şükela:  tümü | bugün
  • bu konuda bilimselliği olmayan birçok yazıyı okudum ama hiçbirinden emin olamadım. hastalık zatürreye çevirmeden evinize alacağınız bir oksimetre cihaz ile hastanın oksijen seviyesinden daha erken hastaneye yatmasını ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz diyorlar yalnız bu hastalığın akciğerlere inmesini önlemenin, herkesin uygulayabileceği bir yöntem var mıdır? merak ediyorum. bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirirse makbule geçecek.

edit: yeterli bir cevap alabildiniz mi diye soran arkadaşlar oldu. en tatmin edici cevap hastalığın ilk safhalarında özellikle favipiravir ve hidroksiklorokin* kullanılması gerekliliği, ikinci önemli konu hastalığı sorunsuz atlatabilmek için bağışıklık sistemini korumak ve d vitamini gibi* takviyelerle bağışıklığı yüksek tutmanın hayati önem taşıması . onun dışında kekik yağı, zencefil gibi ürünlerin kullanılabileceği söylense de bilimsel olarak yeterli bir kanıt göremedim.

edit 2: virüsü almış olduğunuz doz hastalığın ağır/hafif seyretmesi hususunda önemli bir detay olduğu için kişisel tedbirlere* devam. sorulan sorunun cevabından bağımsız olarak hastalık esnasında özellikle kalp hastaları için kan sulandırıcı ilaçlarının kullanımına* önem verilmesi gerektiğini söyleyen arkadaşlarımızda oldu.

edit 3: yorumlarını önemli gördüğüm 3 yazarın entrylerini aşağıya bırakıyorum ilgilenen arkadaşlar okuyabilir.

(#115901985)
    (#115882609)
    (#115883809)
  • bildiğimiz kadarıyla; şans ve bünye ana faktörler.
  • bıçak çekebilirsiniz.
  • sirkeli veya tuzlu su ile gargara yapın. şaka şaka ben de bilmiyorum. umarım biren birileri vardır aydınlatır bizi de.
  • mütemadiyen alkol tüketmek.
    kesin bilgi değildir ama kesin bilgide olabilir.
  • alkol tuketmek olabilir.
    yuksek alkollu propolis spreyler olabilir.
  • c vitamini, bol su (günde 2,5 lt) şeklinde devam eden önlemler. oksimetre önemli 90’dan aşağı olursa ve nefes darlığı varsa hastaneye gidebilirsiniz.

edit: oksimetre olayı koronaya yakalanan kişiler içindir. eğer sizde semptom varsa oksimetreye bakmadan hastahaneye gidiniz.
  • en başından beri rutin haline getirdiğim alışkanlıklar sayesinde corona virusun kendisiyle yaklaşık 15 gün ev arkadaşlığı yaptığım halde (bilenler bilir bunun bir üst seviyesi corona ile akraba olmak) enfekte olmadan bu bulaştan kurtulmayı başardım.
    belki öyle çok önemli ufuk açıcı bilgiler değil ama yine de beni korudu. :)

(bkz: #103601686)

(bkz: #102676297)

edit: ben sosyal mesafe, maske ve izolasyona dikkat eden bir insanım artık her gün söylendiği için yazmaya gerek duymadım ama varmış: “maskenizi doğru takın.”

sadece gargara ya da meyve sebzeyle korundum sanıp çok şanslısın; yazanlar olmuş, öyle bir dünya yok.
  • kekik suyu
156 entry daha