden verdim. aynı gece aşırı terlemeye başladım uyurken.

4. gün: tat ve koku alma duyularım tamamen sıfırlandı. terlemeler artarak devam etti. günde 5-6 defa iç çamaşırlarımı değiştirdim. hayatımda böyle ter attığımı hatırlamıyorum.

5. gün: öksürük azalır gibi oldu. en azından seyreldi diyebiliriz.

6. gün: biraz daha dinç uyandım. hafif bir baş dönmesi var. bu gece çok uyandım uykumdan. bölük pörçüktü.

baştan beri sahip olduğum semptomlar:

- aşırı bir sırt ağrısı. dokunsan ağlarım öyle ağrıyor.

- eklem yerlerimde sancı/sızı hisleri. sürekli değil ama kendini de unutturmuyor.

- sinüsler dolu. burundan nefes almak güç.

- baş ağrısı. bu çok fena. özellikle başın arka tarafı. öksürünce beynim ensemin üzerinden çıkıp arkamdaki tabloya yapışacak ve hayata bir korku filmi efekti ile veda edecekmişim hissi uyandırıyor.

- bendeki öksürük kuru değil. gayet balgamlı.

notlar:

- nefes almakla ilgili bir sorunum yok.

- immün sistem kasıyorum. vitaminler vesaire.

editleyeceğim arkadaşlar. şimdilik durum bu. lütfen evde kalın. sağlıklı kalın.

avukat arkadaşlar yeşillendirsin lütfen. çin’e tazminat davası açabiliyor muyuz? *

erken edit: avukat arkadaşlar şu son cümle şaka. :)

erken edit 2: arkadaşlar duygulandırdınız. hem entrylerdeki, hem mesajlardaki desteğiniz ve dilekleriniz için teşekkürler. kendimi uğruna klip çekilen fatih terim gibi hissettim. çok teşekkür ederim tekrar. allah entry nick uyumundan muhafaza eylesin.
  • okumayın belirtileri az sonra ishal olursunuz. bünye böyledir , hemen sizi ona adapte eder.

(bkz: sakın)
  • bu sabah itibariyle test sonucum kesinleşti.maalesef pozitif.
    simdilik öksürük ve hafif nefes darlığı gibi kucuk şikayetler dışında herhangi bir sorun yok gibi.plaguenil isimli sıtma hastalığı için kullanılan antiviral kullanacağız bir süre .

evde çocuklarına sarılmadan kalmak ve ayrı yemek yemek gerçekten çok zormuş.ustelik her on dakikada bir yedi yaşındaki oğlum otuz nisana kaç gün var diye soruyor bana. kocaman kocaman sarilacakmiş.insan bazı şeyleri gerçekten idrak edemiyor.hastaneye yatmadan atlatirsak eğer bunada şükür diyeceğiz ve iyi ki insanın hayatında bu zor günlerde destek olan, sevgisini şelale gibi akıtan insanlar var.

edit1ilaclarim bittikten sonra ikinci testimi verdim .sonuç biraz geç çıktı ama negatif geldi .tekrar test yaptırıp onunda negatif gelmesi halinde tamamen iyileşmis olacağım.

edit 2.ikinci en son test sonucumda neyse ki negatif geldi.sanirim hastalığı yendim.antikor oluştuysa ve şartlar uygun olursa ilk fırsatta kan bağışı yapacağım.
    bu zor zamanlarda desteklerini esirgemeyen, hatır soran, benim için kaygilanan,mesaj atan çok değerli yazar arkadaşlarım oldu.hepinize ayrı ayrı minnettarım. çok teşekkür ederim.iyi ki varsınız.
  • 8 marttan beri her nefes alışımda ciğerimde ve boğazımda kaşıntı hissi+ kuru öksürük. daha önce hiç bu şekilde olmamıştım hayatımda. 20 gün oldu hala devam ediyor ve geçmiyor bir türlü. astım böyle bir şey mi, koah başlangıcı mıdır hiç bilmiyorum. sigara içmiyorum.

ayrıca 15-19 mart arası bademciklerim bembeyaz oldu ve şiştiler aniden. yutkunmakta epey zorlandım boğaz ağrısından.

boynumda ve belimde değişik içten gelen ağrılar hissettim bazı günler. ve 4 gün önceye kadar günde 14 saat uyuyordum, öyle bir halsizlik vardı üzerimde.

ateşim hiç yükselmedi. ölçüyorum 35.5 çıkıyor hatta, epey düşük. ateş harici tüm belirtileri yaşıyorum sanırım. şu nefes darlığı gerçekten rahatsız edici ama hastaneleri meşgul etmemek için gidip görünmüyorum. zaten corona negatif insan bile hastaneye gidince corona kapar korkum var.

kısacası ne yapacağımı nasıl iyileşeceğimi bilmeden evde kendi kendime vakit geçiriyorum. tavsiyesi olanlar yeşillendirebilir. 24 yaş, female.
  • bunlardan biri de benim. ocak ayında çok büyük bir olasılıkla koronovirüse yakalandım. yılbaşı için ailemi ziyarete gitmiştim. ocak ayının 6’sında tekrar istanbul’a döndüm. seyahatlerimi uçakla yaptım. dört gün sonra kendimi kötü hissetmeye başladım. aynı ortamda çalıştığımız sekiz mesai arkadaşım da o günlerde birden hasta oldu. elbette o zamanlar koronodan habersiz olduğumuz için grip olduk sandık. belirtiler aşağı yukarı herkeste aynıydı. kimseye bir şey olmadı neyse ki. ancak bendeki etkisi özellikle ilk üç dört gün çok ağırdı. üç hafta sonra tam olarak etkisinden kurtuldum diyebilirim. ilk olarak 11 ocak akşam saatlerinde etkisini gösterdiğini hatırlıyorum. çok kısa bir süre sonra beni yerimden kaldırmayacak kadar takatsiz bırakmıştı. birden ateşim yükselmişti. gece boyu ateşler içerisinde kıvranıp durmuştum. bütün eklem yerlerim çok şiddetli bir şekilde ağrıyordu. kemiklerim sızlıyor tüm bunlar yetmezmiş gibi başım delice zonkluyordu. üst üste iki üç tane ağrı kesici aldığım halde ağrı dinmek bilmiyordu. bir iki gün çok yoğun baş ağrılarıyla geçmişti. sonraki günlerde kuru öksürük başlamıştı. ara ara başım ağrıyordu yine ama eskisi gibi değildi. o günlere dair hatırladığım şeylerden biri de çok fazla terliyor olmamdı. bir hafta boyunca her gece üç dört kez üstümü değiştiriyordum. ne yazık ki yalnız yaşadığım için tüm bunların üstesinden kendi başıma gelmem gerekiyordu. o günlerde koronovirüsün varlığından haberdar olsaydım bu sınavı çok daha zor verirdim muhtemelen. kendi kendimi feci üşüttün oğlum ama nasıl olsa iyileşeceksin diye avutuyordum. yaşananları gördükçe o günleri kazasız belasız atlattığım ve koronovirüse karşı aşılandığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

bu arada mesai arkadaşlarımdan birinin baş ağrısı benimkinden çok daha uzun sürdü. ayrıca bu arkadaş yaklaşık iki hafta boyunca yediklerinden koku ve tat alamadı. bize daha önce böyle bir şey yaşamadığını söyledi.

son olarak çok zorda kalmadıkça lütfen sokağa çıkmayın.
  • burası social desirability bias yüzünden hızla "biz orospu çocuğuyduk" noktasına doğru evriliyor, kitlesel histeriye kadar yolu var. işin aslı, güçlü bağışıklık, zayıf bağışıklık nedir belli değil, hangisi hastalığa fayda sağlar o da belli değil. kuruntular, olumsuz şeyleri düşünerek stres yapmak bağışıklık sisteminizi daha zayıf düşürebileceği gibi kişisel algınızı da etkiler, çok üstünde durmasanız hissedeceğinizden daha fazla rahatsızlık hissetmenize, kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir. semptomlar belli, hissediyorsanız danışma hattını arayın, doktorların vereceği tavsiyelere uyun, semptomlarınızın gelişimini mümkün olduğunca objektif kriterlere göre (ateş ölçmek vb.) takip etmeye çalışın.
  • aramızda adı konulmamış bir yakınlık var ama sadece ihtimaller doğrultusunda. şimdilik, boğazda kapanmaya doğru giden hafiften zorlayıcı bir his ve kafadan vücuda doğru inen bir bitkinlik olarak seyretmekte. ara sıra gelen hapşırıklarımı da alerjik rinite bağlıyorum. ama muhtemelen sıradan bir soğukalgınlığıdır, en azından öksürük ve ateş gelmedikçe öyle ummaya devam edeceğim.
  • anksiyete belirtilerinden bazıları;
    göğüs ağrısı, göğüste sıkıntı hissi
    titreme
    çarpıntı hissi
    sersemlik hali
    baş dönmesi
    bulantı/karın ağrısı
    nefes darlığı
    uyuşukluk
    baş ağrısı
    geçen çarşamba birlikte çalıştığım arkadaşım corona şüphesiyle hastaneye yatırlıdı. 5 gündür evde izolasyondaydım ve son iki gündür zaman zaman nefes darlığı hissediyordum. dün bunları okuduktan sonra biraz rahatladım ve kendimi de rahat bıraktım. bugün sabah gayet rahat uyandım ve arkadaşın kontrol testinin negaftif çıktığı haberini aldım.
    yani demem o ki arkadaşlar semptomlarınızı hafife almayın ancak kendinizi de çok strese sokmayın.
  • biri de ben olabilirim.

astım hastasıyım. son bir haftadır nefesim iyice kötülemişti ama bugün daha iyi. ateşim hiç çıkmamıştı. bugün 37,4 ölçtü işyeri hekimimiz. birkaç gündür de boğazımda bir sorun vardı ama zaten bademciklerim sürekli sorunlu olduğu için ciddiye almıyordum.

henüz kuru öksürük, ishal, göğüs ağrısı gibi belirtiler yok. doktorumuz göğsümü ve sırtımı da dinledi, bir sorun olmadığını söyledi. ben de kendimi iyi hissediyorum.

işin kötü yanı, ofiste dünya kadar iş var ama kimseyi riske atamayız elbette. kendimi izole edeceğim.

en çok da eşimin paniğinden korkuyorum, çok üzülecek.

şans dile sözlük.

edit : ateşim normale döndü. sorun yok gibi görünüyor.
  • ocak ayinda yakalandığımı düşünüyorum. önce göz ağrısı ve halsizlikle başladı. gözlerimin agrisina dayananayip doktora gittim hatta hareket ettirmekte zorlanıyordum. ertesi gun 18 saat falan uyudum kafami kaldıramadım. akşamına atesim çıktı. ertesi gun oksuruk basladi geceleri uyutmayacak derecede siddetliydi. oksuruk 2 hafta kadar gecmedi. 1 hafta kadar da hic bir sekilde tat ve koku alma duyum yoktu. yedigim herseyin tadi ayniydi. 2. hafta yavas yavas tat almaya basladim. ben bu sekilde seyreden grip de domuz gribi de hic görmedim duymadım. semptomlar da kalabalik bi avm ye gitmemin ardindan gostermeye başlamıştı. bu virusun ulkemizde uzun zamandır olduğunu dusunenlerdenim.